Договорите што ги склучи Трамп во Кина вредат над 250 милијарди долари


3 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека за време на неговата посета во Кина склучил голем број трговски договори вредни повеќе од 250 милијарди долари. Станува збор за договори од областа на енергијата, аеронаутиката, прехранбените и електронските производи со големи американски компании во износ од 253 милијарди долари. Кинескиот министер за трговија, Жонг Шанг, оцени дека „лавината договори е вистинско чудо“.
| | веќе видена | слични

Според американскиот претседател Доналд Трамп, азиската турнеја само го потврдила исклучителниот глобален углед на Соединетите Американски Држави. Деталите од историската посета на Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и Филипини, ги соопшти од Белата куќа. „Во секоја земја, нашите домаќини ја пречекуваа американската делегација, вклучувајќи ме и мене, со топлина, гостопримство, и најважно од се, со почит“, изјави претседателот Трамп. На турнејата беа донесени важни заклучоци и за американскиот трговски дефицит со другите држави, и за спорната нуклеарна програма на Северна Кореја.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп по турнејата по Азија изјави дека тоа било „историско и исклучително успешно патување“, кое покажало дека „угледот на САД никогаш не бил поголем во светот“. Американскиот претседател Доналд Трамп по турнејата по Азија изјави дека тоа било „историско и исклучително успешно патување“, кое покажало дека „угледот на САД никогаш не бил поголем во светот“. Тој обрајќајќи се од Белата куќа, откако посети пет азиски држави - Јапонија, Јужна Корејам Кина, Виетнам и Филипини, истакна дека сака американскиот народ да го информира за „огромниот успех“. - САД се третираат со неверојатна топлина, гостопримливост и што е најважно со почит, истакна Трамп. Тој истакна и дека е неприфатливо американскиот трговски дефицит со другите држави да изнесува околу 800 милијарди годишно. - Ќе почнеме да го намалуваме таквиот дефицит што е можно побрзо, наведе Трамп, не прецизирајќи како планира да ја постигне таквата цел. Американскиот претседател во својот говор потенцира и дека ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп оцени дека неговата турнеја во Азија покажала оти позицијата на Соединетите Држави во светот „никогаш не била посилна“. Претседателот Трамп во получасовното обраќање од Белата куќа зборуваше за дванаесетдневната азиска турнеја и, како што рече, сакал да ја запознае нацијата со „огромните успеси“, постигнати во текот на престојот во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и Филипините. Трамп изјави дека странските земји ги поздравиле Соединетите Држави со неверојатна почит. „Оваа голема почит покажа многу добро дека нашата земја е уште еден доказ за обновената доверба на Америка и оти нашата позиција во светот никогаш не била посилна отколку што е во моментов“, рече тој. Трамп особено се осврна врз двете централни точки на неговото патување: севернокорејските закани и трговската размена со Азија. Притоа тој изјави дека „Америка веќе нема да биде слепа за трговските злоупотреби“, повторувајќи дека надминувањето на нееднаквиот трговски баланс меѓу Азија и САД е во центарот ...
| | веќе видена | слични

САД ќе се стремат кон фер трговските односи со другите земји, изјави претседателот на САД Доналд Трамп за време на својата прес-конференција во Белата куќа по крајот на азиската турнеја, цитиран од светските агенции. „Нашите трговски односи со други земји мора да бидат фер и заемно корисни. Фер и заемното корисно тргување е многу важно. Овие два збора „фер“ и „заемно“ се нашата покана кон секоја земја која би сакала да има деловни односи со САД“, истакна претседателот. „Овие зборови се и предупредување до земјите кои мамат, ги прекршуваат правилата и се занимаваат со економска агресија, како се случуваше во минатото, особено во последниве години. Затоа нашиот надворешно-трговски дефицит со други земји достигнува 800 милијарди долари годишно. Ова е неприфатливо. Ние имаме намера да го намалиме овој дефицит што е можно побрзо“, рече тој. Според Трамп, ова беше една од целите на неговата турнеја во Азиско-пацифичкиот регион, која траеше речиси две недели. На самитот на „АТИС“ (Азиско-пацифичка економска ...
| | веќе видена | слични

Доналд Трамп ја завршува денеска маратонската турнеја низ Азија, која мина без грешка, но и без суштински пробив, и не ја растера маглата, која ја крие неговата стратегија во овој дел од светот. Лидерите во регионот се натпреваруваа кој ќе се погрижи за овој американски претседател, познат по својата склоност кон почести и луксуз. „Поставија црвен тепих, каков што никој досега не видел“, вели Трамп со восхит. Голф и гала вечера во Токио, опера и прошетка низ Забранетиот град во Пекинг беа дел од „државната посета“. Во Сеул, беше направена здравица одржа во чест на човекот кој „веќе ја враќа големината на Америка“. Потстанарот во Белата куќа, почетник во дипломатијата без посебен вкус за долги патувања, успеа да ги избегне гафовите и се чинеше генерално самоуверен. Настрана грижливо режираните слики сепак останува прашањето за конкретните последици од ова долго патување. По целата траса од Токио до Манила, поминувајќи низ Сеул, Пекинг и Ханој, 70-годишниот претседател на САД нагласува два приоритети: ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја заврши својата прва азиска турнеја за која оцени дека поминала одлично, со голем број успешни трговски зделки и нови пријателства. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја заврши својата прва азиска турнеја за која оцени дека поминала одлично, со голем број успешни трговски зделки и нови пријателства. Трамп воедно најави дека по враќањето во САД ќе даде „значајна изјава“ за јавноста, поттикнувајќи шпекулации дека американската Администрација ќе почне истрага за контактите на неговата демократска противкандидатка на ланските избори Хилари Клинтон со руски компании. - Турнејата беше извонредно успешна, и завршивме извонредно голема работа. Ќе видите дека овие земји во иднина ќе се однесуваат поинаку кон нас, изјави Трамп, кој денеска ненајавено даде изјава за новинарите пред заминувањето од филипинскиот главен град Манила, кој беше последна етапа на неговата турнеја во која ги посети и Јапонија, Јужна Кореја, Кина и Виетнам. Трамп изјави дека ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата азиска турнеја била извондредно успешна. Како што соопшти тој, трговијата била главна тема на разговорот и повтори дека посакува фер и реципрочна трговска размена.Трамп кажа дека стекнал бројни пријатели за време на двонеделната турнеја во пет земји и се пофали за подобрување на односите со Филипини, откако вчера кажа дека има сјајни односи со филипинскиот претседател Родриго Дутерте.Повеќе детали околу неговата азиска турнеја, Трамп најави во текот на оваа седмица.
| | веќе видена | слични
5 копии

Здружението на известувачи од Белата куќа изрази загриженост поради ограничениот пристап на новинарите до американскиот претседател Доналд Трамп за време на неговата азиска турнеја. Новинарите и фоторепортерите што патуваат со Трамп не можеа да ги следат настаните на самитот на АПЕК во Виетнам. Само на еден од новинарите, телевизиски снимател, му беше дозволено да присуствува на вечерата во петокот.Во знак на протест, фоторепортерот на „Њујорк тајмс“, Даг Милс, објави на Твитер фотографија со црна кутија на која пишува: „Вака изгледа нашето фотопокривање на самитот на АПЕК во Дананг, Виетнам. Сосема е празно“. Известувачите се пожалија дека Трамп не сакал да одговори на прашања во Кина. Сепак, некои американски медиуми напоменуваат дека Трамп одржал прес-конференции во Јапонија и во Јужна Кореја и дека долго разговарал со новинарите во претседателскиот авион во саботата.Во меѓувреме, Трамп од Виетнам порача дека е можно еден ден да станат пријатели со севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун и дека тоа ќе биде ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Стабилниот развој на кинеско-американските основи највеќе ќе придонесе за глобалниот раст, соопшти кинескиот претседател Шји Џјинпинг за време на средбата со американскиот претседател Доналд Трамп во Пекинг. „Кина и САД треба на конструктивен начин да им се посветат на економските прашања и да ги решат проблемите со проширување на економската соработка“, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи, цитирајќи ја изјавата на кинескиот претседател. Кина прифатила да се олеснат економските бариери за влез на странски инвентитори во сферата на банкарството и осигурувањето, а етапно ќе ги намалува и царините за увоз на автомобили. Ројтерс наведува дека вредноста на договорите, потпишани меѓу кинеските и американските компании за време на посетата на Трамп на Пекинг, би можела да достигне 250 милијарди американски долари. (Макфакс)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 155 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 122 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 191 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Со високи тонови, со обвинувања за изборот на новите членови поради тоа што неколку пратеници ги напуштија нивните пратенички групи, со жестоки реакции од ...
сите 146 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Договорите што ги склучи Трамп во Кина вредат над 250 милијарди долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: