18 месеци затвор доби Горан Грујевски во случајот ТВРДИНА 2


Затворска казна од 1 година и 6 месеци заработи екс-началникот на Петтата управа Горан Грујевски првообвинет за уништување на документација поврзана со незаконското прислушување. За останатите 6 вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање обвинети во предметот Тврдина 2 на Специјалното обвинителство, Кривичен изрече условни казни затвор. Ова е прва судска пресуда за предмет кој го застапува СЈО. Специјалното обвинителство е задоволно од осудителните пресуди, но не ја исклучува можноста да поднесе жалба до повисокиот суд. - Денеска СЈО ја доби првата пресуда. Обвинетите се осудени, а ваквата пресуда беше според нашите очекувања. Ние сме задоволни, но ќе ја почекаме пресудата и ќе ги разгледаме аргументите на судот, па ќе одлучиме дали ќе се жалиме – рече Ристоска. Жалби до Апелација најави одбраната на Грујевски. Тие и натаму тврдат дека во овој предмет не постои кривично дело и дека Специјалното обвинителство не е надлежно да го застапува ова обвинение. - Очигледно со судот имаме различна ...
| | веќе видена | слични

Укинувањето на Советот за утврдување на факти и одговорност кај судиите е еден од следните чекори кои ќе бидат преземени како дел од реформите во правосудството. За тоа да се случи потребно е укинување на законот кој го опфаќа ова тело, којашто, пак, постапка веќе поминала неколку фази. Јавниот увид во предлог-законот за престанок на важење на законот за овој совет завршил и тој наскоро ќе се најде пред Владата. - По завршувањето на рокот за увид на ЕНЕР, се изготви извештај во однос на законот и истиот е доставен до Министерството за информатичко општество и администрација, а потоа ќе се достави и до Владата на Република Македонија – велат од Министерството за правда. Паралелно со овој, во иста фаза е и предлогот на Законот за именување и дополнување на Законот за Судски совет којшто ќе треба да ги преземе надлежностите на Советот за утврдување на факти и одговорност. Ваквите промени се предвидени во Стратегијата за реформи во правосудниот систем на Република Македонија, која ја изготви експертската група ...
| | веќе видена | слични

Сашо Поцевски, претседател на Советот за утврдување на факти за Плусинфо вели дека е во тек сослушувањето на судиите против кои има поднесено претставки за несовесно работење и дека очекува до крајот на месецов да дадат изјави сите судии кои беа повикани во Советот. Откако повиканите ќе бидат сослушани, правосудното тело кое ја утврдува одговорноста на судиите по жалби за нивната работа ќе излезе со став за секој судија поединечно, дали ќе ја запре постапката или пак ќе му предолжи на Судскиот совет да утврдува нивна одговорност. Први во Советот требаше да бидат повикани тројца судии од Кривичниот суд кои одлучуваа за притворите на пребегнатите Горан Грујевски, поранешниот шеф на Петатата управа и Никола Бошкоски, вработен во УБК, а кои се уште се наоѓаат во затвор во Солун од каде што се очекува да бидат екстрадирани во Македонија. Судиите за кои ќе се утврдува одговорност се обвинети дека со своите одлуки им овозможиле да избегаат на обвинетите во предмети на Специјалното јавно обвинителство. - Ние си ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пишува: Беса Арифи, Професор на Универзитетот на Југо-Источна Европа Имајќи ги предвид последните случувања во судовите и донесувањето на пресудите во одредени предмети, имајќи ја предвид и досегашната состојба на судството во Македонија, повеќе од јасно е дека реформите во судството се најиманентинте и најпотребните реформи во овој момент. Случајот “Куманово” е специфичен и деликатен случај. Првостепената пресуда донесена за овој случај е нецелосна, и поради тоа создава чувство на неправда. Јавна тајна се наводите дека случувањата во Куманово на 9 и 10 мај 2015 година биле иницирани од безбедносните служби и од претходната власт. Индиции кои покажуваат дека ова може да е точно се две: прво, тајмингот на случувањата – во екот на објавувањето на “бомбите” на тогашната опозиција кои укажуваа на тешки злоупотреби на власта, и второ, непосредната оставка на две лица чии оставки одамна се очекуваа а се случија веднаш после овие настани: тогашниот Директор на УБК Мијалков и тогашната Министерка за внатрешни ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Барањето за екстрадицијана Горан Грујевски и Никола Бошкоски е во раце на обвинител во Солун. Неколку дена ги разгледува обвиненијата , преиспитува докази и утврдува за што се ги бара македонската правда да им суди. Од грчкиот Комитет за меѓународна судска соработка, за ТВ 24 потврдија дека документацијата веќе ја разгледува надлежен орган.Дали и кога ќе бидат екстрадирани двајцата разузнавачи кои Македонија ги бара за да ги суди за аферата прислушување, ќе одлучува надлежниот обвинител.„Да, ги примивме документите пред неколку дена и тие од кај нас се препратени на обвинител во Солун, но повеќе информации околу одлучувањето не може да ви дадеме", велат од Комитет за меѓународна судска соработка.Во меѓувреме, тие ги поминуваат деновите во истражен затвор близу Солун каде што одлежуваат екстрадиционен притвор и чекаат таму на први декември да им се суди за користење на лажните бугарски пасоши. Тие не сакаат да бидат екстрадирани дома, така му изјавиле на грчкиот обвинител кога пред еден месец беа уапсени. Не ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Демократскиот сојуз смета дека реформите во правосудниот систем треба да се забрзаат како битен предуслов за воспоставување нов систем на вредности и владеење на правото. „Во оваа насока предлагаме да се редефинира улогата на Републичкиот судски совет, да се зголеми неговата самостојност, но и да се конкретизира одговорноста на Советот во целина и на членовите доколку вршат влијание и директно се мешаат во одлуките на судиите, да се укинат Законот за одредување на видот и одмерување на висината на казните, Законот за Советот за утврдување на фактите за одговорност на судиите, Законот за лустрацијата, да се и направат измени на Законот за заштитените сведоци, да се предвиди можност за отворање досиеја на заштитените лажни сведоци и да се донесе закон за преиспитување на судските одлуки кои се засновани на користење заштитен сведок, прислушкувани разговори или во постапката, било прекршено начелото на пресумпција на невиност со јавно апсење“, велат од ДС. На овој начин, сметаат од партијата, ќе им се даде ...
| | веќе видена | слични

Затворската казна од година и пол што ја доби поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Горан Грујевски за предметот „Тврдина 2“, кој се однесува на уништувањето на документацијата и списите за нелегалното прислушување, не ги задоволи апетитите на јавноста и предизвика лавина реакции. Висината на казната што ја доби Грујевски се споредува и со други пресуди каква што беше тригодишната затворска казна за велешанецот што украде 150 ќебапчиња. Како што посочија дел од експертите, Грујевски за овој предмет не можел да добие повисока казна од две години, но како што велат, за предметите „Трезор“ и „Тврдина и Таргет“, за кои допрва треба да му се суди, најниската казна што би можел тој да ја добие е пет години, а максималната изнесува 20 години затвор. Семејството и неосудуваноста како олеснителна околност За делото за кое се товареше Грујевски и кое се однесува на фалсификување службена исправа, Кривичниот законик предвидува максимална затворска казна од пет години, но според ...
| | веќе видена | слични

Казната за поранешниот началник на Петата управа Горан Грујевски е навидум блага, но е во рамки на Законот за одредување на видот и одмерување на висината на казната вели поранешниот јавен обвинител и адвокат Трајче Китановски. Со ваквиот закон, според Китановски за жал судијата не можел по слободно судиско убедување да определи санкција која што смета дека би била соодветна на тоа дело и последиците кои ги предизвикало. „Казната на прв поглед е блага во однос на стореното кривично дело и имликациите кои ги предизвикува таквото кривично дело. Меѓутоа мора да го разбереме и судот затоа што судот морал да го примени законот за орпеделување на видот и одмерување на висината на казната кој што можам слободно да кажам дека е најглупав закон донесен во ресорот правда, правосудство и правораздавање. Со ваков закон судот не може да направи индивидуализација на кривичната казна иако тоа е една од основните цели на казнувањето според кривичниот законик“, смета Китановски. Сепак, изрекувањето на осудителна пресуда ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Советот за факти и утврдување одговорност за судии, кој пред два дена најави дека ќе ги сослушува судиите против кои има преставки дека работеле непрофесионално, не се појавил ниту еден од единаесетмината кои одлучуваа за притворите на обвинетите Горан Грујевски и Никола Бошкоски. Претседателот на Советот, Сашо Поцевски, вели дека судиите кои не се појавија ги усогласувале термините со нивните бранители, но дека сепак очекува да се појават во Советот. Според Поцевски, има начин да се спроведе постапката и во случај на евентуално отсуство на повиканите судии, преку читање на нивните писмени изјави пред членовите. Подоцна, Советот на друга седница ќе одлучува дали ќе утврди одговорност за некој од нив.
| | веќе видена | слични
5 копии

Ниеден судија од единаесеттемина што одлучуваа за притворите на обвинетите Горан Грујевски и Никола Бошкоски вчера и денеска не се појавил во Советот за факти и утврдување одговорност за судии иако биле поканети, потврдија од ова тело за „Макфакс“. Претседателот на Советот, Сашо Поцевски, вели дека ги усогласуваат термините во кои судиите заедно со нивните бранители сепак очекува да се појават во Советот, кој разгледува претставки за несовесно и нестручно постапување. Она што е познато е дека тројца судии од Основниот суд Скопје 1 и апелационите судии ги добиле поканите по пошта, а врховните судии тоа не го направиле. Доколку судиите не се појават во закажаните термини, тогаш пред Советот ќе се читаат нивните писмени изјави. Кога ќе заврши овој дел од постапката, Советот засебно ќе донесе одлуки дали и за кого Судскиот совет ќе поднесе иницијатива за утврдување несовесно и нестручно вршење на судиската функција. Кривичниот суд им ги одзеде само пасошите на Грујевски и Бошковски. Апелација определи притвор, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

18 месеци затвор доби Горан Грујевски во случајот ТВРДИНА 2

Од:
До кого (е-маил):
Порака: