Надал нема лек за кошмарот Ѓоковиќ

Ноле на мастерсот во Рим славеше по четврти пат над Шпанецот, претходно го победи во финалето на турнирите во Индијан Велс, Мајами и Мадрид Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја продолжи победничката серија од стартот на сезоната. Вториот светски тениски рекет ја забележа 37. победа во низа откако по четврти пат сезонава во едно финале, овој пат на мастерс турнирот во Рим, го совлада кралот на земјените терени, Шпанецот Рафаел Надал со 6:4, 6:4 и се закити со седмата титула по ред сезонава. Надал и овојпат, по поразите на турнирите во Индијан Велс, Мајами и Мадрид, не успеа да го пронајде лекот за комплексот Ѓоќовиќ. - Секогаш е убаво да се игра тука. Чувството е посебно да се игра на овој терен. Благодарност до Рафа за прекрасниот натпревар и забава, а и навивачите што не бодреа за време на мечот. Ова е прекрасен момент за тенисот и за мене, бидејќи успеав да го добијам Надал на неговата омилена подлога, двапати за седум дена. Последните две победи над кралот на земјените терени ми даваат поголема самодоверба ...
| | веќе видена | слични

Како сè повеќе напредува на АТП ранг-листата, така расте и неговата сметка во банка. Новак Ѓоковиќ оваа сезона е убедливо најдобар тенисер на светот, а кога ќе го заземе првото место на АТП-листата, може да смета и на дополнителни дваесет милиони долари. Српскиот репрезентативец оваа година освои дури седум титули и тоа на секој турнир каде што учествуваше, поради што заработи 5.430.433 долари, што е речиси за три милиони повеќе од неговиот главен ривал - Рафаел Надал. Интересно е дека Роџер Федерер во 2011 година се наоѓа дури на петтата позиција по заработка од турнири и тоа 1.436.951 долари, иако е недопирлив на вечната листа. Швајцарскиот тенисер од досегашните натпреварувања има заработено неверојатни 62.497.310 зелени банкноти, пред Пит Сампрас (43.280.489) и Рафаел Надал (40.052.402). И Ѓоковиќ се наоѓа во топ-десет на сите времиња по своите заработки од турнири и е рангиран на високото петто место со износ од 25.693.390 долари. Тука е пресметан и последниот цент од мастерс-турнирот во Рим, но и она ...
| | веќе видена | слични

Татко му на Ѓоковиќ нападнат од обезбедувањето Организаторите на Мастерс турнирот во Рим фрлија дамка врз големата победа на Новак Ѓоковиќ, кога неговиот татко бил нападнат и навредуван од обезбедувањето. По завршувањето на финалниот натпревар со Рафаел Надал, Срѓан Ѓоковиќ се упатил во соблекувалната за да му честита на својот син, но бил грубо спречен од редарите, иако имал акредитација за тој дел од стадионот. Постариот Ѓоковиќ притоа бил навредуван на национална основа. - Обезбедувањето викаше на Срѓан. Еден од нив притоа го опцу на италијански, навредувајќи му ја мајката српска. Тие не сфатија дека тој, всушност, ги разбира, но остана смирен, не сакајќи да влегува во поголем конфликт - откри еден од очевидците. Расправијата завршила кога се појавил Новак, кој поради овој немил настан видно вознемирен се појавил на прес-конференцијата, која доцнела 45 минути. Неверојатната серија успеси на стартот на годината му донесе на Ѓоковиќ пласман на Светското тениско финале во Лондон уште во мај. Последниот ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ собра доволно поени за настап на завршниот тениски настан сезонава, мастерс-купот, што ќе се игра во ноември, во Лондон. Со импресивните резултати и игра, кои му донесоа серија од 37 победи без пораз, од почетокот на сезоната, ова е рекордно брзо обезбеден настап на завршниот турнир, на кој ќе играат осумтемина најдобри годинава. Пред да се одигра „Ролан Гарос“, вакво постигнување досега има обезбедено Рафаел Надал. Ѓоковиќ толку рано не обезбедил учество на мастерс-купот. Ноле блеска сезонава. Реди успеси, титули, заработи многу пари и поени и е на чекор на преземање на врвот на светската ранг-листа. Сега заостанува само 405 поени зад лидерот Рафаел Надал, а пласман во финалето на „Ролан Гарос“ му гарантира прво место, без разлика што ќе направи водечкиот тенисер на планетата.
| | веќе видена | слични

Светскиот тениски рекет број еден, Шпанецот Рафаел Надал, призна дека неговиот најголем кошмар сезонава, Србинот Новак Ѓоковиќ, е најголем фаворит за триумфот на вториот годинашен Грен слем турнир Ролан Гарос. - Новак игра најдобро од сите. Во последните неколку месеци тој е на повисоко ниво од останатите. Прави неверојатни работи, игра со голема самодоверба и тој е најголем фаворит за освојување на турнирот во Париз, изјави Надал. Шпанецот од почетокот на сезоната загуби четири финалиња, сите од Новак. Надал не успеа да стигне до титулите во Индијан Велс, Мајами, Мадрид и Рим.
| | веќе видена | слични

Четврти пат од почетокот на годинава во АТП Мастерс финале играа Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ, и четврти пат победник е Ѓоковиќ. Српскиот тенисер победи во два сета во Рим за реприза на финалните средби со Надал во Индијан Велс, Мајами и Мадрид, негова седма титула во 2011-та и 39-та победа по ред.Прашањето кое се поставува во тенисот сега е, може ли некој да го запре Новак Ѓоковиќ? Можеби се уште е број два на АТП ранг листата, но Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер на светот. Со победата во Рим, по таа минатата недела во Мадрид, Ѓоковиќ му ја презеде на Шпанецот и омилената подлога на земја, а само прашање на време е и кога и официјално ќе стане прв светски рекет. Ѓоковиќ на ниеден начин не покажа дека е уморен од синоќешниот исцрпувачки меч против Енди Мареј во полуфиналето и повторно со стабилна игра доминираше над Рафа Надал победувајќи го со 6-4 6-4. Веќе виден е системот на Ѓоковиќ против неговиот ривал, во кој во ниеден момент не ја испушта иницијативата и на секој подем на Надал ...
| | веќе видена | слични

Со вчерашната победа против Станислас Вавринка, Новак Ѓоковиќ ја забележа 36-тата последователна победа во текот на оваа сезона и од рекордот на најдолги серии без пораз, кој е во сопственост на Аргентинецот, Гиљермо Виљас го делат десет триумфи. Српскиот тенисер во моментов е на четвртото место со пет победи помалку од Роџер Федерер и Бјорн Борг, втор со 44 триумфи е Иван Лендил додека Виљас е на првото место со 46 победи на АТП турнирите.
| | веќе видена | слични

Ѓоковиќ на 405 бода до првото место Новак Ѓоковиќ се доближи на само 405 бода до првото место на АТП-листата, откако четврти пат во серија го совлада Рафаел Надал, триумфирајќи на Мастерс турнирот во Рим. Српскиот тенисер ја продолжи својата низа победи на 37 меча и го освои седмиот турнир во 2011 година, откако со 6:4, 6:4 го совлада светскиот рекет број еден во финалето во Рим. За да го преземе првото место, на Ѓоковиќ му треба да стигне до финалето на Ролан Гарос или барем Надал да не ја одбрани оваа титули, но прво ќе има можност да го собори рекордот на Џон Мекинро од 42-0. - Поинтересно е сега, кога некој друг освојува турнири, покрај Федерер и Надал, но кога ќе помислам колку бодови ќе треба да бранам следната година... Рафа е се уште крал на земјени терени, тој е најдобриот играч на оваа подлога во историјата на тенисот. Но, овие победи ми даваат огромна самодоверба во пресрет на Ролан Гарос. Отсекогаш знаев дека можам да ги победувам најдобрите, но сега сум посамоуверен - изјави Ѓоковиќ. Надал му ...
| | веќе видена | слични

Новаќ Ѓоковиќ стигна до титулата на тенискиот мастерс-турнир во Рим, вкупно седма сезонава, со победата над Рафаел Надал во финалниот меч со 6-4, 6-4 по сетови Ѓоковиќ е непоразен годинава со вкупно 37 победи по ред, од кои четири се во мечевите со Надал, по што српскиот тенисер е сé поблиску до првото место на АТП-листата. Разликата меѓу Ѓоковиќ и Надал на АТП-листата е само 405 бода, пред гранслем-турнирот „Ролан Гарос“, кој почнува в недела. Во женска конкуренција, Марија Шарапова ја освои титулата во Рим откако во финалето со 6-2, 6-4 беше подобра од Саманта Стосур.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ ја продолжува победничката серија на импресивен начин. Српскиот тенисер по четврти пат сезонава беше поуспешен од првиот светски рекет Рафаел Надал, овој пат во финалето на мастерс-турнирот во Рим вреден 2,75 милиона евра. На земјениот терен во Рим, Ѓоковиќ го победи Надал во два сета со 6-4, 6-4 и со крупни чекори се приближува кон првата позиција на светската листа на АТП. Надал останува водечки тенисер во светот и по поразот од Ѓоковиќ во Рим, но сега разликата меѓу нив изнесува само 405 поени. Шпанецот има 12.070 поени, а Ѓоковиќ 11.665. Трет на листата на АТП е Роже Федерер со 8.390 поени. Во финалето во Рим, Ѓоковиќ ја забележи 37. победа во серија сезонава со која стигна до седмата титула. По двете победи, прво во Мадрид и сега во Рим, над „кралот на земјените терени“, Ѓоковиќ покажа дека е еднакво добар и може да доминира на секоја подлога. - Неверојатно е што успеав да го победам Надал двапати по ред за 7-8 дена, а тој е најдобар играч на земја на сите времиња. Презадоволен сум. Мислам ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 251 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 137 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 196 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 127 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Надал нема лек за кошмарот Ѓоковиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: