Заев-Корчак: Македонија ја има поддршката од Словачка за евроатланските интеграции


2 копии

Словачкиот министер за надворешни работи Иван Корчак попладнево на премиерот Зоран Заев му пренел дека Македонија ја има поддршката од Словачка за членство во НАТО и интеграција во Европската унија. Во соопштението од Владата се наведува дека словачкиот министер ги поздравил демократските промени во Македонија и чекорите кон остварување на стратешките евроатлански интеграции. Корчок оценил дека доколку македонската Влада продолжи со ова темпо на реформите, посебно во правосудството, владеењето на правото и развојот на регионалната сорабтка, тогаш ќе направи исчекори во евроатланските интегративни цели. Премиерот Заев изразил надеж дека Македонија ќе биде следната држава членка на НАТО. - Се надеваме дека Република Македонија ќе биде следната 30-та земја членка на НАТО. За нас е големо охрабрување членството на Република Црна Гора што покажува дека ако се има политичка волја, може да се постигнат резултати, истакнал Заев. Тој посочил дека во тек е имплементацијата на Планот 3-6-9 кој е важен за европските ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Следната недела на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас ќе му кажам дека владата е подготвена за решавање на прашањето за името. Бидејќи во 21 век мора да се прават компромис, времето на дневно политички одлуки околу спорот со името заврши, порача во синоќешната 24 Анализа вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи. На прашањето дали владата ќе влезе во преговори околу изведените зборови од името- како употребата на придавката македонски – Османи вели – владата ќе преговара за сите прашања, штитејќи ги државните интереси.
| | веќе видена | слични

2018-та е златен прозорец на можности за решавање на спорот со Грција, смета вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи. Во изјава за ТВ 21, тој вели дека наредната година мора да се дојде до решение на три деценискиот спор кој ја кочи Македонија на евроинтегративниот пат. 2019-та е веќе доцна, смета Османи бидејќи тоа е година на избори, во Европа, Грција но и Македонија. „Засновајќи се на претходно искуство никој не може да гарантира дека решение ќе има, меѓутоа ние сме оптимисти и работиме да има решение. Сметаме дека околностите се такви односот кон сериозноста на проблемот на двете држави е таков, да има предуслови да се реши ова прашање. Го чекаме предлогот на господинот Нимиц, за да можеме суштински да разговараме и да најдеме решение. Мое лично убедување е дека мораме да ја искористиме 2018-та инаку влегуваме во маѓепсан круг на латентно рециклирање на кризите кои ги имаме во последните 25 години“, изјави Османи. Во среда Османи ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во Атина. ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, во рамките на посетата на Брисел, учествуваше на брифингот за политики на престижниот Европски центар за политика, посветен на македонскиот план 3-6-9, како и на севкупниот процес на европско интегрирање на Република Македонија.Во своето излагање Османи пред присутните го образложи накратко планот 3-6-9, неговата досегашна имплементација во делот три, но и подготовката за реализација на преостанатите делови, шест и девет.Во оваа насока ги посочи реформите во судскиот систем, јавната администрација и службите за разузнавање, како носечки области за кои Владата веќе подготви нацрт-верзии за стратегии и акциски планови, во кои се содржат сите забелешки, сугестии и препораки што доаѓаа од меѓународните партнери и релевантните институции.- Планот 3-6-9 претставува единствена целина во која внимателно се собрани сите барања за реформи, за неговата имплементација да има конечен исход по кој очекуваме преговори - рече Османи.Тој посочи дека планот се реализира ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи наредната недела најверојатно ќе ја посети Атина каде што ќе разговара со високи претставници на грчките власти, јави онлајн изданието на весникот „Катимерини“. Повикувајќи се на аналитичари, весникот информира дека се очекува средбите меѓу претставници на двете земји да се интензивираат на почетокот од следната година. Не прецизирајќи дали посетата на Османи е во рамките на напорите за решавање на прашањето за името, или во врска со другите аспекти од билатералните односи меѓу Македонија и Грција, весникот во истиот текст се осврнува на средбата со медијаторот Метју Нимиц која за наредната недела ја најави премиерот Зоран Заев. - Состанокот следната недела меѓу Метју Нимиц, специјалниот медијатор на ОН за спорот за името на Поранешната Југословенска Република Македонија и преговарачите од Грција и ПЈРМ, се гледа како дел од напорите за забрзување на разговорите за решавање на проблемот кој ги подели земјите повеќе од две децении, пишува „Катимерини“. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Состојбата со напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси, со акцент нана имплементацијата на Планот 3-6-9, како и остварениот напредок во отстранувањето на политичките пречки за приближувањето кон ЕУ и НАТО биле тема на разговор на вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на средбата во Брисел со Геновева Руиз Калавера, Директорка за Западен Балкан во рамките на генералниот директор за соседство и проширување во ЕУ. Како што соопшти СЕП, на средбата со Калавера биле отворени и прашањата за искористувањето на средствата од ИПА, од страна на Македонија, за што Османи посочил дека во финална фаза е изготвувањето на т.н. ИПА Матер План, во кој се содржат мерки и активности со кои треба да се подобри ИПА структурата, како и да се унапреди апсорпционата моќ за искористување на ИПА средствата. - ИПА Мастер планот го изготвуваме заедно со Делегацијата на Европската Унија во Скопје, за што имаме редовни средби, и истиот многу наскоро ќе биде пласиран во јавноста и ќе започне неговата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повикувајќи се на аналитичари, весникот информира дека се очекува средбите меѓу претставници на двете земји да се интензивираат на почетокот од следната година. Не прецизирајќи дали посетата на Османи е во рамките на напорите за решавање на прашањето за името, или во врска со другите аспекти од билатералните односи меѓу Македонија и Грција, весникот во истиот текст се осврнува на средбата со медијаторот Метју Нимиц која за наредната недела ја најави премиерот Зоран Заев. – Состанокот следната недела меѓу Метју Нимиц, специјалниот медијатор на ОН за спорот за името на Поранешната Југословенска Република Македонија и преговарачите од Грција и ПЈРМ, се гледа како дел од напорите за забрзување на разговорите за решавање на проблемот кој ги подели земјите повеќе од две децении – пишува „Катимерини“. Повикувајќи се на изјавата на премиерот Заев, весникот додава дека Нимиц на 20 и 21 ноември ќе има одвоени средби со Адамантиос Василакис и Васко Наумовски. „Катимерини“ понатаму поотсетува дека грчкиот министер за ...
| | веќе видена | слични

Македонските политичари ги засилија активностите на меѓународна сцена што добива одличен одзив кај меѓународната заедница како и поддршка за решавање на отворените прашање, како што е спорот за името со Република Грција. Во таа насока по Брисел, вицепремиерот за европски интеграции Бујар Османи, се очекува следната недела да ја посети Атина при што ќе оствару средби со политичари од државниот врв. Не прецизирајќи дали посетата на Османи е во рамките на напорите за решавање на прашањето за името, или во врска со другите аспекти од билатералните односи меѓу Македонија и Грција, весникот во истиот текст се осврнува на средбата со медијаторот Метју Нимиц која за наредната недела ја најави премиерот Зоран Заев. – Состанокот следната недела меѓу Метју Нимиц, специјалниот медијатор на ОН за спорот за името на Поранешната Југословенска Република Македонија и преговарачите од Грција и ПЈРМ, се гледа како дел од напорите за забрзување на разговорите за решавање на проблемот кој ги подели земјите повеќе од две децении, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бујар Османи, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, во рамките на посетата на Брисел оствари средба со Геновева Руиз Калавера, директорка за Западен Балкан во рамките на Генералниот директорат за соседство и проширување во Европска Унија, ДГ НЕАР. Османи ја презентираше состојбата со напредокот на Република Македонија во евроинтегративните процеси, задржувајќи се на имплементацијата на Планот 3-6-9, како и остварениот напредок во отстранувањето на политичките пречки за приближувањето кон ЕУ и НАТО. Османи ја потенцираше и посветеноста на Владата повторно да се фокусира на европската и реформската агенда, што треба да резултира со целосно спроведување на сите потребни реформи кои од Македонија ги бара Унијата, а кои се или ќе бидат соодветно нотирани во останатите делови од Планот 3-6-9. На средбата со Геновева Руиз Калавера беа отворени и прашањата за искористувањето на средствата од ИПА, од страна на Македонија, за што Османи посочи дека во финална фаза е изготвувањето на т.н. ИПА ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еврокомесарот за проширување следната недела доаѓа во Македонија. Посетата на Скопје ја најави по средбата со Димитров и Османи во Брисел. Хан вели дека Владата ќе го искористи позитивниот момент и ќе се видат резултати од реформите со крајот на годината. Министерот за надворешни и вицепремиерот за евроинтеграции имаа состанок и со Федерика Могерини. Брисел ја активира машинеријата околу Балканот. Унијата става акцент на државите од регионот. Зачестените средби на домашни политичари во седиштето на ЕУ и на европски дипломати во земјава го потврдува тоа. За следната недела посета на Скопје е најавена на еврокомесарот Јоханес Хан. На агендата планирани средби со претставници од политиката и од граѓанското општество. Охрабрувачки пораки испратени од заменик-претседателката на комисијата Федерика Могерини. На средбата со двојката- Димитров и Османи, таа алармирала на интензивирање на реформскиот процес. Според кабинетите на двајцата министри, Брисел бара итност во правосудните, реформите на службите, економските ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 109 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 124 | | | веќе видена

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе подпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над ...
сите 204 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 321 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Со високи тонови, со обвинувања за изборот на новите членови поради тоа што неколку пратеници ги напуштија нивните пратенички групи, со жестоки реакции од ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев-Корчак: Македонија ја има поддршката од Словачка за евроатланските интеграции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: