ТВ 24: Мукоски штрајкува со глад во Шутка


Пратеникот Крсто Мукоски кому вчера му беше определена мерка притвор од судија на претходна постапка, почнал да штрајкува со глад уште веднаш кога пристигнал во истражниот затвор Шутка. Информацијата за ТВ 24 ја потврдува неговата одбрана. Причина за неговиот штрајк со глад е тоа што сметал дека е притворен за нешто што воопшто не го направил, а најмалку дека му се става на товар терористичко загрозување на уставниот поредок. Мукоски одбива храна и затоа била известена и затворската управа по што веднаш медицинско лице му извршило преглед и било констатирано дека засега е во добра здравствена состојба. Тој не се наоѓа во келија заедно со останатите притворени пратеници, туку сосема други притвореници.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествуваат ниту на утрешната седница на собраниската Комисија за европски прашања, на која ќе се расправа за Законот за јазиците, за кој партијата има поднесено осумдесетина амандмани. „Во моментов СДСМ е владејачко мнозинство и тие имаат должност да ги обезбедат сите услови за непречено функционирање на Парламентот. Сметам дека во овој момент, кога 12 отсто од нашата пратеничка група, односно шест пратеници, се во притвор, нема услови за ние соодветно да партиципираме во работата на Парламентот“, изјави пратеникот Горан Манојлоски. Тој информира дека имале средба со политичкиот претставник за правни работи на ОБСЕ, Џеф Били, кој го запознале со „кршењето на човековите права на сите лица засегнати и обвинети околу настаните на 27 април“. Ставовите на партијата за ситуацијата во земјата по масовните апсења и приведувањето на шест нејзини пратеници ги пренесе и претседателот во оставка Никола Груевски на денешната средба со норвешкиот амбасадор Арне Санес Бјорнстад. ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Апелацискиот суд ги потврди решенијата за притвори на првостепениот суд за началникот на МВР, Митко Пешев, и за секретарката во Собранието, Елена Доцевска-Божиновска, обвинети за упадот во Собранието на 27 април. За Пешев и Доцевска-Божиновска кривичниот суд првично определи куќен притвор, кој по жалбата на Специјалното јавно обвинителство беше заменет со притвор во истражниот затвор во Шуто Оризари во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични
7 копии

Апелациониот суд Скопје ги потврди притворите и за вработената во собраниската служба Елена Доцевска-Божиновска и за поранешниот началник од МВР, Митко Пешев, обвинети за настаните во Собранието на 27 април годинава. Пешев и Доцевска-Божиновска прво добија куќен притвор, што Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 им го замени со 30-дневен притвор во затворот во Шуто Оризари. Поради тоа поднесоа жалби до скопска Апелација. Кривичниот совет при Основниот суд Скопје, вчера донесе решение со кое ги одби жалбите за определување притвор за пратениците Љупчо Димовски и Сашо Василевски и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка. Василевски е во притвор во Шутка, а Димовски во куќен притвор, откако Собранието им го одзеде имунитетот. Извор: Нова Македонија
| | веќе видена | слични
14 копии

Одлуката на судот со која се потврдуваат притворите за пратениците е срамна и доказ за политички прогон на политичките неистомисленици на власта. Одлуката на судот со која се потврдуваат притворите за пратениците е срамна и доказ за политички прогон на политичките неистомисленици на власта. Најавата за меѓународна истргага за терористите од Диво Насеље, кои убија 8 припадници на макеоднската полиција во момент кога се обвинуваат за тероризам актери, уметници и режисери е срамна. Хунтата врши политички прогон. Секој политички неистомисленик е ставен на тапет на институциите под контрола на власта. СДС како во времето на комунизмот се пресметува со искрените патриоти и родољуби. Десетици граѓани, меѓу кои актери, режисери, уметници и полицајци без никаков основ се ставени во притвор, во целосно монтиран случај. На удар е секој кој си ја сака државата. Искрените патриоти се обвинуваат и се ставаат во затвор, а од затвор се пуштаат убијци и се подготвува закон за амнестија за стотина криминалци, сторители на ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ потврдија дека нема да учествуваат во парламентарните тела и заседанија посочувајќи дека во ситуација кога шестмина нивни колеги се во притвор нема соодветни услови за тие да партиципираат во работата на Собранието. – Во моментов СДСМ е владејачко мнозинство и тие имаат должност да ги обезбедат сите услови за непречено функционирање на Парламентот. Сметам дека во овој момент кога 12 отсто од нашата пратеничка група односно шест пратеници се во притвор нема соодветни услови за ние соодветно да партиципираме во работата на Парламентот, изјави на прес-конференција пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојлоски одговарајќи на прашање дали ќе учествуваат на денешната расправа за законот за јазици за кој имаат поднесено осумдесетина амандмани. Манојловски кажа дека според нивните неофицијални информации пратеникот Крсто Мукоски, кој е во притвор, веќе една недела штрајкува со глад и неговата состојба не е добра и оти за ова и за кршењето на човековите права на лицата засегнати во настаните ...
| | веќе видена | слични

Хунтата врши политички прогон. Секој политички неистомисленик е ставен на тапет на институциите под контрола на власта. СДС како во времето на комунизмот се пресметува со искрените патриоти и родољуби. Десетици граѓани, меѓу кои актери, режисери, уметници и полицајци без никаков основ се ставени во притвор, во целосно монтиран случај. На удар е секој кој си ја сака државата. Искрените патриоти се обвинуваат и се ставаат во затвор, а од затвор се пуштаат убијци и се подготвува закон за амнестија за стотина криминалци, сторители на тешки кривични дела. Владеењето на правото повеќе не е основен принцип по кој се водат институциите и правосудните органи. Целосно политизираните институции и заробеното правосудство се под постојан притисок на хунтата. Обвинителството конструира случаи по нарачка на хунтата, а судството под притисок ги процесуира. ВМРО-ДПМНЕ потенцира дека ова незаконие кога тогаш ќе биде казнето. Сите чинители во овој процес на уништување на државата, правниот систем и уставниот поредок ќе ...
| | веќе видена | слични

Здравствената состојба на пратеникот Крсто Муковски кој е во притвор е влошена поради штрајкот со глад, предупредува пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Тие се пожалија дека притворените за собраниските настани од 27 април добиваат лош третман во истражниот затвор „Скопје“, но дека не можат да добијат точни информации за нивната здравствена состојба. „Голема загриженост поради состојбата на еден од притворените кој што штрајкува со глад веќе 7-ми ден и за кој што имаме неофицијални сознанија дека неговата состојба не е воопшто добра“ Од затворот во Шутка и од Кривичниот суд денеска не можевме да добиеме податоци за здравствената состојба на Мукоски и дали му е укажана лекарска помош. Од таму велат дека ќе известат во текот на утрешниот ден. Поради начинот на кој се води истрагата против осомничените за овие настани и третманот со притворите пратеничката група денеска се сретнаа и со претставник за правни работи на ОБСЕ, Г.Џеф Били „Му укажавме за нашите забелешки околу кршењето на човековите права на сите лица ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 донесе решение со кое ги одби жалбите за определување притвор за пратениците Љупчо Димовски и Сашо Василевски и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка. - Постапувајќи по жалби изјавени против решенија на судија на претходна постапка за определување мерка притвор против за С.В. и мерка куќен притвор за Љ.Д., опфатени со предлогот на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, а поврзано со настаните од 27 април во Собранието на РМ, Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 по одржана седница, донесе решение со кое ги одби жалбите и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка, соопшти попладнево Кривичниот суд. Василевски е во притвор во Шутка, а Димовски во куќен притвор, откако Собранието им го одзеде имунитетот.
| | веќе видена | слични

Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се обратиле до ОБСЕ и Народниот правобранител за апсењето на пратениците за настаните од 27 април. Горан Манојловски, изјави дека нивниот пратеник Крсто Мукоски, веќе седум дена штрајкува со глад. Пратениците од оваа партија обвинуваат дека власта ги заробила судовите и судиите се назначуваат според волјата на Зоран Заев. Од друга страна, Антонио Милошоски вели дека пратениците од оваа партија нема да учествуваат во работата на Собранието се додека нивните пратеници се во притвор. Со оваа одлука, тој вели дека постои опасност од неефикасно Собрание. ВМРО-ДПМНЕ и денеска ги повика своите активисти на протест. Од оваа партија велат дека ќе останат на улиците се додека не бидат исполнети нивните барања, а едно од нив е пуштање на нивните пратеници од притвор. Зимер Јашари
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 150 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 90 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 51 | | | веќе видена

Неодамнешниот напад на два танкери што превезувале нафта во Орумскиот Проток предизвикаа разговори за стратешки важниот проток и неговата улога во глобалната ...
сите 114 | | | веќе видена

Успехот на најновата серија HBO, “Чернобил”, резултираше со зголемен број на туристи.Уништениот и напуштен град е се повеќе привлечен за туристите, но сега ...
сите 54 | | | веќе видена

Северна Македонија и Албанија се подготвени. Во наш интерес е Западен Балкан да стане дел од заедницата, порача високата претставничка на ЕУ за надворешна и ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТВ 24: Мукоски штрајкува со глад во Шутка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: