Штрајкот на ФЕНИ ставен во мирување до понеделник – бугарски Енекод има нов рок да понуди повиока цена


Протестот на вработените од Фени во мирување до понедленик кога велешкиот суд треба да одлучи дали има услови фабриката да оди под стечај. Ова е одлучено на средбата во Владата помеѓу сидникатот на Фени, градоначалникот на Кавадарци Јанчев и вицепремиерот Анѓушев. До тогаш се чека и Бугарскиот инвестиор да ја смени понудата за доверителите, за да се спаси комбинатот. И од Еенекод добиле уверување дека деновиве ќе излегле со нов предлог, откако банките го одбија претходниот во кој инвеститорот им понудил само 3 милиони евра. Оваа сума за нив е неприфатлива. Фени кон нив должи повеќе од 40 милиони евра. Ако не се постигне договор единствено решение за Фени да добие стабилен инвеститор е во понедленик да биде отворен стечај. Вработените од Фени утринава повторно протестираа со блокирање на патот Прилеп Градско. Лути на банките кои иницираа отворање на стечај побараа фабриката да работи цело време до моментот на продажба , а работнците да имаат статус на вработени. Во меѓувреме привремениот стечајниот управник ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Врховниот суд го одби барањето за изземање на Велешкиот суд во одлучувањето за можноста за стечај на „Фени индустри“. Судскиот процес ќе продолжи во Основнот суд во Велес, а барањето за делегирање друг суд е отфрлено како неосновано. „Постапката за овој предмет останува да се води пред стварно и месно надлежниот Основен суд Велес“- пишува во одлуката на Врховниот суд. Во понеделникот во велешкиот суд требаше да почне претходна постапка за стечај на „Фени“, но судот не расправаше за можноста за отворање стечај на фабриката затоа што сегашниот директор на фабриката, Рајчо Кацаров, пред почетокот на закажаното судење побарал изземање на Основниот суд Велес и пресрапределување на предметот во некој од скопските судови. Предстечајната постапка на фабриката се отвори на барање на трите најголеми доверители односно банки.
| | веќе видена | слични
5 копии

Не е важно кој ќе биде газда, важно е да работиме, изјави денеска претседателот на Синдикалната организација при комбинатот „Фени индустри” Ѓоре Палитов, откако Врховниот суд одлучи надлежноста околу покренатата стечајна постапка да остане во судот во Велес. Палитов информираше дека по сите постапки, најверојатно ќе се одреди пак ново рочиште наредната недела. – Нас ни е битно што поскоро да се заврши сета оваа агонија за работниците. Ние правевме напори банките да ги разгледаат сите понуди за да се заврши работата, имаме ветување дека за брзо време ќе се знае судбината, нагласи Палитов. Тој додаде дека сепак се отворени сите опции па и таа за протест, доколку одлуките што ќе се носат не бидат во корист на работниците
| | веќе видена | слични
7 копии

Основниот суд Велес останува надлежен за водење на стечајната постапка на ФЕНИ индустри АД Кавадарци. Ваквата одлука вчера ја донесе Врховниот суд на Република Македонија откако го одби како неоснован предлогот на ФЕНИ индустри за определување друг месно надлежен суд за водење стечајна постапка.
| | веќе видена | слични
3 копии

Врховниот суд го одби барањето на бугарската компанија „Енекод“ за изземање на Судот во Велес од постапката за проценка дали компанијата ФЕНИ треба да оди во стечај. Судот денеска оцени дека е неоснован предлогот на ФЕНИ индустри АД Кавадарци за определување на друг месно надлежен суд за водење на стечајната постапка е одбиен како неоснован, со што постапката за овој предмет останува да се води пред стварно и месно надлежниот Основен суд Велес, соопшти Врховниот суд. На 13 овој месец, „Енекод“ побара изземање на Велешкиот суд, поради што не се расправаше за случајот за отворање стечај. Предстечајната постапка на фабриката е отворена на барање на трите најголеми доверители Комерцијална банка, Стопанска банка и Силк роуд. Комбинатот на овие три банки им должи 40 милиони евра, а вкупниот долг на фабриката е над 60 милиони евра. Предстечајната постапка беше отворена на 31 октомври, а за привремен стечаен управник беше назначен Мирослав Анастасиевски од Гостивар. Тој тогаш изјави дека отворање стечајна постапка ...
| | веќе видена | слични

Инвеститорот „Енекод“ кој беше преставуван како спасител на кавадаречки „ФЕНИ“ од страна на сегашниот сопственик „Кунико Ресурсис“ наместо понуда вчера во основниот суд во Велес побара овој суд да се изземе од надлежност со изговор дека судот во Скопје бил подобра варијанта за зашто бил поблиску до банките подносители на стечајот, Комерцијална, Стопанска и Силк Роуд Банка, како и поблиску до стечајниот управник кој е од Гостивар, иако самите банки ниту стечајниот управник не побара вакво нешто. Со ова уште еднаш се докажа дека „Енекод“ ниту има пари ниту намера да инвестира во „ФЕНИ“ туку целосно да ја блокира можноста на фабриката некогаш да проработи, а со тоа да се заташка и целиот криминал извршен во „ФЕНИ“ за кој се обвинува раководството поставено токму од „Кунико Ресурсис“, предводено од генералниот директор Јусуф Миракхмедов, против кого се отворени бројни кривични постапки за измама и организиран криминал за износ од 80 милиони евра, а истиот ја напуштил државата на 29ти октомври оваа година, а два ...
| | веќе видена | слични

Одлагањето за стечајната постапка за ФЕНИ им оди на штета на вработените Одлагањето за стечајната постапка за ФЕНИ им оди на штета на вработените. Банките кредитори сметаат дека тоа е уште еден обид за одолговлекување на реорганизацијата на комбинатот. Вчера Бугарската Енекод побара иземање на велешкиот суд од случајот. Компанијата си даде дополнителен рок од 15 дена за да даде нова понуда до трите банки доверители – Комерцијална, Стопанска и Силк Роуд Банката. Членовите на синдикатот во Фени вчера беа присутни во Велес и со нетрпение чекаа да се реши судбината на компанијата од која го вадат лебот. Тие пред четри дена го ставија протестот во мирување. Велат дека ќе почекаат да видат што ќе се случи со барањето за отворање стечајна постапка. Немаат надеж дека набрзо ќе примат плата за октомври. Вработените во изминатиот период протестираа пред филијалите на трите банки најголеми доверители и го блокираа патот Росоман-Прилеп. Побараа платите да им се исплаќаат во ...
| | веќе видена | слични

Продолжува голготата на работниците во Фени. Без плата и без дрва за огрев, велат ги преживуваат најтешките моменти досега во фабриката.Во целава оваа ситуација околу Фени, најпогодени сме работниците, се чувствуваме изманипулирани и излажани, плата за октомври се’ уште не сме зеле, а нема ни збор за тоа, особено сега откако се одложи барањето за стечај. Вака за Канал 77 велат вработените во кавадаречкиот комбинат за никел, кој според нив, досега ја доживува најголемата криза од своето постоење.Не сакаа да дадат и официјална изјава, зашто како што рекоа, многу лесно може да бидат цел за отпуштање од работа. Потврдија дека долговите им растат, доспеваат барањата за наплата на кредити, им се трупаат сметки, доаѓаат на работа и не работат ништо, зашто само едната печка работи на минимум, колку да не се изгасни. Обвинија и за малверзации со огревното дрво,велат дека за околу 1000 кубика кои ги исплатиле уште пред неколку месеци преку синдикалната организација, до ден денес, не добиле ниту дрва ниту парите пак им ...
| | веќе видена | слични

Фабриката за производство на фероникел ФЕНИ во Кавадарци е еден од најголемите индустриски капацитети кој е изграден во Македонија во времето кога бевме дел од Југославија со голем меѓународен кредит. Грандиозната југословенска инвестиција се покажувало дека не ги дава очекуваните резултати во делот на рентабилноста поради послабиот квалитет на рудата. Мега-фабриката работела само една година со подолг прекин се до основањето на државната компанија ФЕНИМАК по што комбинатот бележи неколку успешни години. Транзиција и приватизација Кон крајот на 90-тите години повторно ФЕНИ е огромен товар за буџетот на Република Македонија и како еден од загубарите во 2001 година е продаден од тогашната влада на Љубчо Георгиевски со посредство на Циле Тупурковски и министерот за економија Борко Андреев. По неколку промени на сопственици, постојани штрајкови на вработени, блокирање сметки од страна на банки и доверители, во 2005 година следи нова стабилизација на ФЕНИ со влезот на Кунико, компанија со доста сложена ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Банките кредитори на „Фени“ вчерашното барање за изземање на судот го сметаат за неосновано, како и за уште еден обид, како што велат, на сопствениците и нивните новоназначени претставници за одолжување на постапката за реорганизација и премин на „Фени“ кон нормално функционирање и целосно работно ангажирање на вработените во „Фени индустри“. „Одлагањето најмногу им оди на штета на вработените и убедени сме дека сега и вработените и нивните синдикални претставници сфаќаат кој има намера да ја опструира и одолжува постапката. Со ова се генерираат дополнителни трошоци и се опструираат намерите на банките да се овозможи реорганизирање на „Фени индустри“ во најкус можен рок. И покрај ветувањата, до денес не е доставена нова понуда од „Енекод“ и неосновано е побарано изземање на судот, со што намерно се одолжува постапката. Евидентно е дека денешното одлагање е нивен обид за купување време од за нас непознати причини, што штетно ќе се одрази најмногу врз вработените, комбинатот, кредиторите и сериозните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 109 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 165 | | | веќе видена

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе подпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над ...
сите 201 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 321 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штрајкот на ФЕНИ ставен во мирување до понеделник – бугарски Енекод има нов рок да понуди повиока цена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: