Пожар пеплоса делови на архитектонски и градежен- Студентите и професорите евакуирани

Страв и паника предизвика пожарот што утрово околу девет часот изби во градежниот факултет. Додека вработените се обидувале да се справат со огнот, студентите панично го напуштале објектот. Повеќе од два часа траеше целосното гасење на опожарените кабинети и дел од покривот.Интервенцијата на пожарникарите на почеток била попречена од возила кои на раце биле поместени за да влезат цистерните со вода. Во пожарот настрадаа пет кабинети од просториите кои ги делат архитектонскиот и градежниот факултет.Деканите од двата факултети велат дека со пожарот е предизвикана голема материјална штета. Засега е непозната причината за избувнување на огнот.Истрагата на надлежните институции треба да открие дали неисправна електрична инсталација или грејно тело е причина за пожарот.. Во изминатово деноноќие, ова е втор пожар во јавен објект. Синоќа пред 19 часот избил пожар во подрумите на Археолошкиот музеј но не била причинета материјална штета..
| | веќе видена | слични

Објектот на градежниот и на архитектонскиот факултет веќе една недела е без струја и греење по пожарот што уништи неколку простории. Студентите посетуваат скратена настава, а засега нема најави кога објектот ќе добие струја. Надлежните органи се уште работат на расчистување на случајот и утврдување на причините за пожарот, а првичните сомнежи се дека истиот избил поради застарената електрична инсталација. Во пожарот немаше повредени студенти, само неколкумина се пожалија на потешкотии во дишењето. Извор: Алсат-м
| | веќе видена | слични

Во Музејот на современата уметност во Скопје на 11 ноември, со почеток во 20 часот, предавања ќе одржат Луис Калјехас на тема „Различни слики на природата“ и Маријане Шулхауг на тема „Осло – стратегии за градот кога предвидениот раст се менува“. Предавачите се од Школата за Архитектура и Дизајн во Осло, Норвешка.
| | веќе видена | слични

По вчерашниот пожар на Архитектонскиот факултет во Скопје, најважно од сè е објектот да добие струја и да се санира оштетениот покрив, бидејќи метеоролозите најавуваат дождови, вели за Факултети.мк професорот Огнен Марина, декан на Архитектонскиот факултет. Не е оштетен кабинетот на неодамна починатиот професор и сликар Владимир Георгиевески, каде тој чуваше голем дел од своето творештво. - Веднаш направивме увид во состојбата на кабинетот, заедно со членови од неговото семејство. Ниту едно дело не е оштетено – вели Марина. Во вчерашниот пожар изгоре кабинетот на еден професор во пензија. Според проф. Марина, во пожарот се изгорени книги и канцелариски материјали. Не се констатирани поголеми штети. - Од противпожарната интервенција има извесна штета на други два кабинети, еден на Архитектонскиот, друг на Градежниот факултет. Најголема штета има на покривот и тоа мора итно да се санира, бидејќи временската прогноза не ни е наклонета. Веќе се формирани работни тела, одржавме состаноци со ректоратот при ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 109 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 165 | | | веќе видена

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе подпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над ...
сите 202 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 321 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пожар пеплоса делови на архитектонски и градежен- Студентите и професорите евакуирани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: