Нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против апсењата за 27 април


Неправда е судската постапка која се води против основачите на граѓанската иницијатива за заедничка македонија и шестмината пратеници, изјави вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на најголемиот протестен марш за поддршка на притворените за собраниските инциденти од 27 април. Според Груевски, недозволиво е зад решетки да се луѓе кои си ја сакаат татковина а во исто време да се пуштаат на слобода осуденици за тешки кривични дела. Во својот говор Груевски се осврна и на повеќе теми од политиките кои ги води новата власт.. Тој забележа дека владата покажува поразителни резултати во економијата, а на улиците владее криминал. Според Груевски, неправда е потпишувањето и на како што вели штетниот договор со Бугарија но и создавањето услови за промена на уставното име на државата.. На вечерашниот протес за поддршка на притворените од собраниските инциденти присуствуваше и генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски како и повеќемина членови на извршниот комитет. Од партијата најавиа дека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

ВМРО-ДПМНЕ бара итно пуштање на слобода на сите приведени за настаните во Собранието на 27-ми април. Од партијата најавија протест пред Министерството за правда во 18 часот и наведуваат дека нема да отстапат додека нивното барање не биде исполнето. „Судството подлегна на притисоците на хунтата и со тоа е активен соучесник во политичката хајка против секој кој не е СДС. На удар е секој еден граѓанин на оваа држава, кој нема да се согласи со политиките на хунтата. Токму затоа ВМРО-ДПМНЕ крева глас против неправдата и незаконието. ВМРО-ДПМНЕ останува на улиците се додека хунтата ги гази законите и се изживува со граѓаните. Демократијата и правната држава ќе бидат вратени“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, се работи за политички прогон и монтирање на обвиненија за тероризам против луѓе кои не направиле прекршок и не знаат што е оружје. „Се притвораат уметници, актери, режисери, архитекти, припадници на полицијата, се притвораат луѓе кои дале и даваат свој придонес за општеството, само затоа што не се согласуваат ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонија е земја на политички затвореници. Се монтираат обвиненија за тероризам против луѓе кои не направиле прекршок ниту знаат што е оружје, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Се притвораат уметници, актери, режисери, архитекти, припадници на полицијата, се притвораат луѓе кои дале и даваат свој придонес за општеството, само затоа што не се согласуваат со политиките на СДС. -Хунтата на власт ја има заробено целата држава. Правосудните органи како репрезент на 3-та власт не се повеќе независни во своите одлуки. Судовите не одлучуваат согласно закон, туку по диктат, затоа се и смешните и апсурдни обвиненијата за тероризам против 36-те македонски патриоти. Судството подлегна на притисоците на хунтата и со тоа е активен соучесник во политичката хајка против секој кој не е СДС. На удар е секој еден граѓанин на оваа држава, кој нема да се согласи со политиките на хунтата. Токму затоа ВМРО-ДПМНЕ крева глас против неправдата и незаконието, стои во соопштението. ВМРО-ДПМНЕ останува на улиците се додека хунтата ги гази ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и денеска на протест пред Министерството за правда. Македонија е земја на политички затвореници. Се монтираат обвиненија за тероризам против луѓе кои не направиле прекршок, ниту знаат што е оружје, велат од партијата. Како што стои во дописот, судството подлегна на притисоците на хунтата и со тоа е активен соучесник во политичката хајка против секој кој не е СДС. ВМРО-ДПМНЕ бара безусловно запирање на процесите на политичкиот прогон, итно и безусловно стопирање на малтретирањата, на теророт и изживувањето кое го прави СДС и итно пуштање на слобода на сите лица кои се опфатени со овој класичен политички прогон, се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за денеска нема најавено блокирање на раскрсници во Скопје, а протестот против притворањето на триесетина лица поради насилствата во Собранието од 27 април е закажан во 18 часот пред Министерството за правда. Од партијата велат дека „Македонија е земја на политички затвореници, со монтирани обвиненија за тероризам“ и нагласуваат дека остануваат на улиците „се додека хунтата ги гази законите и се изживува со граѓаните“. „Се притвораат уметници, актери, режисери, архитекти, припадници на полицијата, се притвораат луѓе кои дале и даваат свој придонес за општеството, само затоа што не се согласуваат со политиките на СДС. Судовите не одлучуваат согласно закон, туку по диктат, затоа се и смешните и апсурдни обвиненијата за тероризам против 36-те македонски патриоти“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата бараат безусловно запирање на сите овие процеси на политичкиот прогон, итно и безусловно стопирање на малтретирањата, на теророт и изживувањето кое го прави СДС и итно пуштање на ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ бара ослободување на сите притворени за настаните во Собранието на 27 април и најави дека нема отстапување од барањето, а денеска организира протест пред Министерството за правда во 18 часот. „Се притвораат уметници, актери, режисери, архитекти, припадници на полицијата, се притвораат луѓе кои дале и даваат свој придонес за општеството, само затоа што не се согласуваат со политиките на СДС.Хунтата на власт ја има заробено целата држава. Правосудните органи како репрезент на третата власт не се повеќе независни во своите одлуки. Судовите не одлучуваат согласно закон, туку по диктат, затоа се и смешните и апсурдни обвиненијата заВМРО-ДПМНЕ останува на улиците сѐ додека хунтата ги гази законите и се изживува со граѓаните. Демократијата и правната држава ќе бидат вратени“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.Од партијата бараат, како што велат, безусловно запирање на сите овие процеси на политичкиот прогон, итно и безусловно стопирање на малтретирањата, на теророт и изживувањето кое го прави СДС, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ за денеска во 18 часот најави протест пред Министерството за правда, на улицата „Димитрија Чуповски“. ВМРО-ДПМНЕ останува на улиците, како што велат од паретијата, сè додека хунтата ги гази законите и се изживува со граѓаните. „ВМРО-ДПМНЕ бара: безусловно запирање на сите овие процеси на политичкиот прогон, итно и безусловно стопирање на малтретирањата, на теророт и изживувањето кое го прави СДСМ, итно пуштање на слобода на сите лица кои се опфатени со овој класичен политички прогон, се наведува во соопштението од партијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ вчера попладнето во знак на револт од притворањето за случувањата од 27-ми април одржа протест пред Истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари. - Се собравме и денеска да им дадеме поддршка и да ги охрабриме дека сме со нив и дека нема да ги оставиме сами и оти на крај вистината ќе победи и ќе ја видиме, рече на протестот пратеникот од оваа партија Трајчо Димков. Дафина Стојаноска порача дека како дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да престане овој политички прогон. - Им порачуваме на оние кои го смислиле ова да престанат да смислуваат црни листи за македонските патриоти. Упорно овој народ го втурнувате во конфликти, мислете на генерациите кои доаѓаат. ВМРО-ДПМНЕ докажувало и ќе докажува дека е за заедничка просперитетна и европска Македонија, посочи Стојаноска. На протестот присуствуваше и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.
| | веќе видена | слични

Во 21 век имаме брутален политички прогон. Македонија е единственото место во светот каде патриотите треба да одговараат за измислено дело тероризам истакна претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ Кирил Пецаков на протестот на градскиот плоштад.Покрај членовите и симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид присуствуваат и нивните сопартијци до Струга и Вевчани кои се против антидржавната политика за притвор на уставобранителите. Советниците од ВМРО-ДПМНЕнајавија дека ќе ја бојкотрираат работата на советот а на притворените им порачаа да издржат бидејќи наскоро ќе бидат ослободени. Инаку доцна синоќа непознати лица ги обиле просториите на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ во Охрид освен скршените два надворешни прозори преку кои влегле лицата, нема оштетувања на инвентарот. Ова е втор случај на обивање на општинскиот комитет . Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Протест во Охрид за поддршка на приведените за настаните од 27 април Категорија: МакедонијаНовинар: Нина Аритоновска
| | веќе видена | слични

Искршени стакла на влезните врати на штабот на ВМРО ДПМНЕ в Охрид. Засега непознати сторители ноќта на 09 декември, упаднале во штабот. Се обиделе да влезат во останатите простории кои биле заклучени. Случајот е пријавен во полиција, каде се разгледувале и снимките од видео надзорот. -„Се надевам дека полицијата ќе го истражи случајот и ќе ги изведе пред лицето на правдата оние кои го сториле делото. Може да има поврзаност и со денешните случаи и протестот за поддршка на приведените“, рече Пецаков. ОО на СДСМ го осуди инцидентот. -„Општинската организација на СДСМ, најостро го осудува синоќешниот инцидент во кој биле обиени просториите на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ од Охрид. Воедно ги повикуваме органите на прогонот, согласно нивните овластувања, да ги преземат сите можни мерки за пронаоѓање на сторителите и целосно расветлување на случајот. Правната држава подразбира функционирање на правото и сигурност за сите граѓани на Република Македонија подеднакво, и во таа насока, очекуваме дека сторителите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против апсењата за 27 април

Од:
До кого (е-маил):
Порака: