Владата реплицира: Заев не мислеше на Русија кога спомна ликвидација


Македонската Влада излезе со реакција по обвинувањата од руска страна дека изјавите на премиерот Зоран Заев за црногорското радио Антена-М им штетат на односите меѓу двете земји. „Изјавата на претседателот на Владата на Република Македонија за црногорскиот медиум се темели на искуствата од регионот и на реакциите на Руската Федерација при зачленувањето на други земји од регионот во НАТО-алијансата. Во интервјуто за црногорскиот медиум претседателот на Владата, Зоран Заев, во ниту еден момент не ги доведува укажувањата за ликвидација кон него во каква било релација со Руската Федерација“, објаснува Владата во своето соопштение. „Стратешка определба и интерес на Република Македонија е членството во НАТО-алијансата и во Европската унија. Во исто време, Владата на Република Македонија е сериозно посветена и кон градење пријателски односи и соработка со Руската Федерација на принципиелно демократско ниво. Владата на Република Македонија останува целосно на заложбите за реализација на нашите евроатлантски стремежи ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Се очекува посредникот во спорот за името Метју Нимиц да го закаже конечниот датум на средбата меѓу претставниците на Македонија и на Грција во Њујорк, изјави вчера премиерот Зоран Заев во врска со одложената рунда разговори што беше најавена за почетокот на наредната недела.- Јас споделив информација при посета во странство. Транспарентни сме, го кажав тоа што го имав. Состанокот го закажува Метју Нимиц. Уште вечерта истиот ден ми стигна информација дека е одложен, веројатно од некој од претставниците што учествуваат во тимот. Средбата е замислена за посредникот Нимиц, кој е нејзин организатор, да се види со преговарачките тимови, и не е на политичко ниво на министри, премиери, претседатели на држави и слично. Затоа ќе очекуваме тој да ги потврди конечните датуми - рече Заев.Средбата на претставниците на Грција и на Македонија со посредникот Метју Нимиц што требаше да се одржи на 20 или 21 ноември е одложена и најверојатно ќе биде одржана во текот на декември, потврдија за МИА дипломатски извори вклучени во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Постои ли опасност Русија да се обидe да ја спречи Мкаедонија да влезе во НАТО. Ова прашање деновиве повторно е актуелно по изјавата на експертот за Балканот, Даниел Сервер, дека е потребно да се биде подготвен за најлошото. Додека американските експерти, како Даниел Сервер, наведуваат дека Русија ќе проба да ја спречи Македонија да влезе во НАТО преку притисок врз Грција, финансирање на анти-НАТО политичари, изнајмени демонстранти, интензивна пропаганда, оружени провокации и дури и атентат и државен удар, домашните експерти очекуваат Москва да го потврди незадоволството од проширувањето, но не и да преземе какви било активности кои што би и наштетиле на Македонија. Сепак, дел од нив велат дека поради нагласената прозападна ориентација на Македонија очекувани се обиди за зголемување на руското влијание во општеството. „Македонија не само што е дел од оваа инвазивна империјална стратегија на путиновата администрација, туку е особено значајна поради својата значајна геостратегиска положба. Е сега од политички ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заради дискреција на преговарачкиот процес, не е објавено зошто е одложена за декември средбата на преговарачите со Нимиц. Медиуми во Грција и Македонија наведуваат различни причини, пишува Дојче веле. Што ја одложи средбата на македонскиот и грчкиот преговарач со медијаторот на ООН во спорот за името, Метју Нимиц? Некои македонски медиуми повикувајќи се на неофицијални извори во институциите објавија дека „одложувањето било на барање на грчката страна, но поради технички причини“. Грчки медиуми, пак, објавуваат дека тоа се случило по барање на Македонија. „Прототема“ во текстот за одложена средба на преговарачите со Нимиц ја пренесува веста на македонската информативна агенција МИА дека „причините за одложување на средбата сѐ уште не се познати“. „Но, дипломатски извори во Атина велат дека одложувањето дошло на барање од страна на Скопје, за да се подготви за преговори“, додава „Прототема“. Пред десетина дена грчкиот весник „То вима“ во текст под наслов „Зад сцената за ‘чесен компромис’ со Скопје“, ...
| | веќе видена | слични

Во средата неочекувано и без образложение беше објавено дека за кон крајот на декември се одложува претходно најавената средба за 20-ти и 21-ви ноември на посредникот на Обединетите нации во спорот за името на Република Македонија, Метју Нимиц со главните преговарачи на Скопје и Атина. Според дипломатски извори, причината за одложувањето на средбата не е објавена поради дискрецијата на преговарачкиот процес. Ова следува откако медиумите во Грција објавија дека Нимиц на средбата којашто требаше да се одржи во Њујорк ќе изложи конкретен предлог за уставното име на Република Македонија, а македонскиот премиер Зоран Заев во Љубљана најави дека двете страни никогаш не биле поблиску до постигнување решение, како услов за интензивирање на евроатлантските процеси на земјата. Некои македонски медиуми повикувајќи се на неофицијални извори во институциите објавија дека „одложувањето било на барање на грчката страна, но поради технички причини“. Грчки медиуми, пак, објавуваат дека тоа се случило по барање на ...
| | веќе видена | слични

Кој е новиот предлог за името што ќе им биде претставен на преговарачите Адамантиос Василакис и Васко Наумовски во почетокот на декември, наместо на 20 и 21 ноември, од медијаторот Метју Нимиц, кој е „повторно во игра“? Предлогот, без да се знаат сите податоци, „ќе биде прифатен од Владата на СИРИЗА за да го затвори ова прашање и да ја воведе државата во НАТО“! Со „Крштевка за ФИРОМ“ во насловот, грчки медиум го анализира сегашниот „напредок“ во односите меѓу Атина и Скопје како пресвртен во затворањето на проблемот со името на северниот сосед во потесен и поширок контекст. Па така, во анализата се вели дека тимот за националнна безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп ќе им дал нов импулс на напорите за затворање на отворените прашања на Балканот, а Скопје е важен дел од оваа загатка, па членството во НАТО е од клучно значење за Вашингтон. Поради ова, во последно време се зборува многу за прашањето за името, а се нагаѓа дека новото име ќе биде „ Централна Балканска Република “. „По победата на ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот Кочо Анѓушев би поздравил американска помош од типот на „булдожер дипломатијата“ на Ричард Холбрук за надминувањето на спорот за името со Грција, известува грчкото радио Реал ФМ 97.8. Одговарајќи на новинарско прашање по обраќањето на форумот насловен „Македонија врти нова страница“ на Универзитетот „Џонс Хопкинс“ во Вашингтон, Анѓушев го спомнал поранешниот американски дипломат што одигра клучна улога за Дејтонскиот договор со кој се стави крај на војната во Босна и Херцеговина во контекст на посакуваната поддршка од САД на „највисоко ниво“. Првиот заменик на премиерот Зоран Заев уште рекол дека неговата влада е сигурен партнер и е подготвена да се реши ова прашање, за што се потребни три дополнителни услови: Грција да има желба да се реши проблемот, потоа поддршка од меѓународната заедница, како и разбирање и конструктивна критика во Македонија за да се најде решение за прашањето за името.
| | веќе видена | слични

Во последен момент откажана средбата на крајот од ноември меѓу медијаторот Нимиц со преговарачите од двете земји. Во последен момент откажана средбата на крајот од ноември меѓу медијаторот Нимиц со преговарачите од двете земји. Неофицијално според дипломатски извори ќе се одржи во декември во Брисел, на барање на грчка страна. И овојпат ќе биде заедничка на двајцата преговарачи- Адамантиос Василакис и Васко Наумовски со медијаторот Нимиц. Грчките медиуми веќе пишуваат дека по подолга пауза, Нимиц требало да излезе со конкретен предлог за решавање на спорот. Коѕиас пак пред заминувањето во Брисел изјави дека Грција сака да го реши деценискиот спор со името и да го затвори ова прашање уште во првата половина во 2018 година. И Премиерот Заев најави интензивирање на преговорите со Грција. Бил потребен национален консензус, во функција на наоѓање решение, а не на негово одложување. Иако сеуште официјално не се коментира какви отстапки би се правеле за решавање на овој спор, премиерот Заев изјави дека му се ...
| | веќе видена | слични

Преговарачите во спорот за името ќе почекаат до декември за медијаторот Метју Нимиц да ги седне на нова рунда преговори. Најавените датуми 20 и 21ви ноември се откажани во последен момент. Премиерот Заев кој ги најави разговорите за идната недела вели дека е одлука на медијаторот кога ќе ја закаже следната средба. - Јас разговорите ги најавив во интервју за странски медиуми, но уште вечерта добив информација дека разговорите ќе бидат одложени. Тоа е одлука на медијаторот и од него се очекува да го каже дефинитивниот датум.. Нема информација зошто новата рунда преговори е одложена за идниот месец. Но грчките медиуми пишуваат дека на оваа средба се очекува нов конкретен предлог од Нимиц. Неколку угтледни медиумји пишуваат дека во контекст на разговорите „Атина очекува промената на името на Аеродромот во Скопје и отстранување на дел од спомениците поставени во времето на Никола Груевски“. Овие теми се веќе актуелни и во Македонија. Неделава министерот за култура најави дека елаборатите за три споменици од ...
| | веќе видена | слични

Следната недела нема да има средба во Њујорк меѓу преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис со медијаторот Метју Нимиц, дознава ТВ 24 од неофицијални извори од институциите. Средбата на преговарачите од Македонија и од Грција со посредникот Метју Нимиц сега ќе се одржи во декември во Брисел, а дознаваме дека одложувањето било на барање на грчката страна, но нашите извори велат дека одложувањето било поради технички причини. Грчките медиуми во изминатите денови пишуваат дека медијаторот Нимиц после долго време ќе излезе со конкртетен предлог за името, а оптимизам за процесот освен министерот за надворешни Димитров, неколку пати искажа и премиерот Заев. „Ние во Македонија се обидуваме да изградиме национален консензус во функција на наоѓање на решение, а не на негово одложување. Градиме пријателски односи со Грција и верувам дека е можно да се најде решение.“ - вели Изјава Зоран Заев, претседател на владата Следната среда на 22 Ноември во посета на Грција патува Вицепремиерот за европски прашања ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата реплицира: Заев не мислеше на Русија кога спомна ликвидација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: