Македонија ја започна предизборната кампања

СКОПЈЕ, Македонија -- Предизборната кампања за парламентарните избори на 5-ти јуни започна официјално во неделата (15-ти мај) на полноќ. Партиите, коалициите и независните кандидати ќе имаат рок од 20 дена да ги привлечат гласачите. Државната изборна комисија потврди 18 листи кандидати кои ќе учествуваат во трката, од шест изборни единици. Ќе има и три нови изборни единици за Македонците што живеат во странство. Гласачкиот процес ќе биде следен од претставници на ОБСЕ и локални набљудувачи. Неколку часа пред почетокот на кампањата, главната опозициска партија СДСМ протестираше пред владата во Скопје, лута поради тоа што градските власти одбија да им дозволат да одржат митинг на градскиот стадион. СДСМ проценува дека на митингот учествуваа 60.000-70.000 луѓе. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе го одржи својот прв предизборен митинг во понеделник во Охрид. (MИA, A1, Maкфакс, Дневник - 15/05/11)
| | веќе видена | слични

Пред приближно 2.000 приврзаници на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои можат да се забележат партиски активисти со маички и капчиња на кои е испишан слоганот „Реформите ќе победат“, како и знамиња на Социјалистичката партија, Демократската партија на Турците и Сојузот на демократски сили ја Ромите, започна вмровскиот митинг во Кичево. Во првите редови присуствуваат носителите на пратеничките листи во сите шест изборни единици предводени од премиерот Никола Груевски, како и од сите 24 коалициски парнери. Моментално тече претставувањето на кандидатите за пратеници по парламентарните избори на 5 јуни. Најмногу овации предизвика пратеникот Илија Китаноски, кој го зазема петтото место на пратеничката листа во „петката“. Како што дознава „Инфо Плус“, од овој град на вчерашниот стартен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид заминале 30 автобуси, кои собираат по 50 патници. ВС/СС
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија ја започна предизборната кампања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: