За убиството на Јанушев сослушани 35 лица, за убиецот се уште се прибираат докази


Едно лице го извршило убиството на Мартин Јанушев и случајот нема политички или било какви други аспекти туку се работи за лично недоразбирање, соопшти денес министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Извршителот на убиството се уште не е приведен оти, како што вели министерот се уште се работи на прибирање докази.„За ова убиство се сослушани 35 лица. Тоа се луѓе кои биле присутни во околината во моментот на убиството, луѓе кои можат да помогнат во обезбедување на докази. Обезбедени се сите снимки од безбедносните камери и објектите во близина на местото на убиството, но ги имаме и снимките од граничните премини. Можам да кажам дека се работи за едно лице, биле какви други информации може да и наштетат на истрагата. Извесно е и дека се работи за лично недоразбирање, нема политички или други", рече министерот Спасовски.На прашањето дали извршителот е во Македонија или веќе ја напуштил, како што се шпекулира во јавноста, министерот вели „мислиме дека е тука, но не е потврдено".Полицијата го има пиштолот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ оцени дека Република Македонија станала школски пример дека мафијата си има своја држава. Тој нагласи дека поминаа тринаесет дена од свирепото убиство на Мартин Јанушев, а, како што вели, власта го крие и штити убиецот. Убиецот е на слобода, а неговото име не смее да се изговори во јавноста, додава тој. „Откако СДС е на власт, мафијата владее. Скопје стана арена на мафијашки пресметки каде единствено важи законот на оружјето. Граѓаните се соочуваат со рекет, владее криминалното подземје, се убиваат млади луѓе, а Оливер Спасовски ништо не презема во врска со тоа. Спасовски молчи и бега од одговорност. Спасовски со ова намерно одолговлекување на истрагата станува директен учесник во сите криминални дејствија. Криминално мафијашката тајфа којашто е на власт на чело со Зоран Заев ја узурпираа државата и ги држи под контрола институциите. СДС и Оливер Спасовски станаа пример како мафијата се инфилтрира во полицијата. Граѓаните со право се плашат за својата безбедност и безбедноста ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Република Македонија стана школски пример дека мафијата си има своја држава. Поминува тринаесеттиот ден од свирепото убиство на Мартин Јанушев, а власта го крие и штити убиецот. Убиецот е на слобода, а неговото име не смее да се изговори во јавноста. Откако СДС е на власт мафијата владее. Скопје стана арена на мафијашки пресметки каде единствено важи законот на оружјето. Граѓаните се соочуваат со рекет, владее криминалното подземје, се убиваат млади луѓе, а Оливер Спасовски ништо не превзема во врска со тоа. Спасовски молчи и бега од одговорност. Спасовски со ова намерно одолговлекување на истрагата станува директен учесник во сите криминални дејствија. Криминално мафијашката тајфа која што е на власт на чело со Зоран Заев ја узурпираа државата и ги држи под контрола институциите. СДС и Оливер Спасовски станаа пример како мафијата се инфилтрира во полицијата. Граѓаните со право се плашат за својата безбедноста и безбедноста на своите деца. МВР наместо да ги штити интересите на граѓаните, штити убијци и ...
| | веќе видена | слични

Со доаѓањето на СДСМ на власт почнува да се враќа и рекетот и криминалот на улиците низ Скопје, според потдатоците објавени во повеќе медиуми вршен од агенција за обезбедување која се претставува дека е заштитена од власта. Новата агенција за обезбедување „Омерта секјурити“ која наеднаш се појави и забрзано го превзема бизнисот со обезбедување во Скопје наводно работи без добиена дозвола за работа од МВР, а веќе обезбедувала поголеми настани, но и објекти. Агенцијата за обезбедување „Омерта секјурити“ регистрирана во скопска Гази Баба, фирма во сопственост на Александар Темелковски, каде управител е Александра Лазиќ, како што информираше Алфа во емисијата „Несомнено“ е фирма која од сенка е управувана од Р.Т. Имено во период од неколку месеци без поседување на дозвола за работа од МВР „Омерта“ обезбедува неколку објекти и настани, без поседување на дозвола за обезбедување. Имено, според Законот за приватно обезбедување една агенција за обезбедување за да почне да работи потребно е да биде заведена во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Емисијата „Несомнено“ на телевизија Алфа открива кои се лицата кои фигурираат како сопственици на „Омерта секјурити“ фамозната агенција за обезбедување која забрзано го освојува пазарот. Според податоците од Централениот регистар „Омерта“ е основана на 21 јуни 2017 година со адреса во скопска Гази Баба, од страна на Александар Темелковски, а управител Александра Лазиќ, која според фотографиите објавени на нејзиниот инстаграм профил е во блиски односи со Р.Т., човекот кој беше посочуван од јавноста и медиумите како убиец на младиот Мартин Јанушев. Според податоците од Централен регистар Трајковски не е сопственик со агенцијата, но според сликите кои може да се видат на социјална мрежа „Инстаграм“ Трајковски е во блиски односи со управителката Лазиќ. Трајковски не одговорил на повиците на „Несомнено“ за интервју, да одговори на гласините дали истиот е сопственик во сенка на агенцијата за обезбедување „Омерта секјурити“. Дали Трајковски е сопственик од сенка на агенцијата? Каква е нејзината врска со актуелната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Емисијата „Несомнено“ на телевизија „Алфа“ открива каква е поврзаноста на агенцијата за обезбедување „Омерта секјурити“ со ликвидацијата на младиот Мартин Јанушев, од пред две недели во скопската населба Аеродром. Според ТВ „Алфа“, некои медиуми по убиството повикувајќи се на извори од социјалните мрежи, ја поврзале ликвидацијата на момчето со лицето Раде Трајковски Штекли, кој е поврзан со агенцијата за обезбедување „Омерта секјурити“ и според гласини во јавноста и медиумите е и нејзин сопственик во сенка. Министерот за внатрешни работи на брифинг со новинарите, информирајќи за текот на истрагата за убиството во Аеродром, информираше дека се прават проверки да се утврди дали агенцијата има поврзаност со убиството, но се не запре тука. Пишувањата на одредени медиуми одеа во насока дека еден е извршител на убиството, но постои нарачател, па дури и дека некој свесно ќе превземе вина за свирепиот злостор, се анализира во емисијата. Очите на јавноста остануваат вперени во истражните органи, кои требаа да дадат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

МВР прави спектакли со рации по дискотеки апсејќи малолетници со специјалци, а убијци и криминалци се шетаат слободно по нашите улици. Ова е потценување на интелигенцијата на граѓаните, истакна Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ. -Минува дванаесеттиот ден од свирепата ликвидација на Мартин Јанушев, а власта го крие и штити убиецот. Тој е на слобода и не смее да се спомене неговото име. Мафијата владее. Пред 10 дена беше пукано кон куќата на советникот на премиерот Заев пред неговиот дом. Се шпекулираше во јавноста дека бил близок до убиецот и му помагал. Молк од МВР и за овој скандал. Не се знае кој пукал кон владиниот советник и зошто. Уште помалку вооружените криминалци се пронајдени и приведени- подвлече Нацев и додаде: -Граѓаните со право се плашат дека партиската полиција е целосно ставена во служба на мафијата и вооружените банди. Јавна тајна е дека пукачите се дел од партиското подземје поддржано и блиско до СДС. Мафијата со доаѓање на Заев на власт си доби држава, а со потпретседателот Оливер Спасовски ...
| | веќе видена | слични
5 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно побара оставка од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, а воедно упати порака до јавноста во која вели дека мафијата владее, а новата Влада сака да го сокрие убиецот на младиот Марин Јанушев. „По 12 дена од свирепата ликвидација на Јанушев, власта го крие и штити убиецот. Тој е на слобода и не смее да се спомене неговото име. Граѓаните со право се плашат дека партиската полиција е целосно ставена во служба на мафијата и вооружените банди. Јавна тајна е дека пукачите се дел од партиското подземје поддржано и блиско до СДС“, вели Александар Нацев од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Тој додава дека МВР дозволило убиецот на Јанушев да избега, а со тоа да не може да се изведе пред лицето на правдата. Нацев го потсети министерството дека постои алатка наречена „фоторобот“, која служи за граѓаните да можат да го препознаат убиецот и да пријават, но, како што вели, истиот не е направен. „Во јавноста сè повеќе се говори дека поради блискоста на убиецот со власта на терен се работи ...
| | веќе видена | слични

-Минува дванаесеттиот ден од свирепата ликвидација на Мартин Јанушев, а власта го крие и штити убиецот. Тој е на слобода и не смее да се спомене неговото име. Мафијата владее. Пред 10 дена беше пукано кон куќата на советникот на премиерот Заев пред неговиот дом. Се шпекулираше во јавноста дека бил близок до убиецот и му помагал. Молк од МВР и за овој скандал. Не се знае кој пукал кон владиниот советник и зошто. Уште помалку вооружените криминалци се пронајдени и приведени, подвлече Нацев и додаде: „Граѓаните со право се плашат дека партиската полиција е целосно ставена во служба на мафијата и вооружените банди. Јавна тајна е дека пукачите се дел од партиското подземје поддржано и блиско до СДС. Мафијата со доаѓање на Заев на власт си доби држава, а со потпретседателот Оливер Спасовски си доби заштитник во полицијата. Граѓаните не можат да се чувствуваат безбедно кога во 21 век среде бел се егзекутираат луѓе пред очите на цела јавноста? МВР наместо да ги штити интересите на граѓаните, штити убијци и дозволува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

11-ти ден од свирепата ликвидација на Мартин Јанушев. 10-ти ден по пукањето врз зградата на советникот на Заев, а одговорност за сторителите нема, обвинува Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ. -Ако луѓе што брутално со оружје егзекутираат среде бел ден и после тоа 11 дена се на слобода, тогаш каква правда и каква заштита може да очекуваат граѓаните. МВР се стави во заштита на убиецот, кој е криминалец близок до врвот на власта, истиот според гласините кои кружат во јавноста и објавени во медиумите е и еден од сопствениците на агенцијата за обезбедување „Омерта секјурити", за која важи дека е блиска до Вице Заев, брат на Зоран Заев. Спорната „Омерта секјурити" делува како партиска полиција на СДС, влегува по објекти, заплашува и изнудува. МВР со одолговлекување на истрагата овозможи убиецот да избега. Дали е ова одговорност само на потпретседателот Оливер Спасовски кој е министер за внатрешни работи или тоа го прави по наредба на Зоран Заев? Направени се сериозни пропусти во истрагата. МВР не превземала основни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За убиството на Јанушев сослушани 35 лица, за убиецот се уште се прибираат докази

Од:
До кого (е-маил):
Порака: