Димитров: Историјата мора да им се остави на историчарите


Политиката не може да се меша во тоа како се напишани нашите учебници по историја. За жал, политиката се меша во извесна мера во последниве години во нашите учебници по историја. Мислам дека историјата мора да се остави на историчарите и зошто ние да се плашиме ако Грција не се плаши да се отворат нивните учебници, рече министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва во интервју за ТВ Канал 5. Според шефот на македонската дипломатија, недовербата, тензијата и пречките се надминуваат со разговор. - Ако сакаме да бидеме членка на НАТО и дел од европската фамилија не можеме со клоцање да влеземе да го поминеме тој праг, мора со зборување. И ако можеа после големи војни, жртви, Франција и Германија да воспостават таква соработка и комисии, Германија и Полска, зошто ние не можеме како што се преговара за историјата. Од каде тој страв да ги отвориме и да видиме. Треба да разговараме отворено за овие работи, рече Димитров. На прашање дали Грција навлегува во идентитетските прашања, тој одговори дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Евроатлантските интеграции на Македонија, поддршката на Словачка во таа насока, можностите за унапредување на билатералната соработка, особено во економската сфера беа дел од темите за кои денеска во Скопје разговараа претседателот на Собранието на Талат Џафери и словачкиот државен секретар и в.д. министер за надворешни и европски работи, Иван Корчок.Џафери, како што се наведува во соопштението од неговиот кабинет, изразил особено задоволство за можноста да оствари средба со претставник на земја со која Македонија има одлични и долгогодишни динамични билатерални односи на повеќе нивоа.На парламентарно ниво Парламентот на Словачка го сподели искуството при формирањето на парламентарниот институт во Собранието на Република Македонија.Џафери го информираше Корчок за поинаквиот, позитивен пристап кон прашањето за евроатлантските интеграции, особено преку подобрување на односите со соседите и отпочнување на реформите што се неопходни за приближување на Македонија до ЕУ и финално, полноправно членство во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Словачкиот министер за надворешни работи Иван Корчак попладнево на премиерот Зоран Заев му пренел дека Македонија ја има поддршката од Словачка за членство во НАТО и интеграција во Европската унија. Во соопштението од Владата се наведува дека словачкиот министер ги поздравил демократските промени во Македонија и чекорите кон остварување на стратешките евроатлански интеграции. Корчок оценил дека доколку македонската Влада продолжи со ова темпо на реформите, посебно во правосудството, владеењето на правото и развојот на регионалната сорабтка, тогаш ќе направи исчекори во евроатланските интегративни цели. Премиерот Заев изразил надеж дека Македонија ќе биде следната држава членка на НАТО. – Се надеваме дека Република Македонија ќе биде следната 30-та земја членка на НАТО. За нас е големо охрабрување членството на Република Црна Гора што покажува дека ако се има политичка волја, може да се постигнат резултати, истакнал Заев. Тој посочил дека во тек е имплементацијата на Планот 3-6-9 кој е важен за европските ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, попладнето се сретна со министерот за надворешни работи и европски прашања на Република Словачка, Иван Корчок, придружуван од амбасадорот во заминување, Мартин Безак, како и идниот амбасадор, на Словачка во Македонија, Хенрик Маркуш. Ја имате нашата поддршка за членство во НАТО и интеграција кон ЕУ, пренесе словачкиот министер за надворешни работи, Корчок. Тој ги поздрави демократските промени во земјава и чекорите кон остварување на стратешките евро-атлантски интеграции на државава. Министерот Корчок оцени дека ако Владата продолжи со работа со ова темпо на реформите, посебно во правосудството и владеењето на правото и развојот на регионалната соработка, ќе направи исчекори во евро-атлантските интеграциски цели. „Се надеваме дека Република Македонија ќе биде следната 30.земја членка на НАТО. За нас е големо охрабрување членството на Република Црна Гора што покажува дека ако се има ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик - претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со Иван Корчок, државен секретар и вршител на должноста министер за надворешни и европски работи на Република Словачка. Како што соопштија од Секретаријатот за европски прашања (СЕП) на средбата биле отворени темите за билатералната соработка меѓу двете земји, која била оценета како солидна, при што посочени се и областите во кои таа може да се продлабочи. Османи ја потенцирал потребата на Македонија за унапредување на капацитетот за апсорпција на фондовите на ЕУ, област во која искуствата од Словачка како лидер во искористувањето на овие фондови во регионот, можат да бидат од исклучително значење за Македонија. Во поглед на евроинтегративниот процес, вицепремиерот Османи изразил задоволство од досегашната поддршка за европската интеграција на Македонија од страна на Словачка, како во рамки на Европската Унија, така и во рамки на земјите од Вишеградската група. На гостинот од Словачка му била презентирана и ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, се наоѓа во официјална посета на Република Македонија. На средбата со својот домаќин, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, беа разменети мислења за натамошно унапредување на билатералните односи во сферите од заемен интерес, како и за продлабочување и натамошна диверзификација на секторската соработка. Во фокусот на дискусиите беше и соработката на планот на ЕУ и НАТО интеграцијата, потребата од инфраструктурно поврзување, а се зборуваше и за регионалната соработка и заедничката европска иднина. „Со Дармановиќ се согласивме дека одличните билатерални односи не познаваат граници. Двете земји споделуваат исти вредности и имаат иста визија за себе и регионот. Стабилни и просперитетни општества за стабилен, интегриран и просперитетен регион“, изјави министерот Димитров по билатералната средба. Во тој контекст беше реафирмирана заедничката европска и евро-атлантска определба на двете земји и беше нагласен интересот за интензивирање на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, се сретна со министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, кој престојува во еднодневна работна посета на Република Македонија. Џафери изрази задоволство од можноста за средба со Дармановиќ, како висок претставник на земја од соседството со која немаме отворешни прашања и со која нè врзуваат пријателства и традиционално добри политички, економски и културни врски, а имаме и исти надворешно-политички приоритети. Поздравувајќи го членството на Црна Гора во НАТО и напредокот во преговорите за членство во Европската Унија, претседателот на Собранието изрази уверување дека наскоро и Република Македонија ќе ја достигне клучната точка на својот пат – полноправно членство во НАТО и добивање датум за преговори со ЕУ. Дармановиќ истакна дека Република Македонија веќе ја гледа како идна членка на НАТО алијансата и изрази уверување дека земјата наскоро ќе ги отвори и преговорите со ЕУ. Тој ја потенцираше успешната билатерална соработка ...
| | веќе видена | слични

Во посета на Република Македонија престојуваше вршителот на должност министер за надворешни и европски работи на Република Словачка, Иван Корчок. На средбата со гостинот од Словачка министерот Димитров информираше за конкретните мерки што ги презема Владата на Република Македонија на внатрешен и на надворешен план, со цел исполнување на неопходните критериуми за почеток на преговорите за членство на земјата во Европската Унија и влез во НАТО. Во таа насока Димитров ја потенцираше важноста на поддршката од европски пријатели заблагодарувајќи се за исклучително активниот ангажман на Словачка на овој пат. „Македонија и Словачка имаат многу заеднички нешта. Од една страна заедничката европска иднина, а од друга е заедничкиот интерес да успееме“, рече Димитров. Од своја страна, Корчок истакна дека реформите што ги спроведува Владата се во вистинска насока и упати пораки на охрабрување кон Владата да продолжи со нивната имплементација. Воедно, реафирмира дека Словачка останува силен поддржувач на Република ...
| | веќе видена | слични

Македонија ќе направи се што може да го фати возот и заедно со Црна Гора и Србија да стане членка на ЕУ и преку надминувањето на заостанувањето во однос на реформите да ја убеди Европската комисија во тоа, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на заедничката прес-конференција во Скопје со неговиот црногорски колега Срѓан Дармановиќ.
| | веќе видена | слични

Попладнево заедно со министерот Никола Димитров - Nikola Dimitrov остваривме средба со министерот за надворешни работи и европски прашања на Република Словачка, Ivan Korčok, кој ги поздрави демократските промени во земјава и чекорите кон остварување на стратешките евро-атлантски интеграции на Македонија. Се надеваме дека Република Македонија ќе биде следната, 30-та земја членка на НАТО. За нас е големо охрабрување членството на Република Црна Гора што покажува дека ако се има политичка волја, може да се постигнат резултати. http://vlada.mk/node/13656
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитров: Историјата мора да им се остави на историчарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: