Од утре студено време, а еве од кога да очекувате пораст на температурите

Утре и во вторник ќе преовладува ветровито и студено време со умерен до засилен северен ветер. Во планинските региони ќе има повремено зголемување на облачноста и услови за провејување на слаб снег. Од вторник утринските температури во поголемиот дел од земјата ќе бидат под нулата. Од среда до петок во текот на денот времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и дневните температури ќе бидат во благ пораст.
| | веќе видена | слични
7 копии

Времето денеска сончево со мала до умерена облачност. Облачноста ќе биде позначителна во западните делови. На планините на северозапад ќе има услови за провејување слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата ќе достигне од 6 до 12 степени. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб јужен ветер. Температура до 9 степени. Од утре сончево со мала, а во западните делови со умерена до значителна облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Под влијание на јужно струење во наредните денови, дневните температури ќе бидат релативно високи, а и утринските ќе бидат во пораст. В среда облачноста ќе се зголеми, а врнежи од дожд во западните делови ќе има во текот на ноќта кон четврток и в четврток претпладне.
| | веќе видена | слични
6 копии

Најстудено изутринава во седум часот беше во Берово и во Скопје Петровец, каде што се измерени минус шест степени Целзиусови, по што следат Крива Паланка и Струмица со минус 5, Скопје Зајчев Рид, Гевгелија, Куманово, Тетово, Маврово, Штип со минус 4, Крушево, Пожаране, Битола и Демир Капија со минус 3, Лазарополе и Ѓуриште со минус 2, Претор, Виница, Тополчани и Прилеп со минус 1. Нула степени се измерени во Охрид и Дојран, а 2 во Дебар. На Маврово висината на снежната покривка изнесува 5 сантиметри, во Лазарополе 4, а 3 во Ѓуриште и во Крушево. Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Позначителна облачноста ќе биде во западните делови. На планините на северозапад ќе има услови за провејување слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата ќе достигне од 6 до 12 степени. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб јужен ветер. Температурата до 9 степени. Утре ќе биде сончево со мала, а во западните делови со умерена до значителна облачност. Ќе дува ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Времето во поголем дел од Македонија, денеска и утре ќе биде претежно сончево, а само во западните делови ќе има повремено зголемување на облачноста. На планините на северозапад ќе има и услови за провејување на слаб снег. Утринските минусни температури во текот на денот ќе бележат пораст и ќе бидат во интервал од од три до 12 степени. Под влијание на јужно струење во наредните денови дневните температури ќе бидат релативно високи. В среда облачноста ќе се зголеми, а врнежи од дожд во западните делови ќе има во текот на ноќта кон четврток и во четврток претпладне.
| | веќе видена | слични

Утрово најстудено со -6 степени беше во Берово, Скопје Петровец, -5 Кр. Паланка, Струмица, -4 Скопје Зајчев Рид, Гевгелија, Куманово, Тетово, Маврово, Штип, -3 Крушево, Пожаране, Битола, Д. Капија, -2 Лазарополе, Ѓуриште, -1 Претор, Виница, Тополчани, Прилеп, 0 Охрид, Дојран, 2 Дебар. Времето денеска сончево со мала до умерена облачност. Позначителна облачноста ќе биде во западните делови. На планините на северозапад ќе има услови за провејување на слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата ќе достигне од 6 до 12 степени. Утре сончево со мала, а во западните делови со умерена до значителна облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Во наредните денови под влијание на јужно струење во наредните денови дневните температури ќе бидат релативно високи, а и утринските ќе бидат во пораст. Во среда облачноста ќе се зголеми, а врнежи од дожд во западните делови ќе има во текот на ноќта кон четврток и во четврток претпладне.
| | веќе видена | слични

На Маврово висината на снежната покривка изнесува 5 сантиметри, во Лазарополе 4, а 3 во Ѓуриште и во Крушево. Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Позначителна облачноста ќе биде во западните делови. На планините на северозапад ќе има услови за провејување  слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата ќе достигне од 6 до 12 степени. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб јужен ветер. Температурата до 9 степени. Утре ќе биде сончево со мала, а во западните делови со умерена до значителна облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Под влијание на јужно струење во наредните денови дневните температури ќе бидат релативно високи, а и утринските ќе бидат во пораст. Во среда облачноста ќе се зголеми, а врнежи од дожд во западните делови ќе има во текот на ноќта кон четврток и во четврток претпладне. /МИА
| | веќе видена | слични

Под влијание на јужно струење во наредните денови дневните температури ќе бидат релативно високи, а и утринските ќе бидат во пораст. Во среда облачноста ќе се зголеми, а врнежи од дожд во западните делови ќе има во текот на ноќта кон четврток и во четврток претпладне Најстудено изутринава во седум часот беше во Берово и во Скопје Петровец, каде што се измерени минус шест степени Целзиусови, по што следат Крива Паланка и Струмица со минус 5, Скопје Зајчев Рид, Гевгелија, Куманово, Тетово, Маврово, Штип со минус 4, Крушево, Пожаране, Битола и Демир Капија со минус 3, Лазарополе и Ѓуриште со минус 2, Претор, Виница, Тополчани и Прилеп со минус 1.Нула степени се измерени во Охрид и Дојран, а 2 во Дебар. На Маврово висината на снежната покривка изнесува 5 сантиметри, во Лазарополе 4, а 3 во Ѓуриште и во Крушево.Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Позначителна облачноста ќе биде во западните делови. На планините на северозапад ќе има услови за провејување слаб снег. Ќе дува слаб до ...
| | веќе видена | слични

Утринските минусни температури во текот на денот ќе бележат пораст и ќе бидат во интервал од од три до 12 степени. Под влијание на јужно струење во наредните денови дневните температури ќе бидат релативно високи. В среда облачноста ќе се зголеми, а врнежи од дожд во западните делови ќе има во текот на ноќта кон четврток и во четврток претпладне. /МИА
| | веќе видена | слични

Најмногу снег во земјава наврна во Маврово и Лазарополе. Висината на снежната покривка изнесува 1 сантиметар во Дебар и Скопје – Петровец, 2 во Претор и Крива Паланка, 4 во Крушево и Пожаране, 5 во Маврово и Ѓуриште и 7 сантиметри во Лазарополе. Снег со послаб интензитет денеска паѓа во Пожаране над Полошката котлина. Ноќеска врнежи од слаб снег имаше во северните делови, соопштија од Управата за хидрометереолошки работи. Вистинска снежна идила има и на Попова Шапка. Утре на планините на северозапад ќе има и услови за провејување на слаб снег. Утринските температури ќе бидат најниски утре изутрина, а потоа ќе бележат пораст. Под влијание на јужно струење во наредните денови дневните температури ќе бидат релативно високи. Во среда облачноста ќе се зголеми, а врнежи од дожд во западните делови ќе има во текот на ноќта кон четврток и во четврток претпладне.
| | веќе видена | слични
2 копии

Изутринава снег со послаб интензитет паѓа во Пожаране над Полошката котлина. Ноќеска врнежи од слаб снег имаше во северните делови, соопшти Управата за хидрометереолошки работи. Висината на снежната покривка изнесува 1 сантиметар во Дебар и Скопје – Петровец, 2 во Претор и Крива Паланка, 4 во Крушево и Пожаране, 5 во Маврово и Ѓуриште и 7 сантиметри во Лазарополе. Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Изутринава ќе има услови за провејување на слаб снег во западните и северозападните делови од земјата. Повремено засилен ветер ќе дува на југоистокот. Утринската температура ќе се движи од минус два до четири, а дневната од три до 10 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до еден, а дневната ќе се искачи до шест степени. Од утре следува период на променливо и не многу студено време, а ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидата во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 185 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од утре студено време, а еве од кога да очекувате пораст на температурите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: