Кошаркарите на Далас ја остварија почетната победа во финалето на „Западот“ од НБА плеј-офот, откако ноќеска во натпреварот број 1 пред своите навивачи го совладаа тимот на Оклахома Сити со 121:112. Предводник во триумфот на Далас беше Германецот Дирк Новицки, кој постигна 48 поени со 100 % учинок од линијата за слободни фрлања 24/24 и со тоа го собори рекордот во НБА плеј-офот на Пол Пирс од Бостон, кој во 2003 година постигнал 21/21. Кај поразените најефикасен беше Кевин Дјурант кој реализира 40 поени. Натпреварот број 2 меѓу Далас и Оклахома Сити се игра в четврток, додека вечерва на програмата е вториот дуел од источното финале, Чикаго - Мајами (Чикаго води со 1-0 во победи).
| | веќе видена | слични

Џејмс Харден со 23 поени и 7 скокови и Кевин Дурант со 24 поени беа најзаслужни за победата на Оклахома Тандер нагости против Далас Маверикс со 106:100. По три четвртини гостите имаа само еден поен разлика но последната четвртина Оклахома ја одигра посмирено и дојде до посакуваното израмнување на 1:1 во серијата до 4 победи. Во екипата на Далас по кој знае кој пат Дирк Новицки беше најефикасен, овој пат со 29 поени, 5 скока и исто толку асистенции. Тајсон Чендлер постигна дабл-дабл со 15 поени и 13 скокови. Топката во финалната серија на западот се префрла во Оклахома каде што првиот дуел е закажан за во сабота.
| | веќе видена | слични

Гостите од Оклахома Сити со 106-100 ги совладаа Мавси сред Далас и со тоа ја изнедначија финалната серија на Западот на 1:1. Кевин Дурент, потпомогнат од резервите на Оклахома Сити, во финишот на втората средба од финалето на Западната конференција, успеа да го направи она што сите во Оклахома Сити го посакуваа - да ја изедначат серијата на 1:1. Тренерот на Тандер Скот Брукс одлучи во клучниот последен период од средбата да игра со Дурент и четири резерви на теренот. И не згрешки. Ник Колисон, Декуан Кук, Ерик Мејнор и Џејмс Харден одиграа одлично на двата краја од теренот и му помогнаа на Дурент во победата на нивниот тим од 106-100. Со тоа Мавси мораа да го признаат својот прв домашен пораз во ова разигрување по шесте стартни победи - две над Портланд, две над Лејкерси и една над Оклахома Сити. Дурент со 24 и Харден со 23 поени беа најефикасни кај гостите, додека Дирк Новицки, по оние 48 поени во првата средба, застана на 29 поени следен од 15 поени и 13 скокови на Тајсон Чендлер. Третата средба од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Кошаркарите на Оклахома Сити ја постигнаа првата победа во финалната серија од НБА плеј-офот во Западното конференциско финале, откако синоќа на теренот на Далас триумфираа со 106:100 и изедначија на 1-1 во добиени натпревари. Најефикасен кај победничката екипа беше Кевин Дјурант со 24 поени, но енигма за домашната екипа беше играчот од гостинската клупа Џејмс Харедн со 23 поени. Комплетната клупа на Оклахома сити на овој натпревар постигна 50 поени што беше решавачко. Кај Далас, а воедно и на натпреварот најефикасен беше Дирк Новицки со 29 реализирани поени. Следните два дуела се играат на теренот на Оклахома Сити.
| | веќе видена | слични

Најефикасен кај победничката екипа беше Кевин Дјурант со 24 поени, но енигма за домашната екипа беше играчот од гостинската клупа Џејмс Харедн со 23 поени. Комплетната клупа на Оклахома сити на овој натпревар постигна 50 поени што беше решавачко. Кај Далас, а воедно и на натпреварот најефикасен беше Дирк Новицки со 29 реализирани поени. Следните два дуела се играат на теренот на Оклахома Сити.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Оклахома израмнија на 1-1 во серијата од финалето во западната конференција против кошаркарите на Далас. Громовите синоќа со 106-100 ги победија Мавсите на гостувањето во Далас. Кевин Дурант со 24 и Џејмс Харден со 23 коша беа предводници на Оклахома до победата синоќа. Најдобар кошаркар кај домаќините беше Дирк Новицки со 29 постигнати коша, а Тајсон Чендлер и Џејсон Кид постигнаа по 15 односно 13 коша, но недоволно Далас да поведе во серијата. Третиот натпревар од финалето на западот ќе се игра утревечер, а серијата се сели во Оклахома Сити Арената. (Крај)
| | веќе видена | слични

Кевин Дурант и Џејмс Харден искомбинираа 47 поени во победата на Оклахома над Далас во вториот натпревар од финалето во западната конференција. По два одиграни меча резултатот е изедначен 1-1, серијата се сели во Оклахома. Видео Далас - Оклахома 100-106
| | веќе видена | слични

Оклахома сити тандерс со 106-100 победи во Далас и израмни на 1-1 во победи во финалната серија од Западната конференција во НБА лигата. Громовите удрија силно во вториот натпревар во “Американ ерлајнс центар” и направија брејк, одземајки му ја предноста на домашент терен на Далас. Оклахома до победата дојде со одлична игра во последната четвртина, во која блеснаа бекот Џејмс Харден (23 поени) и резервниот плејмејкер Ерик Мејнер (12). Најефикасен беше Кевин Дурант (24), а Расел Вестбрук уфрли 18 коша. - Харден и Мејнер одиграа фантастичен натпревар. Мора да се признае дека тие ни ја донесоа победата. Бевме разочарани од нашата игра во првиот меч и експлодиравме во втората средба. Бев изнанден што Вестбрук не играше во последната четвртина, но Ерик беше незапирлив. Ја доби својата шанса и ја искористи на најдобар можен начин – вели Дурант. Кај домашниот тим најекспониран беше германскиот репрезентативец Дирк Новицки, кој постигна 29 поени. Тајсон Чендлер заврши со дабл-дабл ефект од 15 коша и 13 скокови, а ...
| | веќе видена | слични

Чикаго булс не го запре Леброн Џејмс и тоа го чинеше пораз од Мајами во вториот натпревар од источното полуфинале во кошаркарската НБА-лига, по што резултатот е 1-1 во победи. Хит му ја одзеде предноста на домашниот терен на првиот носител Чикаго, по победата од 85-75. За Мајами ова е прва победа сезонава против Булс. Следните два меча се играат во Мајами, од кои првиот е в недела вечер.
| | веќе видена | слични

„Жешките“ славеа кај Чикаго со 85:75 за 1:1 во серијата до четири победи во финалето на Истокот Кошаркарите на Мајами го совладаа Чикаго во гости со 85:75 во вториот финален меч во источната конференција во НБА плеј-офот и израмнија на 1:1 во серијата до четири победи. „Игравме со малку енергија и во напад и во одбрана и резултатот не е добар“, истакна Том Тибодо, кормилар на Чикаго. „Биковите“ имаа подобар вовед во мечот меѓутоа гостите се вратија во игра во втората четвртина и оттогаш, па до крајот се водеше неизвесна борба. Решавачки за победникот беа последните седум минути во кои „жешките“ на крилјата на Леброн Џејмс направија низа од 12:2. Првата звезда на Мајами финишира со 29 коша, 10 скока и пет асистенции, Двејн Вејд додаде 24 поени и девет скока. „Го направивме тоа што сакавме. Сега се враќаме дома и мора да ја одработиме задачата. Противникот е идентичен како нас. И тие можат да победат и дома и во гости“, рече по мечот Двејн Вејд. Најкорисниот играч во регуларниот дел од лигата, Дерик Роуз, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 164 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 339 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 249 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Далас поведе со 1-0

Од:
До кого (е-маил):
Порака: