Предавање за словенечките искуства со дигиталната крипто валута „биткоин“

Предавање за имплементирањето на дигиталната крипто валута „биткоин“ во традиционалниот АТМ систем во Словенија ќе се одржи денеска во Универзитетот Американ колеџ во Скопје. Теми на предавањето се биткоинот наспроти традиционалните валути, претприемачките банки наспроти традиционалните банки и биткоинот во интернационалниот финансиски сектор и јавноста. Предавањето ќе го одржи Јака Вадњал, претседател на управниот одбор на „LON Saving House“ од Словенија и вонреден професор на Универзитетот Американ колеџ во Скопје.
| | веќе видена | слични

Цементарница УСЈЕ во склоп на Групацијата ТИТАН го потпиша Пактот за поддршка на младите на Европската унија (“Pact for Youth”), за зајакнување на партнерството помеѓу компаниите и образованието, а во насока на зголемување на можностите за вработување на младите талентирани луѓе. Како дел од Програмата за поттикнување на вработување и развој на млади таленти, Цементарница УСЈЕ објавува КОНКУРС ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ ЦЕЛОСНИ СТИПЕНДИИ ЗА ПОСТДИПЛОМСКИ СТУДИИ на Факултетот за деловна економија и организациски науки, Универзитет Американ Колеџ Скопје 1. ОПШТИ ИНФОРМАЦИИ Цементарница УСЈЕ АД Скопје e oпштествено одговорна компанија, која меѓу другото, придонесува кон развој на човечкиот капитал и потенцијал во Република Македонија. За таа цел, Цементарница УСЈЕ АД Скопје во соработка со Универзитет Американ Колеџ Скопје (УАКС) за академската 2017/2018 година доделува целосни стипендии за постдипломски студии на Факултетот за деловна економија и организациони науки. 2. УСЛОВИ ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА СТИПЕНДИЈА Право на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бизнисменот Орце Камчев денеска сведочи во Кривичниот суд во Скопје како сведок на Обвинителството за случајот „Рекет“, во кој се обвинети поранешната ...
сите 415 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 138 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 396 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 355 | | | веќе видена

Жозеп Мариа Бартомеу, претседателот на Барселона останува сигурен во тоа дека шесткратниот освојувач на „Златната топка“ својата кариера ќе ја заврши на „Камп ...
сите 208 | | | веќе видена

„Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ има неподмирен долг од 400 илјади евра за претседателската кампања на Гордана Силјановска и затворена сметка од која долгот не може да ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предавање за словенечките искуства со дигиталната крипто валута „биткоин“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: