Пред да ја прогласи МПЦ за црква ќерка, БПЦ ќе побара амин од останатите православни цркви


Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Синодот на БПЦ прифати да биде заштитник на МПЦ ОА и се заложи пред православниот свет за признавање на нејзината автокефалност. Владиците одржаа заседание во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По повод одлуката на Светиот синод на БПЦ по барањата на Македонската православна црква, професорот по уставно и по црковно право д-р Борислав Цеков коментира ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Синодот на БПЦ изигра дипломатски. Експлицитно не даде одговор дали ја признава автокефалноста на МПЦ ОА. Македонската православна црква охридската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Осомничениот за убиствата на Вања Ѓурчевска и Панче Жежовски од Велес, Љупчо Палевски, кој е во притвор во Турција, доколку има добар адвокат, може комплетно ...
сите 435 | | | веќе видена

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески, ќе биде претседател ба Собранието за време на 100-те дена техничка влада пред редовните ...
сите 286 | | | веќе видена

Цела недела помина откако македонската јавност беше потресена од веста за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74-годишниот Панче Жежовски ...
сите 269 | | | веќе видена

„Тоа што СДС отвора разно разни теми со цел да дефокусираат од трагичната смрт на малата Вања и велешанецот Панче, говори дека сакаат да сокријат пропусти во ...
сите 143 | | | веќе видена

Катерина Атанасова, директорка на ОУ „Ј.Х.песталоци“, за хрватскиот весник Недељног iизјавила дека утрото кога Вања не дошла на настава, класната се јавила кај ...
сите 95 | | | веќе видена

МВР соопшти дека вчера (9.12.2023) во 13 часот, 44 годишниот гостиварец Т.М. пријавил дека на ул.„Илинденска“ во Гостивар, едно лице со патничко возило „голф ...
сите 183 | | | веќе видена

Десетици палестински цивили загинаа, а стотици се ранети кога израелски воздушни напади погодија станбени згради во јужниот и централниот дел на Газа, како и ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пред да ја прогласи МПЦ за црква ќерка, БПЦ ќе побара амин од останатите православни цркви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: