Шапуриќ: Општините ќе бидат поттикнати за имплементирање на проектот за управување со отпад

Техничка и институционална подготовка на Пелагонискиот, Југозападниот, Вардарскиот и Скопскиот регион, се неопходни за воспоставување на интегриран и финансиски самоодржлив систем за управување со отпад на регионално ниво. Тоа е остварено во рамки на 24-месечниот проект за управување со отпад во четирите региони, финансиран од Европската унија со 3,58 милиони евра.Министерот без ресор задолжен за подобрување на инвестициската клима, Зоран Шапуриќ, рече дека ова одржливо управување со отпад би се одвивало во пет до седум регионални центри, во кои би се депонирало само она што не може претходно да се преработи.– Владата ќе направи се да ги поттикне општините заедно со ЕУ да го поддржат и имплементираат овој регионален пристап. Општините технички се спремни, но треба да се отстранат некои недоразбирања, како и начин за финансирање, изјави Шапуриќ.
| | веќе видена | слични

Градоначалниците на Гостивар и на Врапчиште Арбен Таравари и Исен Шабани најавија поголема соработка меѓу овие соседни општини. На нивната денешна средба зборувале за актуелната состојби во општините со кои раководат и ги разгледувале модалитетите за спроведување на потребните реформи, со посебен акцент на соработката на ниво на Полошкиот регион. Таравари смета дека во наредниот период заеднички треба да се соработува во делот на управувањето со комуналниот смет. – Како две соседни општини, Гостивар и Врапчиште имаат многу идентични проблеми, а некои од нив можат да се решат само заеднички. Во оваа прилика би го спомнал, проблемот со управување отпад. Тој проблем очекуваме да се реши благодарение на поддршката од страна на Швајцарската амбасада, со чии преставници деновиве имав работна средба, изјави Таравари. Неговиот колега од општина Врапчиште очекува дека со подлабока соработка со општина Гостивар, ќе се надминат проблемите со кои се соочува. – Имаме многу заеднички прашања кои ги засегаат граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Советот на општина Дебрца нема да ја подржи иницијативата за изградба на регионална депонија во атарот на Годивско поле. Градоначалникот на Дебрца Зоран Ногачески, појаснува дека во Законот за управување со отпад постојат одредби во кои јасно стои, за да се воспостави еден организиран систем за управување со отпад потребна е согласност од сите општини кои влегуваат во Југозападниот плански регион. „ Треба да се склучи спогодба и со таа спогодба понатаму треба да се дефинира како ќе се менаџира како ќе се управува со тој систем, значи Советот на општина Дебрца на крајот ќе треба да даде согласност, односно нема да ја даде таа согласност. Така да јас мислам дека уште еднаш треба да се преиспитуваат тие одлуки кои сепак не се дефинитивни, тоа беше една физибилити студија во која беше посочена дека таму треба да биде локацијата, навистина да се изнајде едно решение кое што најмалку ќе биде штетно “ Ногачески уште една кажа дека ја поддржува референдумската одлука на неговите сограѓани кои јасно кажаа, „не“ за ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари, денес во неговиот кабинет го прими градоначалникот на Врапчиште Исен Шабани.Градоначалниците на двете соседни општини, зборуваа за актуелната сосотјба во општините со кои раководат и ги разгледаа модалитетите за спроведување на потребните реформи, со посебен акцент на соработката на ниво на Полошкиот регион.„Ми претставува задоволство денес да го примам мојот близок пријател, со кого ќе разговараме за повеќе прашања. Како две соседни општини, Гостивар и Врапчиште имаат многу идентични проблеми, а некои од нив можат да се решат само заеднички. Би го спомнал,при оваа прилика, проблемот со управување на отпад, проблемкој што чекаме да се реши благодарение на поддршката од страна на Швајцарската амбасада, со коикако што е информирана јавноста,деновиве имав работна средба”, изјави за медиумите Таравари.„Можам да кажам дека ова е моја прва официјална посета како градоначалник, и драго ми е што ја остварувам токму со еден мој близок пријател. Како што истакна и др. ...
| | веќе видена | слични

Подготвени се планските документации за изградба на четирите регионални депонии. Изработени се изведбените дизајни за воспоставување интегриран и финансиски самоодржлив систем за управување со отпад во Скопскиот, Вардарскиот, Пелагонискиот и Југозападниот плански регион. Општините заедно треба да ја почнат постапката за изградба и затворањето на сегашните нестандардни и на дивите депонии. Во проектотсе вклучени 43 општини. Со речиси 3,6 милиони евра се финансирал од касата на европските фондови. Владата ќе го поддржи спроведувањето, општините се подготвени- посочи министерот Шапуриќ. Милион и двесте илјади жители во Македонија годишно во просек произведуваат 330 илјади тони отпад. Државава сѐ уште нема интегриран систем согласно стандардите на Еверопската унија. Ана Јосифоска- Тодоровска
| | веќе видена | слични

Делегација предводена од Клиф Хамер регионалниот советник за вода и управување со отпад при Швајцарската амбасада во Македонија, имаше работна средба со градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари, на која најавија конкретна соработка за наредниот период.Градоначалникот на општината се запозна подетално со двата нови проекти кои наскоро треба да започнат да се имплементират кои се финасирани од швајцарската Влада.Првот проект е регионално управување со отпад и ќе се спроведува во соработка со Полошкиот плански регион. Другиот проект се однесува на усвојување план за заштита од поплави којшто ќе го спроведува УНДП, а се финансира од швајцарската амбасада.По средбата, од службата за информирање на општина Гостивар, истакнаа дека со донесување на овој план, Гостивар ќе биде првата општина во Македонија со план за превентивна заштита од поплави.При посетата во Гостивар, делегацијата од швајцарската амбасада го посети и селото Вруток. Таму, одблизу се запознаа со завршните работи од првата фаза од ...
| | веќе видена | слични

Регионалниот советник за вода и управување со отпад при Швајцарската амбасада во Македонија – Клиф Хамер, во придружба на Бујар Ибиши и Станислава Додева, денеска оствари работна средба со градоначалникот на општина Гостивар, д-р Арбен Таравари.Посакувајќи му успех на градоначалникот Таравари во новата функција, Хамер се заинтересираше за неговата работа во првите денови од мандатот.При оваа прилика, тој го запозна градоначалникот на Гостивар со двата нови проекти кои наскоро треба да започнат да се имплементират а се финансирани од Швајцарската влада.Регионалното управување со отпад е проект финансиран од Швајцарската амбасада во соработка со Полошкиот плански регион. Другиот проект сае однесува на усвојување план за заштита од поплави којшто ќе се спроведува од страна на УНДП, а исто така ќе се финансира од швајцарската амбасада.Со донесување на овој план, Гостивар ќе биде првата општина во Македонија со план за превентивна заштита од поплави.При посетата во Гостивар, делегацијата од Швајцарската амбасада ...
| | веќе видена | слични

Завршна работилница на проектот финансиран од ЕУ за подготовка на потребните документи за воспоставување интегриран и финансиски самоодржлив систем за управување со отпад во Пелагониски, Југозападен, Вардарски и Скопски регион ќе се одржи денеска во Скопје. Целта на работилницата е да се претстават конечните резултати на проектот во однос на воспоставувањето интегриран и финансиски самоодржлив систем за управување со отпад во овие четири региони. Со проектот, во кој беа вклучени 43 општини, треба да се подобри животниот стандард на приближно 1.200.000 жители кои моментално годишно произведуваат 330 илјади тони отпад. За време на проектот подготвени се повеќе студии и документи, како што се регионални планови за управување со отпад, стратешка оцена на животната средина, физибилити студии, анализи на трошоци, оцена на влијанието врз животната средина, основни проекти и помош при изработка на тендерска документација за договори за работа и набавки за изградба на избрани инсталации за третман и отстранување на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Група пратеници предлагаат да се формира Анкетна комисија во Собранието, за утврдување на прекршување на законите и злоупотреба на работењето во СЈО, која ќе ...
сите 437 | | | веќе видена

Дали на кревкиот првосуден систем, сериозно подриен од случајот „Рекет“ му е потребен уште еден скандал? Со нарушено психичко здравје разрешената специјална ...
сите 221 | | | веќе видена

Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки на Македонија (ЗМСТАМ) го поддржува јавниот протест кој ќе се одржи во среда на 18 септември, инициран ...
сите 178 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари од Алијансата за Албанците во општинскиот Совет ја презеде контролата од СДСМ и ДУИ.Нов претседател на Советот на ...
сите 79 | | | веќе видена

Деновиве истекува и 30-дневниот притвор на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска во интервју дадено вчера вели дека ...
сите 245 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шапуриќ: Општините ќе бидат поттикнати за имплементирање на проектот за управување со отпад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: