УХМР: Водостојот на реките се намалува

3 копии

Од УХМР известуваат дека според податоците добиени од хидролошките станици ширум државата, се забележува намалување на водостојот на реките. Исклучок на ова се поедини хидролошки станици кои се лоцирани во долните теченија на реките и кај кои е регистрирано извесно зголемување што е очекувано со оглед на префрлањето на водата од горните делови на речните сливови низводно кон вливот во поголемите реки. Меѓутоа, информира УХМР, и овие зголемувања се незначителни така што се очекува нивно постепено стабилизирање. Во текот на денешниот ден се очекува врнежите да престанат и водостојот на реките низ земјава постепено да почне да се намалува. извор: Makfax
| | веќе видена | слични
10 копии

Водостојот на Вардар на сите мерни места е поголем од просекот за декември и бележи зголемување во однос на вчерашниот ден, особено кај Јегуновце каде нивото е зголемено за речиси половина, покажуваат податоците на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).Повисок водостој од вообичаениот за овој месец имаат и Треска кај Македонски Брод и Црн Дрим кај Ложани, додека нивото на останатите реки во земјава е под долгогодишниот просек.
| | веќе видена | слични
2 копии

Повисок водостој од вообичаениот за овој месец имаат и Треска кај Македонски Брод и Црн Дрим кај Ложани, додека нивото на останатите реки во земјава е под долгогодишниот просек. Водостојот на Вардар на сите мерни места е поголем од просекот за декември и бележи зголемување во однос на вчерашниот ден, особено кај Јегуновце каде нивото е зголемено за речиси половина, покажуваат податоците на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Повисок водостој од вообичаениот за овој месец имаат и Треска кај Македонски Брод и Црн Дрим кај Ложани, додека нивото на останатите реки во земјава е под долгогодишниот просек. Водостоите на природните езера, пак, се во рамки на просекот, а нивото на Охридското Езеро е за 15 сантиметри повисоко од минимално дозволеното.
| | веќе видена | слични
6 копии

Водостојот на Вардар во Велес и Демир Капија е малку повисок од вообичаниот за декември, а на мерните места во Јегуновце и Скопје е понизок од повеќегодишниот просек, но сепак се намалува во однос на претходните денови. Според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), повисок водостој од вообичаениот имаат и реките Треска кај Македонски Брод и Црн Дрим кај Ложани, а нивото на останатите реки е пониско од вообичаеното за овој месец. Повисок водостој од просечниот за декември имаат Охридското и Дојранското Езеро, а кај Преспанското нивото е за 18 сантиметри пониско од просечното.
| | веќе видена | слични
3 копии

Нивото на водата во реките во Македонија се намалува откако за време на викендот беа зголемени од врнежите од дожд.Вардар денеска во горниот тек изнесува 104 сантиметри , кај Велес 128 сантиметри и Демир Капија 222 сантиметри. Во неделата кај Јегуновце беше регистриран 210 сантиметри, кај Скопје 167, кај Велес максимумот е регистриран во неделата од 216 сантиметри и кај Демир Капија од 256 сантиметри.Водостојот на Треска е намален на 144 саниметри од максималните достигнати 196 во неделата, Брегалница на 28 од максималните 52 евидентирани на 2 декември, на Црна Река нивото денеска е на 102 сантиметри и тоа е намалено од 206 достигнато во неделата, кај Радика на 95 од достигнати 214 од петокот.Нивото на природните езера е непроменето во последните неколку денови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Дождовите стивнуваат, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Врнежи се забележани на крајниот запад и исток од земјава. Од вторник, нѐ очекува постудено време и можни врнежи од снег на планините. Дождот што паѓаше во изминативе четири денови предизвика зголемување на водостојот на Реката Вардар кај Велес од метар и половина. Иако водостојот на реките е во благо опаѓање, можни се локални излевања во горниот дел на Реката Вардар во Полошкиот регион, во сливот на Реката Треска кај Пласница и во сливот на реките Радика, Црн Дрим, Сатеска и Црна. Според надлежните, идниот викенд нѐ очекува нов бран врнежи, но со послаб интензитет. извор:МРТ
| | веќе видена | слични
12 копии

Водостоите на сите реки во Македонија се повисоки од просекот за декември, но се во опаѓање во споредба со вчера со исклучок на Вардар кај Демир Капија каде што нивото е речиси исто како и претходниот ден. Според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), нивото на природните езера е благо зголемено во однос на просекот за декември. Дојранското Езеро е за 74 сантиметри повисоко од „0“ кота, Охридското за 15, додека Преспанското е за 4,17 метри пониско од дозволениот минимум.
| | веќе видена | слични

Според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), нивото на природните езера е благо зголемено во однос на просекот за декември. Дојранското Езеро е за 74 сантиметри повисоко од „0“ кота, Охридското за 15, додека Преспанското е за 4,17 метри пониско од дозволениот минимум. 
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска негираше дека имал редовни контакти со обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“. – Службени ...
сите 306 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 116 | | | веќе видена

Полициски нуркачи во контаминираните води околу новозеланскиот вулкански Бел остров, каде нема речиси никаква видливост, денеска се обидуваат да ги пронајдат ...
сите 134 | | | веќе видена

Ту мач. Ова е премногу од кого и да е. Да се поднесат 5.000 амандмани е навистина премногу. Ние во наредниот период ќе ја разгледаме коалицијата со ДУИ. Ова е ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УХМР: Водостојот на реките се намалува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: