Љубомир Јовески избран за државен јавен обвинител


2 копии
3 копии
5 копии

Јавното обвинителство не смее и нема да биде продолжена рака на извршната власт, одлуките од оваа сфера ќе се носат исклучиво во ЈО, а не во центрите на моќ ...
| | веќе видена | слични

Новиот јавен обвинител, Љубомир Јовески во интервју на ТВ 24 рече дека сака обвинителството да се врати на обвинителите. Вели дека досега обвинителството не ...
| | веќе видена | слични

Членот 272 од Закон за кривична постапка предвидува дека јавен обвинител и правосудна полиција дејствуваат, меѓудругото, и по допрен глас. Ќе го слушне ли ...
| | веќе видена | слични

Новоизбраниот јавен обвинител, Љубомир Јовески ветува дека ќе ја врати игубената доверба во Јавното обвинителство. Тој се заблагодари на укажаната доверба за ...
| | веќе видена | слични

Со 61 глас “за”, еден воздржан и ниту еден против, Собранието го избра Љубомир Јовески за нов државен јавен обвинител. Неговиот мандат ќе трае шест години, а ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Mинистерот за здравство Венко Филипче не даде конкретен одговор на прашањето дали трудниците треба или не да се вратат на работните места од 1 јуни. Според ...
сите 324 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче денеска имал средба со семејството на Емилија Динева од Дојран, жената која почина од последици по сообраќајна несреќа и ...
сите 232 | | | веќе видена

Скринингот што го спроведуваат здравствените власти, а се однесува на вработените во градинките и во установите за згрижување стари лица покажа дека има еден ...
сите 364 | | | веќе видена

Д-р Ристо Симеонов, детски хирург, изведе успешна бубрежна трансплантација на пациент со вродена аномалија – валвула на задна уретра. Интервенцијата ја изведе ...
сите 85 | | | веќе видена

Економијата покажува се позагрижувачки податоци, односно првите два пакети воопшто не му помогнале на бизнисот, а третиот е само обид за предизборен поткуп, ...
сите 122 | | | веќе видена

Нова искра во односите меѓу Бугарија и Русија предизвика рускиот патријарх Кирил со именувањето на светите браќа Кирил и Методиј како словенски учители при ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Љубомир Јовески избран за државен јавен обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: