Одбиена кауцијата за Строс-Кан

Њујоршкиот суд ја отфрли кауцијата од милион долари во готовина, па извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан ќе остане во притвор до 20-ти мај. Како што пренесува Reuters, еден од неговите адвокати изјави дека Доминик Строс-Кан ги отфрлил обвинувањата а неговото повторно појавување пред судот е веќе закажано за 20-ти мај. Обвинителството барало да се отфрли барањето за пуштање на слобода, бидејќи, како што навелo, се испитува барем уште еден случај на слично однесување на Строс-Кан кон персонал на хотелот „Софител“ на њујоршки Тајм сквер. Исто така, застапникот на американското обвинителство навел дека постои можност оти Строс-Кан ќе се обиде да пребегне од САД во Франција. Неговите адвокати веднаш по апсењето најавија дека тој ќе се изјасни дека не е виновен за кривичното дело „обид за силување, незаконски сексуален чин, незаконско лишување од слобода“, за што му се заканува затвор и до 25 години. Претходно во понеделникот адвокатите на првиот човек на ММФ тврдеа дека тој има ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Меѓу Франција и САД не постои договор за испорака. Ако Строс-Кан стигне во Франција, њујоршкото Обвинителство не гледа веќе можност да издејствува негово враќање. Шефот на ММФ беше уапсен во саботата во Њујорк и мора да остане во притвор, барем до петок кога повторно ќе биде изведен пред судија. Неговото барање да биде ослободен со кауција во почетокот на неделава беше отфрлено. Дали американското правосудство се плаши од „синдром Полански“? Познатиот режисер во 1977 година во САД се изјасни за виновен во процесот за силување на 13-годишно девојче, но пред да биде осуден замина за Франција и веќе 30 години ја избегнува американската правда. Њујоршкиот заменик-обвинител Даниел Алонсо побара од судијката да се сети на бегството на Полански и нагласи дека случајот Строс-Кан е апсолутно споредлив со него. Доминик Строс-Кан, вообичаено навикнат на луксуз во хотели со пет ѕвезди и летови во прва класа, сега е во ќелија голема три на четири метри, во еден од најпознатите американски затвори. Огромниот затворски ...
| | веќе видена | слични

Американскиот министер за финансии, Тимоти Гајтнер, побара на раководната функција на Меѓународниот монетарен фонд да се постави лице што ќе ги преземе работите во свои раце. Важно е некој да ја заземе функцијата директор, изјави Гајтнер во Вашингтон, додавајќи дека Доминик Строс Кан, очигледно, не е во состојба да го води ММФ. Се очекува економиите во развој да водат тешка битка за главната функција во ММФ, по апсењето на актуелниот шеф Доминик Строс Кан, истакнуваат аналитичарите. Тоа би можело да значи соочување на брзорастечките економии од Азија и од Латинска Америка со Европа. Земјите во развој бараат поголемо влијание на светската сцена, бидејќи се зголемува нивната економска сила. Сепак, европските претставници истакнуваат дека проблемите со долгот во регионот значат дека замената би требало да биде од Европа. Сегашната структура за раководната функција во ММФ и во Светската банка е таква што на чело на ММФ се наоѓа Европеец, а на Светската банка Американец. „Постои се' поголема вознемиреност, ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, кој е во притвор под обвинение за сексуален напад на хотелска собарка, е ставен под режим за надгледување, за да не изврши самоубиство, јавуваат американските медиуми. Затворските власти велат дека тој не се обидел себеси да си наштети, но дека него претпазливо го контролираат, за секој случај. Строс-Кан е сместен во крило на затворот Рајкерс Ајленд со 14 ќелии, каде сега ги сместуваат луѓето од висок ранг, за да не дојдат во контакт со други затвореници. Тој можел одвреме-навреме да ја напушти ќелијата и да прошета низ затворското крило, како и еден час дневно да помине на воздух. Бидејќи се уште го чека судење, нема обврска да носи затворска униформа, туку е во своја облека. Единствено не смее да носи чевли. Затворот Рајкерс Ајленд се наоѓа на истоименото островче меѓу њујоршките предградија Квинс и Бронкс.
| | веќе видена | слични
3 копии

Собарката што го обвини шефот на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) Доменик Строс Кан за сексуално напаствување ќе сведочи против него, соопшти денеска нејзиниот адвокат, пренесува агенцијата Франс прес. Триесет и двегодишната самохрана мајка отфрла било каква можност дека се согласила на секс. - Мислам дека кога поротата ќе го слушне нејзиното сведочење и ќе ја види во живо, и кога конечно ќе може во јавност да ја раскаже својата приказна, мислам дека ќе свати оти тврдењата за согласност на секс не се вистинити - рече адвокатот. Еден од најмоќните луѓе на светот Строс Кан се изјасни како невин по сите седум точки на обвинението за сексуално злоставување и обид за силување, како и за незаконско одземање на слободата. Строс Кан по наводниот обид за силување во луксузниот хотел Софител, се упатил кон аеродромот „Џон Ф. Кенеди“, каде што е уапсен неколку минути пред полетувањето на неговиот авион. Судијата во понеделникот одби да го пушти на слобода со кауција поради можноста од бегство, а на првиот човек на ММФ ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Американскиот министер за финансии Тимоти Гајтнер изјави дека Доминик Строс Кан очигледно не е во позиција да го води Меѓународниот монетарен фонд, по апсењето под обвинување за обид за силување. Гајтнер смета дека Извршниот одбор на ММФ треба официјално да наименуваат привремен директор. Оваа функција сега ја води Дон Липски. СAД имаат главен збор во одлуките кој ќе биде на чело на ММФ бидејќи најголем број гласови во оваа организација. Американските медиуми јавуваат дека Строс-Кан, кој е во притвор под обвинение за сексуален напад на хотелска собарка, е ставен под режим за надгледување, за да не изврши самоубиство. Затворските власти велат дека тој не се обидел да си наштети себеси, но дека претпазливо го контролираат за секој случај.
| | веќе видена | слични

Шпекулациите дека некој го мести Строс-Кан се засилија по веста оти тој уште во април најавил оти некој може да го обвини за силување. Во прилог на теориите на заговор оди и фактот што веста за апсењето на шефот на ММФ прв ја објавил активист во партијата на Саркози Шефот на Меѓународниот монтерен фонд (ММФ), Доминик Строс-Кан, е префрлен во озлогласениот њујоршки затвор на островот Рајкерс откако судот го одби барањето да биде ослободен со кауција од еден милион долари, со објаснување дека може да избега. Во Франција, пак, не стивнуваат теориите на заговор дека некој го мести социјалистот за обид за силување собарка во луксузниот хотел „Софител“, особено по информациите дека во едно интервју „предвидел“ дека може да го обвинат за силување и дека веста за неговото апсење прв на Твитер ја објавил активист од партијата на францускиот претседател Никола Саркози. Весникот „Либерасион“ објави интервју со Строс-Кан од 28 април во кое тој вели дека некој би можел да го намести за силување што не го извршил. - ...
| | веќе видена | слични

Гром од ведро небо за ММФ и Штрос-Кан Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) се наоѓа пред катаклизма, а неговиот лидер во кал до гуша. По веста за апсењето на 62-годишниот Доминик Штрос-Кан поради обид за силување собарка во хотел во Њујорк, што минатиот викенд го шокираше светот, во ММФ веќе ништо не е исто. Сe се смени и на меѓународната финансиска сцена, каде што кризата е повеќе од присутна и зјаат отворени десетици прашања за иднината на земјите-членки на еврозоната. Наместо да ги решава проблемите со отплатата на долгот од Грција, со кризата во Ирска и во Шпанија и со опасноста од банкрот на Португалија, Штрос-Кан до петок ќе седи во ќелија со димензии од десет квадратни метри, во затворот на островот Рикерс во Њујорк. Таму сигурно му е потесно отколку во луксузните апартмани на Менхетен, каде што е навикнат да престојува, па дури и од столчето на кое седи кога ги решава горливите проблеми на должничката криза во Европската унија. Поради тежината на случајот и претходните слични настани, њујоршкиот суд ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот министер за финансии, Тимоти Гајтнер оценил дека Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) треба да одреди кој ќе го замени извршниот директор Доминик Штрос Кан, кој моментално се наоѓа во затвор во Њујорк. Говорејќи во Харвард клубот во Њујорк, Гајтнер одбил да го коментира апсењето и затворањето на Штрос Кан, под обвинение за сексуален напад на хотелска собарка во Њујорк. “Не можам да го коментирам тој случај, но тој очигледно не е во состојба да го води ММФ и мислам дека значајно е бордот на директори на фондот формално да постави нов извршен директор”, рекол американскиот министер. Ова е прва реакција на член на американската администрација по скандалот со Штрос Кан. Според правилата на ММФ, кога извршниот директор не е во Вашингтон, вршител на должноста е неговиот прв заменик, а во овој случај тоа е Американецот Џон Липски. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Штрос Кан, од завчера е префрлен во озлогласениот затвор „Рикерс Ајленд“ бидејќи судот во Њујорк му го одби барањето да се брани од слобода со кауцијата од еден милион долари. Кан е обвинет за обид за силување на собарка во луксузниот хотел „Софител“ во кој престојуваше пред четири дена. Додека неговите адвокати тврдат дека е невин и ја разгледуваат можност за жалба, обвинителите веќе подготвија обвинение, кое може да му донесе долгогодишна затворска казна. Тој се обвинува за криминално сексуално дело, обид за силување, и за противправно задржување. Барањето на Кан да се брани од слобода беше одбиено од судијката Мелиса Џексон со образложение дека обвинетиот може да избега од земјата бидејќи тој по инцидентот бил уапсен на аеродромот „Џон Кенеди“, кога веќе бил качен на лет за Париз. Во ваква ситуација, Кан е принуден луксузните хотели и првокласни авионски летови да ги замени со ќелија од 12 квадратни метри во западното крило во „Рикерс Ајленд“, кое, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 251 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 196 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 117 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 126 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

– Потребен ни е политички дијалог и потребно ни е помирување дома, без разлика на политичките интереси на различните партии, за големите прашања кои се од ...
сите 75 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одбиена кауцијата за Строс-Кан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: