Арсенал поразен на Емирати, Вест Хем испадна од Премиер лигата

Екипата на Арсенал оваа сезона имаше можност да освои повеќе троефеи, а сега веќе дојдоа во позиција да го изгубат и третото место на табелата, кое води директно во Лигата на шампионите. Наместо со победа над Астон Вила на Емирати да му се доближат на Челси на второто место кој денес одигра само нерешено со Њукасл (2:2), избраниците на Арсен Венгер иако изиграа одлично, беа совладани од Вила со 1:2. Во вторник Манчестер Сити дома го игра заостанатиот дуел со Стоук Сити и ако го совладаат веќе ќе го минат Арсенал на третото место на Премиер лигашката табела. Екипата на шеикот Менсур, откако го освои ФА купот, во завршницата има шанси колку толку да ја спаси оваа сезона. Тотенхем пак извојува значајна победа над Ливерпул со 2:0 на гости, во директната пресметка за 5. место кое води во Лига Европа. Во одличен момент дојде победата за Тотенхем, кои 10 (десет) години немаат славено на Енфилд во рамки на Премиер лигата. Головите за Спарси ги постигнаа Ван дер Варт (9`) и Лука Модриќ од пенал во 56. минута. ...
| | веќе видена | слични

Управата на Вест хем му врачи отказ на досегашниот стратег Аврам Грант откако тимот беше поразен со 3-2 на гостувањето кај Виган, со што ги загуби сите шанси за опстанок во Премиер-лигата. „Чеканите“ имаа предност од 0-2 на овој меч, но одиграа очајно во последните триесетина минути и му дозволија на Виган да направи целосен резултатски пресврт. - Проблемите со кои се соочував во текот на оваа сезона беа огромни, но не сакам да се навраќам на нив. Бев ангажиран за да го осигурам опстанокот, не го реализирав тоа што беше зацртано и логично е сега да си заминам - изјави Грант. Тотенхем се врати на петтото место на табелата откако на „Енфилд роуд“ славеше над Ливерпул со 0-2. Рафаел ван дер Варт со еврогол ги доведе „спарси“ во водство на ова тешко гостување, пред Лука Модриќ од пенал да ја осигури победата, со која Тотенхем е на добар пат следната сезона да се натпреварува во Лигата на Европа. Резултати Англија: Челси - Њукасл 2-2, Арсенал - А. вила 1-2, Бирмингам - Фулам 0-2, Ливерпул - Тотенхем 0-2, Виган - ...
| | веќе видена | слични

За екипата на Манчестер Сити ова ќе биде одлична шанса за промоција на освоениот пехар од ФА купот пред своите навивачи, додека Стоук ќе бара шанса за реванш во овој натпревар. Со евентуален триумф „граѓаните“ ќе избијат на 3-то место на табелата кое обезбедува директен пласман во Лигата на шампионите. Табела : Манчестер Јунајтед 77 бодови, Челзи 71, Арсенал 67, Манчестер Сити 65 (натпревар помалку), Тотенхем 59, Ливерпул 58,...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерлигашите Манчестер Сити и Стоук вторпат ќе одиграат натпревар во рок од четири дена. Вечерва во 20 часот и 45 минути играат во рамките на 37.коло од Премиер лигата, а во саботата го одиграа финалето на ФА купот. За екипата на Манчестер Сити ова ќе биде одлична шанса за промоција на освоениот пехар од ФА купот пред своите навивачи, додека Стоук ќе бара шанса за реванш во овој натпревар. Со евентуален триумф „граѓаните“ ќе избијат на 3.место на табелата кое обезбедува директен пласман во Лигата на шампионите. Табела: Манчестер Јунајтед 77 бодови, Челзи 71, Арсенал 67, Манчестер Сити 65 (натпревар помалку), Тотенхем 59, Ливерпул 58,...
| | веќе видена | слични

Натпреварите од претпоследното коло во англиската фудбалска Премиерлига донесоа неколку изненадувања. Најголеми се поразите на домашен терен на Ливерпул против Тотенхем (0-2, стрелци Ван Дер Варт 9, Модриќ 56 пен.) и на Арсенал против Астон Вила (1-2, Ван Перси 89 - Бент 11, 15). Ливерпул во директен дуел го загуби петтото место на табелата против Тотенхем, а со тоа и позицијата која води во Европската лига. Арсенал, откако го победи Манчестер јунајтед во дербито, бележи два пораза по ред во дуели со послаби противници. Челзи на домашен терен одигра само 2-2 (Ивановиќ 2, Алекс 83 - Гутиерес 10, Тејлор 90) против Њукасл, но и тоа беше доволно за да се осигура второто место и директен пласман во Лигата на шампионите. Во останатите два меча Виган со 3-2 (Н’Зогбија 57, 90, Сејмон 68 - Ба 12, 26) беше подобар од Вест хем, додека Бирмингем загуби дома со 0-2 (Хангеланд 5, 49) од Фулам.
| | веќе видена | слични

Италијанскиот спортски канал „Скај спорт 24“ донесува, а „Ле екип“ пренесува дека Арсенал го контактирал менаџерот на Челзи, Карло Анчелоти. Наводно некој неименуван извор од „Емирати“ стапил во контакт со италијанскиот стратег, кого британските медиуми веќе го сменија од актуелната позиција, иако е врзан со договор до 2012 година. По двојната круна минатата сезона, Анчелоти сега остана без трофеј, што на Роман Абрамовиќ никако не му се допаѓа. Од друга страна Венгер е на клупата на Арсенал од 1996 година и актуелниот договор го врзува до 2014 година. Факт е дека Венгер не освоил титула со Арсенал од 2005 година (Ф.А куп), но досега никој не споменал негова смена. Завчера само еден час по поразот од Виган и испаѓањето од Премиерлигата отказ доби и тренерот на Вест Хејм, Аврам Грант. Вест Хем водеше со 2:0, но потоа се успеа да прокоцка. Грант го презеде клубот минатата година од Џанфранко Ѕола, но запиша 18 првенствени порази. Резултати од 37.коло: Челзи - Њукасл 2:2, Ливерпул - Тотенхем 0:2, Виган - Вест ...
| | веќе видена | слични

"Црвените" и "топчиите" се поразени на свој терен од Тотенхем, односно Астон Вила Предноста на домашниот терен не се покажа како пресудна во неделните натпревари од 37. коло во англиската Премиер лига. Само еден бод освои Челзи во пресметката со Њукасл, а непријатни порази доживеаја фудбалерите на Арсенал и Ливерпул од Астон Вила, односно Тотенхем. Арсенал е моментно трет на табелата со +2 од Манчестер Сити, но ако "граѓаните" победат на заостанатиот натпревар и во последното коло, тогаш тие директно ќе се пласираат во групната фаза на ЛШ, а "топчиите" ќе играат во квалификациите. - Нормално дека сум исфрустриран. Овие три бода може да се покажат како пресудни во борбата за третата позиција. Ќе направиме голем чекор наназад ако завршиме како четврти и играме во квалификациите од ЛШ. Дефанзивците беа пренервозни, а напаѓачите несконцентрирани, изјави менаџерот на "топчиите", Арсен Венгер. Фудбалска Европа најверојатно ќе остане само сон за фудбалерите на Ливерпул, кои ја загубија најважната битка за петтата ...
| | веќе видена | слични

Манчестер јунајтед го надмина Ливерпул, кој сега има една титула помалку Фергусон досега освои 12 титули со Манчестер јунајтед во Англија и три со Абердин во Шкотска Со гол во 72. минута од пенал Вејн Руни му донесе еден бод на Манчестер јунајтед, во мечот од 37. коло на англиската фудбалска Премиер-лига против Блекбурн, на гости, што беше доволно за освојување на 19-та шампионска титула за „бебињата“. - Играчите, како и нашите навивачи беа одлични денеска. Ова е голем ден за сите што се поврзани со Манчестер јунајтед - изјави по мечот менаџерот на гостите, сер Алекс Фергусон. Ова беше рекордна 19-та шампионска титула за „бебињата“, со која имаат една повеќе од нивниот најголем ривал Ливерпул, кој нема триумф во првенството уште од сезоната 1989/1990. „Црвените“ од „Енфилд“ последната титула ја освоија во тогашната дивизија 1 и уште се без титула од настанокот во Премиер-лигата во сезоната 1992/93. - Поставувањето рекорд по бројот на првенствени титули е голем ден во богатата клупска историја. Добивме ...
| | веќе видена | слични

Навивачите на Манчестер јунајтед и на Манчестер сити имаа причини за задоволство откако фудбалерите на овие екипи стигнаа до трофеи во англиската Премиер-лига и во Купот на Фудбалската асоцијација на Англија. Манчестер јунајтед одигра 1-1 на гостувањето кај Блекбурн, со што „црвените ѓаволи“ на едно коло до крајот го осигураа шампионскиот трофеј во Премиер-лигата. Ова беше рекорден, 19. трофеј за Манчестер јунајтед во елитното англиско фудбалско друштво, со што избраниците на Алекс Фергусон го симнаа Ливерпул од тронот на најтрофејните англиски клубови. - Никогаш не сум бил понервозен при изведувањето на еден пенал. Бев свесен за големото значење на ударот, но, за среќа, топката заврши во мрежата. Горд сум на ова достигнување, на фактот дека сум дел од оваа генерација што го остави зад себе рекордот на Ливерпул - изјави Вејн Руни, стрелецот на израмнувачкиот погодок за Манчестер јунајтед на „Ивуд парк“. По пауза од дури 35 години, на трофеј се радуваа и фудбалерите на Манчестер сити, кои во финалето од Купот ...
| | веќе видена | слични

Иако Вест Хем имаше водство од 2:0, Виган со пресврт успеа да стигне до победата и со тоа ги одржа теоретските шанси за опстанок во елитното друштво, додека Вест Хем и дефинитивно следната сезона нема да биде дел од Премиер лигата. На останатите натпревари беа постигнати следниве резултати: Ливерпул - Тотенхем 0:2, Арсенал - Астон Вила 1:2, Бирмингем – Фулам 0:2 и Челзи - Њукасл 2:2. На натпреварите кои беа одиграни во саботата: Блекбурн - Манчестер Јунајтед 1:1, Блекпул - Болтон 4:3, Сандерленд - Вулверхемптон 1:3 и ВБА - Евертон 1:0. Последниот натпревар од ова коло Манчестер Сити - Стоук, ќе се игра во вторник (20 часот и 45 минути), бидејќи овие два тима во саботата играа во финалето на ФА купот, а до трофејот стигна тимот на Манчестер Сити. Табела : Манчестер Јунајтед 77 бодови (титула), Челзи 71, Арсенал 67, Манчестер Сити 65 (-1 натпревар), Тотенхем 59, Ливерпул 58 ... Блекбурн 40, Вулверхемптон 40, Бирмингем 39, Блекпул 39, Виган 39 и Вест Хем 33.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 114 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 388 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 101 | | | веќе видена

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вчерашното издание на дебатниот магазин ...
сите 56 | | | веќе видена

Австралискиот премиер Скот Морисон изјави денеска дека 11 државјани на Австралија се водат како исчезнати, додека 13 се хоспитализирани по ерупцијата на ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Арсенал поразен на Емирати, Вест Хем испадна од Премиер лигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: