Три имиња во игра за лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ


Христијан Мицкоски е првиот функционер на ВМРО-ДПМНЕ кој најави можност да се кандидира за претседател на партијата на Конгресот закажан за 23 декември. Тој вчера одговарајќи на новинарско прашање рече дека ако биде прифатена оставката на Груевски, можно е да се кандидира за Претседател на партијата. Мицкоски: Ако биде прифатена оставката на Груевски постои опци… Мицкоски: Ако биде прифатена оставката на Груевски постои опција да се кандидирам за Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Posted by Press24.mk on Tuesday, December 5, 2017 По најавата на Груевски дека си заминува од кормилото на партијата, во јавноста забрзано почнаа да се шират шпекулации околу имињата кои би можеле да бидат негови наследници. Покрај името на Мицковски во јавноста се вртат и имињата на екс министрите за надворешни работи, Антонио Милошоски и Никола Попоски. Добро упатени извори во партијата велат дека ниту едно од имињата кои циркулираат во јавноста ниту пред членството ниту пак во своите бази не најавило „атак“ на лидерската позиција. Од ...
| | веќе видена | слични

Да избереме нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ во фер и демократски натпревар, мирно и достоинствено. Никој не може да го користи моето име за да собира гласови, но сите кандидати се доволно искусни и имаат знања и визија убедливо да ги победат СДСМ и Зор Да избереме нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ во фер и демократски натпревар, мирно и достоинствено. Никој не може да го користи моето име за да собира гласови, но сите кандидати се доволно искусни и имаат знања и визија убедливо да ги победат СДСМ и Зоран Заев. Актуелниот лидер на ВМРО - ДПМНЕ, Никола Груевски, испрати порака до кандидатите за негов наследник во која повикува на внатрепартиска сплотеност и меѓусебна поддршка бидејќи сите се потребни во натамошната политичка борба против СДСМ, а со цел за понапредна, постабилна и попросперитетна Македонија. - Да не заборавиме на достоинството на конкурентот, единството во партијата, заедништвото, пријателството, сопартиството и дека сите се бориме за иста кауза, имаме иста ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, преку социјалните мрежи испрати порака до кандидатите за иден претседател на партијата кој ќе се избира следниот викенд на вонреден Конгрес. Тој нагласува дека не овластил никого од кандидатите да се повикува на негова наводна ексклузивна поддршка. „Сакам да нагласам дека доколку кој било го злоупотребува моето име како долгогодишен претседател на партијата, во контекст на собирањето потписи за поддршка и во контекст на гласањето, треба да се знае дека станува збор за лажно преставување и информирање, и доколку тоа е пресудно при носењето одлука за поддршка, треба да се одбие давањето подршка или глас. Никого од кандидатите не сум овластил да се повикува на моја наводна експлузивна поддршка, заради собирање потписи за подршка или гласање. Ниту еден мој соработник, пријател, роднина, колега или било кој сопартиец“, вели Груевски. https://www.facebook.com/NGruevski/?ref=nf&hc_ref=ARR7DJ7rnzPbZtalL95tK7jkoZRfE8WmYK9scXC_CsEG7G-VwhtOeC3G40CJMxdKwzk Тој додава дека ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски преку социјалните мрежи испрати порака до кандидатите за иден претседател на партијата, нивните соработници и делегатите на Конгресот на кој ќе се бира следниот партиски лидер. -Поминаа три дена од одлуката за одржување на вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. Собирањето потписи за поддршка и внатрепартиската кампања започна. Чувствувам потреба да испратам неколку пораки до кандидатите и потенцијалните кандидати за претседател на партијата, до нивните соработници во нивната внатрепартиска кампања, до делегатите на Конгресот и до партиските тела и членови. 1. Сите кандидати и нивни соработници, како и сите делегати и општински и месни комитети имаат сериозна одговорност процесот на кандидирање и избор на нов претседател да помине во максимално мирна, фер и демократска внатрепартиска атмосфера и натпревар. 2. Доколку некој потенцијален кандидат побара од претседател на општински комитет(ОК) да свика состанок на ОК во проширен состав и да ги повика делегатите од неговата ...
| | веќе видена | слични

Чуствувам потреба да испратам неколку пораки до кандидатите и потенцијалните кандидати за претседател на партијата, до нивните соработници во нивната внатрепартиска кампања, до делегатите на Конгресот и до партиските тела и членови. 1. Сите кандидати и нивни соработници, како и сите делегати и општински и месни комитети имаат сериозна одговорност процесот на кандидирање и избор на нов претседател да помине во максимално мирна, фер и демократска внатрепартиска атмосфера и натпревар. 2. Доколку некој потенцијален кандидат побара од претседател на општински комитет(ОК) да свика состанок на ОК во проширен состав и да ги повика делегатите од неговата општина, со цел кандидатот да се престави себе, својата визија и програма пред присутните, треба веднаш да го направи истото без одлагање и без селективност и покрај другите да ги покани и делегатите на Конгресот, а истите се должни да присуствуваат на таков состанок. Секој кандидат за претседател треба да има подеднакви шанси за себе преставување пред комитетите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За поранешниот бугарски амбасадор во Албанија и во Косово, Боби Бобев, не е никакво изненадување оставката на Никола Груевски од претседател на ВМРО-ДПМНЕ по дебаклот на локалните избори, но за него е поважно дали тој ќе остане лидер во сенка. „Важно е оттука натаму каква позиција ќе заземе и каква политика ќе води ВМРО. Не сметам дека е најважно личното присуство на еден или на друг лидер. Тие што се спомнуваат како можен нов лидер на партијата се лица од непосредниот, најблизок круг на Груевски и не знам дали би имал смисла еден таков чекор. А јас би претпочитал да видам промена на политиката на ВМРО-ДПМНЕ. Груевски би можел да биде лидер во сенка. Тој би можел да ги влече конците“, изјави Бобев во интервју за Блумберг ТВ Бугарија. Ексамбасадорот во македонското соседство ја става оставката на Груевски во регионален контекст. „Однесувањето на Македонија е категорично променето. Пред повеќе од 10 години имаше многу интересна статија во скопски ‘Утрински весник’, во која новинарот велеше дека многу е тешко ...
| | веќе видена | слични

По вчерашното прифаќање на оставката на Никола Груевски на чело на ВМРО-ДПМНЕ, Централниот комитет го закажа вонредниот конгрес на партијата во Валандово на 22 и 23 декември.Во изминатиот период во јавноста беа изнесени различни видувања во врска со функционирањето на партијата во иднина. Во мноштвото комбинации за идниот лидер, внатрешни прегрупирања, дворски игри, искажаните ставови за неопходноста од генерално преструктурирање на партијата и нејзино ново позиционирање, „Нова Македонија“ се обиде да дознае што мислат основачите на ВМРО-ДПМНЕ за сите овие случувања во партијата.Гојко Јаковлески, еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ вели дека оставката ништо не значи ако конгресот му дозволи на досегашниот лидер да постави свои луѓе за претседател и на раководните тела на партијата.- Со тоа нема ништо да се промени, од сенка ќе продолжи да командува и да ја спроведува сопствената политика, нема да се спроведат никакви реформи на партијата, а со тоа ќе продолжи кризата и неизвесноста. Во борбата за лидер на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во оставка, Никола Груевски, напиша Фејсбук статус во кој им се обраќа на потенцијалните кандидати за нов лидер на партијата и на членството во пресрет на вонредниот Конгрес закажан за 22 и 23 декември во Валандово. Ова обраќање на социјалните мрежи вели дека е со цел да ги демантира гласините и шпекуалциите дека тој би поддржал или фаворизирал одреден кандидат за претседател на партијата. „Ја информирам јавноста, a особено партиското членство и делегати на Конгресот дека повеќето од оние личности чии имиња секојдневно се спомeнуваат во медиумите како потенцијални кандидати за Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, се мои долгогодишни соработници и пријатели, луѓе со кои, со години заеднички сме работеле и заеднички сме носеле и сеуште носиме одлуки во партијата, а со дел од нив и во Владата, сме делеле и добро и лошо, и со сите нив имам блиски релации, како службени, така и приватни. Затоа, јас не планирам да се мешам во одлуките на делегатите, ниту да им сугерирам кого да поддржат и одберат ...
| | веќе видена | слични

Одлуката за Конгрес официјално ја отвора и трката за нов партиски лидер. До партијата се уште никој не поднел кандидатура нов своите веќе ги најавија Филип Петровски и Христијан Мицкоски. Иако се уште јавно не коментираат, се очекува во изборната трка да влезат и членовите на извршниот комитет Илија Димовски и Антонио Милошоски, а се спомнуваат и имињата на Никола Попоски и Александар Пандов. За да влезат во изборната трка, сите ќе мораат да обезбедат потписи од 30 делегати на Конгресот, најдоцна до 21 декември. Гласањето на Конгресот е тајно. Ако во првиот круг никој од кандидатите не обезбеди повеќе од 273 гласа, во вториот круг одат двајцата што освоиле најмногу гласови, а победник е оној кој ќе обезбеди мнозинство гласови од оние кои гласале, но само ако во постапката биле вклучени над половина од вкупниот број делегати. Во спротивно, целиот процес почнува од почеток. Со оставката на Груевски, во оставка се и сите партиски тела но ќе ја вршат функцијата до избор на новите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 234 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

По топлотниот бран изминатите денови, новата работна недела во гостиварскиот регион носи дестабилизација на времето, пад на дневната температурата и врнежи. ...
сите 188 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Во теко на вчерашниот ден силно невреме ја зафати Хрватска, посебно деловите Славонија и Далмација. Во овој дел од земјата удрил и град и тоа со големина на ...
сите 136 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 69 | | | веќе видена

И додека сѐ уште трае официјалната истрага за инцидентите, иранскиот претседател Хасан Рухани порача дека Иран нема да исполни дел од своите обврски од ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три имиња во игра за лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: