Премиерот Заев на средби со Јункер, Тајани, Могерини и Хан во Брисел (ВИДЕО)


2 копии

Резултатите од отпочнатите реформи се видливи, а Европската комисија ја охрабрува земјава да продолжи по патот кон Унијата. Ваква порака испрати претседателот на Европската комисја Жан Клод Јункер по средбата со премиерот Зоран Заев во Брисел. Јункер веќе најави дека во февруари Европската комисија ќе претстави нова стратегија за интегрирање на Западниот Балкан во Унијата. Еврокомесарот Хан пак ја повика опозиција активно да се вклучи во реформскиот процес и да придонесе за што поскоро добивање на безусловна препорака за преговори. Премиерот Заев очекува Македонија да биде вклучена во пакетот на проширување на Европска унија во 2018-та. Една од главните теми на средбата со Јункер и Хан бил и планот 3-6-9, реформите во правосудството, јавната администрација, и засилување на независните регулаторни тела и медиумите. И на денешната прес-конференција очигледно е дека привременото име и акронимот ФИРОМ му предизвикува потешкотии и на претседателот на Европска комисија. Одговарајќи на новинарско прашање Јункер, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европската комисијата, Жан Клод Јункер, на заедничката прес-конференција во Брисел со премиерот Зоран Заев и еврокоменсарот за проширување Јоханес Хан, се збуни и не знаеше како правилно да ја нарече земјава. Говорејќи за земјава тој рече „дури и како премиер на Луксембург бев во Македонија“, по што се корегираше и рече „ФИРОМ“ погледнувајќи кон Заев, за потоа да се корегира уште еднаш и да каже „Скопје“. Кога не нарече со уставното име тој дури и го фати микрафонот. Ова, светските медиуми го пренесуваат како страшен гаф на Јунгер за време на официјална прес-конференција на Европската Унија на која покрај него стои премиерот на државата за која зборува и којашто држава веќе 27 години има спор со Грција токму на таа тема.
| | веќе видена | слични

Брисел во овие моменти повеќе ги вреднува заложбите на владата на Заев за реформи во повеќе области и планот 3-6-9 отколку што ни зема вистинска мерка колку од тие реформи се реално спроведени. Изјавите на Јункер и Хан се повеќе охрабрувачки, отколку што навистина ни ветуваат брз почеток на преговорите со ЕУ. Сепак, добро е што стигнуваат вакви оптимистички изјави особено во контекст на реформите во судството, јавната администрација и разузнавачките служби. Ова е оценката на двајца политички аналитичари кои работат токму на прашањето на еу- агендата во Македонија Изјавата на Јункер е отпимистичка, но не е ветувачка, не е ветувачка бидејќи не беше зпоменато дека Македонија ќе влез во стратегијата за влез во Унијата, а во која за 2025 година веќе се впишаа Србија, Црна Гора и Албанија. Трошановски минатиот месец направил анализа колку се спроведуваат и исполнуваат реформите од Планот 3-6-9. - “Од делот исполнети се 40 отсто од реформите, дел беа немерливи, а дел не спроведени. Од делот шест, рефмрите се ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер Заев по средбата со претседателот на Европската Комисија Јункер изјави дека Македонија треба да се најде во следниот пакет проширување. Хан вети неусловена препорака доколку се исполнат реформите Ја охрабруваме Македонија да продолжи по патот на кој тргна, порача претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер на заедничката прес-конференција со македонскиот премиер Зоран Заев по нивната средба во Брисел. „Многу сме среќни со работата на новата влада. Сакаме да ја охрабриме Македонија да продолжи по патот на кој тргна. Подобрувањата и напредокот се извонредни. Очекуваме овој реформски процес кој го започна премиерот да продолжи“, рече Јункер. Заев ги наброја реформите кои се спроведуваат во земјата, а кои се дел од барањата во извештајот на експертската група на Рајхард Прибе: реформи на правосудството, реформа на разузнавачките служби, реформа на јавната администрација и засилување на независните регулаторни тела и медиумите. Македонскиот премиер се надева дека новиот пакет за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер денеска се сретна со македонскиот премиер Зоран Заев, по што одржаа заедничка прес-конференција. Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата Јункер кажа дека вратата за членство во ЕУ е отворена за земјите од Западен Балкан, а притоа го искористи уставното име на Македонија. По тоа следуваше брзо поправање и на сугестија на еврокомесарот Хан се поправи дека наместо во Македонија, бил во Скопје. Јункер: Бев во посета на Македонија, ФИРОМ, Скопје Гаф на Јункер: Бев во Македонија, ФИРОМ, Скопје Posted by A1on.mk on Wednesday, December 6, 2017 извор:република.мк
| | веќе видена | слични

Опозициските пратеници не учествуваат во работата на Собранието, а со тоа се доведува во прашање исполнувањето на европската агенда. Потребно е и власта и опозицијата да покажат разбирање за интересите на државата. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ веќе втора недела не присуствуваат на седниците на Собранието и на работните тела. Речиси секојдневно стигнуваат и вести за општински советници од опозициската партија кои ги напуштаат седниците на советите во знак на револт поради притворањето на членови на нивната партија за крвавите настани од 27 април годинава. Целата оваа ситуација има потенцијал да прерасне во политичка криза , оценуваат дел аналитичари. Според Андреја Стојковски од Центарот за европски стратегии Евротинк сепак, меѓународните дипломати и досега немаа разбирање за бојкотот како решение, па не очекува тоа да биде така и сега. Тој смета дека одговорност на владата е да ги објаснува процесите што се одвиваат во моментов, а дека ако се продолжело да се седи, како што вели на страна, можело да се развие и ...
| | веќе видена | слични

Сакаме да ја охрабриме Македонија да продолжи по патот на кој тргна. Многу сме среќни со работата на новата Влада. Подобрувањата и напредокот се извонредни и очекуваме овој реформски процес кој го започна премиерот да продолжи. Ова го порача претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер на заедничката прес-конференција во Брисел по средбата со премиерот Зоран Заев. Службата за информирање од Владата на РМ соопшти дека Јункер на прес-конференцијата истакнал дека првата средба со премиерот Заев е само почеток на едно долго и искрено пријателство, и дека Европската Комисија е целосно посветена на подготовката и на спроведувањето на следното проширување на ЕУ, особено кон земјите на Западен Балкан. Претседателот на ЕК Јункер нагласи дека во напредокот кон точката за отпочнување преговори нема фаворити и дека секоја земја одделно ќе се вреднува според сопствениот прогрес. Премиерот Зоран Заев, како што се наведува во соопштението, на средбата ги искажал очекувањата Македонија да стане дел од Стратегијата ...
| | веќе видена | слични

На прес конференција со премиерот Зоран Заев, претседателот на Европската комисија одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата Јункер кажа дека вратата за членство во ЕУ е отворена за земјите од Западен Балкан, а притоа го искористи уставното име на Македонија. По тоа следуваше брзо поправање и на сугестија на еврокомесарот Хан се поправи дека наместо во Македонија, бил во Скопје. Додека Јункер се обидуваше да го погоди името на нашата премиерот Заев се смешкаше. Погледнете ја збунетоста на Јункер. Видеото е преземено од А1он
| | веќе видена | слични

Многу сме задоволни со досегашната работа на премиерот Зоран Заев и иако ова е наша прва средба, знам дека ова е почеток на едно добро пријателство, изјави вчера во Брисел претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев и со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан. – Сакаме да ја охрабриме ПЈРМ да продолжи по патот по кој тргна. Прогресот е значителен и сакам да кажам дека се особено важни односите со соседите, како и средбите со Грција кои ќе се одржат месецов – рече Јункер, притоа истакнувајќи дека очекува реформските процеси да продолжат, особено во разузнавачките служби, правосудството и во јавната администрација. Јункер истакна дека сите земји од Западен Балкан имаат европска перспектива и дека во следните осум до девет месеци ќе одлучат како ќе продолжат со секоја од државите во овој процес, во зависност од постигнатите резултати. Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата Јункер кажа дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 149 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 90 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 51 | | | веќе видена

Успехот на најновата серија HBO, “Чернобил”, резултираше со зголемен број на туристи.Уништениот и напуштен град е се повеќе привлечен за туристите, но сега ...
сите 54 | | | веќе видена

Северна Македонија и Албанија се подготвени. Во наш интерес е Западен Балкан да стане дел од заедницата, порача високата претставничка на ЕУ за надворешна и ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиерот Заев на средби со Јункер, Тајани, Могерини и Хан во Брисел (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: