Палестинскиот претседател ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим


4 копии

Палестинскиот претседател Махмуд Абас смета дека признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори. Тој ја осуди одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел и за преместување на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим. извор: Makfax
| | веќе видена | слични
3 копии

Израел денеска го затвори граничниот премин со појасот Газа, како одговор на секојдневните ракетни напади по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела да го признае Ерусалим како главен град на Израел. Во израелските воздушни напади погодени се три позиции на Хамас- милитантна група која го контролира Појасот Газа. Цел на нападите биле камповите за обука и складирање оружје. Два проектила испукани од Газа биле пресретнати од израелскиот противракетен систем Купола, а третиот паднал во ненаселената област. Нема информации за жртви. Минатонеделната одлука на американскиот претседател да го признае Ерусалим како главен град на Израел, предизвика нов бран на насилство помеѓу Палестинците и Израелците и предизвика серија протести во бројни муслимански земји.
| | веќе видена | слични
3 копии

Трите најголеми партии во турскиот Парламент ја повикаа меѓународната заедница да го признае Источен Ерусалим за главен град на Палестина. - Да го признаеме Источен Ерусалим како главен град на независната држава Палестина, се наведува во повикот. Заедничката изјава беше донесена вчера од страна на владејачката Парија на правдата и развојот (АКП), главната опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) и Партијата за националистичка акција (МХП). Повикот беше објавен по вонредниот Самит на Организацијата за исламска соработка посветена на Ерусалим што се одржа во Истанбул, на кој муслиманските лидери го повикаа светот да го признае Источен Ерусалим за главен град на Палестина, како одговор на одлуката на САД да го признае Ерусалим за престолнина на Израел.
| | веќе видена | слични
6 копии

Палестинскиот претсеател Махмуд Абас изјави дека Палестинците „ќе се обратат до Советот за безбедност на ОН“ за полноправно членство во Светската организација откако САД одлучија да го признаат Ерусалим за главен град на Израел. Абас кој зборуваше на вонредна средба на Организацијата за исламска соработка, не појасни како точно Палестинците имаат намера да станат полноправен член. Тој рече дека ќе побара Генералното собрание да гласа за поништување на одлуката за членство на Израел во него.
| | веќе видена | слични
4 копии

Израел денеска го затвори граничниот премин кон појасот Газа, како одговор на секојдневните ракетни напади од оваа енклава, кои уследија по одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, минатата недела да го признае Ерусалим како главен град на Израел.Рано утрово, израелските авиони бомбардираа три позиции на Хамас, милитантната група која го контролира појасот Газа, како резултат на последните ракетни напади, објави израелската армија.Според војската, цел на бомбардирањето биле кампови за обука и складишта за оружје.Две ракети острелани од Газа беа пресретнати од израелскиот противракетен систем „Купола“, а третата паднала во ненаселена област. Во моментов, нема извештаи за жртви на двете страни на границата.Минатонеделната одлука на американскиот претседател да го признае Ерусалим како главен израелски град предизвика нов бран на насилство помеѓу Палестинците и Израелците и беше причина за серија протести во многу муслимански земји.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Во кризата околу признавањето на Ерусалим за главен град на Израел, турскиот претседател се обидува да се наметне како лидер во муслиманскиот свет. Но нападите против Израел се лицемерни и провидни, смета Даниел Хајнрих. Безобразниот провокатор, постојано во предизборна кампања, повторно е тука: Реџеп Таип Ердоган. А провокациите започнаа уште на самиот почеток на конференцијата на Организацијата за исламска соработка во Истанбул. Израел е, рече Ердоган, „терористичка и окупаторска земја“. Тој ги повика учесниците на конференцијата да „го признаат окупираниот главен град на палестинската држава“. Ердоган е лут- и тоа сите треба да го знаат. Изгледа како турскиот претседател, по долгата пауза без провокации, сега повторно да има желба да создава неред. Пред неколку месеци тоа беа „наци-методите“ во текот на изборите во Холандија и Германија, а сега со помош на жестоките критики на сметка на Израел сака да го искали својот добро познат бес. Секако дека тие критики кон одлуката на Трамп да го признае Ерусалим ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерите на муслиманските земји денес на самитот во Истанбул апелирале до светот да го признае источен Ерусалим како главен град на Палестинската управа, како одговор на одлуката на САД да го признае тој град како престолнина на Израел. "Го прогласуваме источен Ерусалим за главен град на Палестинците и ги повикуваме другите земји да ја признаат Палестина и окупираниот источен Ерусалим како нејзин главен град", навеле муслиманските лидери. Тие, исто така, предупредиле дека одлуката на американскиот претседател Трамп да го признае Ерусалим како само израелски, поттикнува "екстремизам и тероризам". #BREAKING The Organization of Islamic Cooperation, the 2nd largest inter-governmental organization after the UN with 57 member states has declared Jeruselam as the capital of Palestine... pic.twitter.com/pEARP6OWl9 — UrfaGundem (@urfagundem) December 13, 2017 Одлуката на Трамп е "намерна саботажа на сите напори да се постигне мир и таа ги храни екстремизмот и тероризмот и им се заканува на мирот и безбедноста", било ...
| | веќе видена | слични

Израел најави затворање на граничните премини во Газа како одговор за зачестените ракетни напади од енклавата во текот на изминатата недела, јавуваат светските агенции. Нападите следеа по одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп САД да го признае Ерусалим за израелска престолнина, што предизвика гнев кај Палестинците, пишува Мета. Израелски авиони утринава погодија три постојки кои им припаѓале на Хамас, милитантна група која го контролира Појасот Газа, соопшти израелската војска. Војската соопшти дека поради последните безбедносни закани, преминот „Керем Шалом“, кој е главно место за влез на стока во Појасот Газа и пешачкиот премин „Ерез“ ќе биде затворен во четврток. Не е прецизирано колку време ќе трае затворањето.
| | веќе видена | слични

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека не е импресиониран од изјавите на лидерите на муслиманските земји, кои денеска од Истанбул повикаа Источен Ерусалим да биде прогласен за главен град на идната палестинска држава.- Сите овие изјави не ме импресионираат, изјави Нетанјаху во говор, откако членките од Организацијата за исламска соработка ја повикаа меѓународната заедница да го признае Источен Ерусалим за главен град на палестинската држава, како одговор на одлуката на САД да го признаат Ерусалим како главен град на Израел.Портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи Емануел Нахшон го оцени како „провокативна изјава“ завршното соопштение од средбата на Организацијата за исламска соработка во Истанбул.- Подобро ќе биде Палестинците да ја признаат реалноста и да дејствуваат во корист на мирот, а не на екстремизмот. Тие треба да признаат уште нешто во врска со Ерусалим - дека токму ние како никој друг во Блискиот Исток ја штитиме слободата на вероисповед на сите религии во Ерусалим, ...
| | веќе видена | слични

Лидерите од 57 членки на Организацијата за Исламска соработка го сметаат Источен Ерусалим окупиран главен град на Палестина и повикаа меѓународната заедница да го направи истото, според последното комунике од вонредниот самит на групата. Групата во главно составена од муслимански лидери свика вонреден состанок во Истанбул за да дискурира за контроверзното признавање на Ерусалим како главен град на Израел од страна на Доналд Трамп. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека „нов сојуз“ е формиран наспроти декларацијата на Трамп, која ја опиша како „невалидна во нашето разбирање, разум и свесност“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 149 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 90 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 51 | | | веќе видена

Успехот на најновата серија HBO, “Чернобил”, резултираше со зголемен број на туристи.Уништениот и напуштен град е се повеќе привлечен за туристите, но сега ...
сите 54 | | | веќе видена

Северна Македонија и Албанија се подготвени. Во наш интерес е Западен Балкан да стане дел од заедницата, порача високата претставничка на ЕУ за надворешна и ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Палестинскиот претседател ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Од:
До кого (е-маил):
Порака: