Биковите поведоа со 1:0

Кошаркарите на Чикаго Булс поведоа со 1:0 во победи во финалето на Источната конференција во НБА-лигата, совладувајќи го Мајами со 103:82. Биковите ги предводеше најмладиот МВП-играч во историјата на НБА, Дерик Роуз и покрај тоа што три пати ја загуби топката во раната фаза од натпреварот. Роуз заврши со 28 поени, а на одмор им се извини за грешките на соиграчите. - Морав да се извинам, бидејќи не смеам да си дозволам да ја губам топката толку често за кусо време. Секоја грешка скапо ја плативме, но ја прифаќам одговорноста и се надевам дека нема да ми се повтори во наредните натпревари, изјави Роуз. Кај Мајами најефикасен беше Крис Бош со 30 поени, а со двоцифрен број завршија и Двејн Вејд (18) и Леброн Џејмс (15). Тимот на Оклахома Сити се пласира во финалето на Запад. "Граѓаните" во седмиот натпревар го совладаа Мемфис со 105:90 и со вкупни 4:3 во победи се изборија за прво конференциско финале во историјата на клубот, каде за противник ќе го имаат Далас.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Мајами обезбедија пласман во финалето на источната конференција во НБА лигата. Тие до решавачката, четврта победа над Бостон стигнаа на домашен терен со 97-87. На запад Оклахома го победи Мемфис со 99-72 и е само на чекор до конференциското финале./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
4 копии

Кошаркарите на Далас поведоа со 1:0 во финалната серија, во Западната конференција во НБА лигата, откако на домашен терен ја победија Оклахома со 121:112 Одморот што кошаркарите на Далас го имаа, очигледно добро му дојде на најдобриот играч на екипата, Дирк Новицки . Германецот натпреварот го заврши со 48 поени, шест скока и пет асистенции. Новицки на мечот погоди 10 од првите 11 удари кон кошот на противникот. Одлична поддршка Новицки имаше во Џејсон Тери 24 поени и Џеј Џеј Бареа кој реализираше 21 кош. Во сенка на извонредниот Новицки остана уште една одлична партија на првата ѕвезда на Оклахома, Кевин Дурант , кој натпреварот го заврши со 40 поени. Кај Оклахома целосно потфрли Расел Вестбрук , постигна 20 поени но со катастрофален шут од поле, погоди само 3 од 15-те удари. Следниот натпревар ќе се одигра исто така во Далас, а на програмата ќе биде во ноќта меѓу четврток и петок.
| | веќе видена | слични
4 копии

НБА плеј-оф Кошаркарите на Далас Маверикс поведоа со 1-0 во финалето на Западната конференција, по триумфот од 121:112 против Оклахома Сити. Фантастична партија за домашниот тим прикажа Германецот Дирк Новицки, кој беше незапирлив постигнувајќи 48 поени, а имаше и шест скока и четири асистенции. Новицки ги погоди првите десет од 11 шута од игра и вкупно имаше 12/15 од поле. Постави НБА плејоф рекорд со 24/24 од линијата за слободни фрлања. Досегашниот рекорд го држеше Пол Пирс од Бостон од април 2003 година, кога во плејоф натпревар постигна 21 по ред поен од линијата за слободни фрлања. Џејсон Тери придодаде 24 коша, а Џ.Џ.Бареа беше стрелец на 21 поен за Маверикс, кои покажаа дека паузата од девет дена не остави трага на нивната игра. Толку играчите на Рик Карлајл имаа време за одмор , откако ги збришаа Лејкерс со 4-0 во полуфиналето. Кевин Дурант реализира 40 поени (10/18 од поле, 18/19 од линијата за слободни) за Оклахома, во чии редови дури шест играчи се сменија во одбраната над Новицки. Вториот ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Далас поведоа со 1-0 во серијата во конференциското финале на западот против Оклахома. Мавсите во „Американ Аирлајн центарот" со 121-112 беа подобри од гостите од Оклахома. Херој на натпреварот беше германскиот репрезентативец Дирк Новицки кој постигна 48 коша, а имаше и шест скока и четири асистенции. Најефикасен кај гостите беше Кевин Дурант со 40 постигнати коша. Вториот натпревар се игра утревечер повторно во Далас. Вечерва во конференциското финале на истокот се игра вториот натпревар помеѓу Чикаго и Мајами. Биковите водат со 1-0 во серијата против жешките од Мајами. (Крај)
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Далас ја победија Оклахома со 121:112 во првиот финален меч во финалето на плеј-офот на Западната конференција во НБА лигата. Блескаше Дирк Новицки со 48 поени, а добра партија кај победничката екипа имаа и Тери со 24 и Бареа со 21 поен. Во поразениот тим Дуран беше најефикасен со 40 поени, Вестбрук постигна 20, а Ибака 17. Следниот меч се игра во четврток а тимот на Далас повторно е домаќин.
| | веќе видена | слични
5 копии

Кошаркарите на Далас ја остварија почетната победа во финалето на „Западот“ од НБА плеј-офот, откако ноќеска во натпреварот број 1 пред своите навивачи го совладаа тимот на Оклахома Сити со 121:112. Предводник во триумфот на Далас беше Германецот Дирк Новицки, кој постигна 48 поени со 100 % учинок од линијата за слободни фрлања 24/24 и со тоа го собори рекордот во НБА плеј-офот на Пол Пирс од Бостон, кој во 2003 година постигнал 21/21. Кај поразените најефикасен беше Кевин Дјурант кој реализира 40 поени. Натпреварот број 2 меѓу Далас и Оклахома Сити се игра в четврток, додека вечерва на програмата е вториот дуел од источното финале, Чикаго - Мајами (Чикаго води со 1-0 во победи).
| | веќе видена | слични

Предводник во триумфот на Далас беше Германецот Дирк Новицки, кој постигна 48 поени со 100 % учинок од линијата за слободни фрлања 24/24 и со тоа го собори рекордот во НБА плеј-офот на Пол Пирс од Бостон, кој во 2003 година постигна 21/21. Кај поразените најефикасен беше Кевин Дјурант кој реализира 40 поени. Натпреварот број 2 меѓу Далас и Оклахома Сити се игра в четврток, додека вечерва на програмата е вториот дуел од источното финале, Чикаго - Мајами (Чикаго води со 1-0 во победи).
| | веќе видена | слични

Со 48 постигнати поени и само три нереализирани шута во текот на целиот натпревар од сите позиции, Дирк Новицки му донесе прва победа на Далас во финалето на Западот против Оклахома (121-112). Кога и да шутнеше, Новицки или го погодуваше кошот (12 од 15 од поле) или заминуваше на линијата за слободни фрлања од каде што реализираше НБА-рекорд (24 реализации од 24 обиди). Нема да му се замери на Серж Ибака, кој солидно го чуваше, сепак ова беше ноќ на Германецот. „Рано влегов во ритам. Ги погодив првите неколку шутеви и потоа едноставно чувствував дека можам да продолжам да погодувам“, задоволно кажа Новицки по мечот во кој погоди 10 од првите 11 шутеви од поле. Шон Мерион солидно се снаоѓаше во рекетот, а Далас имаше одлична поддршка и од клупата, додека Џејсон Тери и Џеј-џеј Бареа комбинираа 45 поени. Кај Оклахома, Кевин Дурент беше повторно на висина на задачата со високи 40 поени, а Расел Вестбрук заврши со 20, иако повторно имаше многу грешки од поле. Џејмс Харден погоди само една тројка и заврши со ...
| | веќе видена | слични

Далас маверикс со 121-112 ја победи Оклахома тандерс и поведе со 1-0 во финалето на плејофот во Западната конференција на НБА лигата. Најзаслужен за триумфот на клубот од Тексас е германскиот кошаркар Дирк Новицки, кој средбата ја заврши со 48 поени, а постави рекорд во плејофот погодувајќи 24 слободни фрлања едноподруго, во кои се сметаат и шутевите од средбите од полуфиналето против Лос Анџелес лејкерс. Дирк погоди 12 од 15 слободни, а имаше 6 скока и 4 асистенции. - Почувствував дека ме сака шутот и веднаш ја преземав одговорноста. Продолжив да го напаѓам противничкиот кош, а соиграчите видоа дека ми оди и ме хранеа со употребливи топки. Ја искористив предноста во височината против моите чувари и прикажав одлична игра. Победата во првиот натпревар е многу важна за самодовербата и намалување на притисокот пред вториот меч - рече Новицки. Голема помош Германецот имаше и од бековите Џејсон Тери и Хуан Хозе (Џеј Џеј) Бареа. Искусниот Тери уфрли 24 коша, од кои 4 тројки, а Порториканецот средбата ја заврши со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 149 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 90 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 51 | | | веќе видена

Успехот на најновата серија HBO, “Чернобил”, резултираше со зголемен број на туристи.Уништениот и напуштен град е се повеќе привлечен за туристите, но сега ...
сите 54 | | | веќе видена

Северна Македонија и Албанија се подготвени. Во наш интерес е Западен Балкан да стане дел од заедницата, порача високата претставничка на ЕУ за надворешна и ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Биковите поведоа со 1:0

Од:
До кого (е-маил):
Порака: