Премиерот Заев пакуваше оброци и се дружеше со неговите гости во Влада

,,Домаќин сум во Влада на РМ на 30-тина наши сограѓани по повод 3-ти декември, Меѓународниот ден на лица со попреченост. Ги разгледавме Свечената сала и изложбите „Гуш и Бац“ инспирирана од зборовите на Ерато Кардула и „Зајдисонца“ на Коста Ќука од Битола. На крајот од оваа убава дружба, заедно со РетвитниОброк , пакуваме храна која ќе ја доставиме до оние на кои им е најпотребна. Попреченоста не смее да биде пречка за постојано да помагаме“-напиша премиерот Зоран Заев на својот ФБ профил.
| | веќе видена | слични

Пред бројна публика, со целосно продаден прв тираж, викендов во Чифте Амам беше промовирана книгата „Гуш и Бац“ во која се содржани зборовите на единаесетгодишната Ерато, девојче со аутизам, кои се преведени на 19 јазици и илустрирани од 33 креативни луѓе. „Вистинско богатство е да се има пријатели кои искрено и со голем ентузијазам учествуваа во креирањето на овој проект. Им благодарам на сите кои ми помогнаа и поддржаа или што би рекла Ерато Бац МаКнигата“, вели Зоран Кардула, уметник и татко на Ерато. Средствата собрани од продажбата на книгата и на илустрациите се наменети за реедукација, односно работа со дефектолог и логопед на оние дечиња со аутизам кои не можат да си го дозволат тоа. Погледнете дел од фотографиите на Ванчо Џамбаски, од оваа несекојдневна промоција.
| | веќе видена | слични

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиерот Заев пакуваше оброци и се дружеше со неговите гости во Влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: