Груевски: Новата ера ќе донесе отпис на долговите на социјално згарозените семејства


Новата ера ќе донесе отпис на долговите на социјално згарозените семејства и до 75 отсто ослободување од плаќање комуналии за семејства со пониски приходи, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва од Берово. Додаде дека на првата седница на новиот совет ќе се направи еднократен отпис на долговите за граѓаните кои живеат во социјален ризик. - Еднократен отпис на достасани долгови за вода и ѓурбрарина заклучно со 30 септември оваа година. Нудиме 75 отсто ослободување од комуналии, почентата цена на земјиштето е едно евро за семејства со приход меѓу две и три просечни плати, предвидуваме 25 отсто ослободување од комуналии за да може да се користи проектот за надградба на кат или постоечка куќа. Секојдневно нудиме нови проекти на граѓаните, рече Груевски. Тој посочи дека изборот е очигледен. - Тие се занимаваат со обвинувања, клеветења, црна пропаганда, а ние говори за решенија и за проекти. Тие говорат за воздух, ветер и магла, а ние зборуваме за програма со конкретни рокови и со план за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Победуваме за модерно и напредно Скопје, за Скопје каде има соживот и почитување, за солидарно Скопје. За Скопје кое се развива и Скопје кои нуди можости за сите, со решенија и шанси за сите, порача кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Град Скопје, Коце Трајановски, од вечерашниот масовен митинг во Скопје. -Легнувам и се будам со проблемите кои се реалност и со решенијата кои ги правиме за градот каде се родив, каде израснав, се школував, се вработив, создавав и оформив семејство. Скопје е наш град, отворен за сите. Град на мирот, град на солидарноста. Тоа е нашето Скопје. Јас не сум човек кој многу говори, јас сум човек кој сака, умее и знае да работи, кој посветено работи, кој гради, реконструира и ги подобрува условите во областа на зеленилото, инфраструктурата, нови булевари и кружни текови, во областа на сообраќајот, образованието, спортот, културата, социјала и други области. Наместо големи говори, јас и моите колеги градоначалници се одликуваме со нашите дела. Делата се оние кои зборуваат за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се потсетивме на 173-те илјади нови отворени работни места и видливо смалената невработеност, на повеќе од 100 инвестиции, на растот на пензиите и тоа на најниските за 106 осто, на просечните за повеќе од 80 осто, на над 1 милијарда евра обезбедени за субвенции на земјоделците, повисоките плати, воведената минимална плата која потоа неколку пати растеше, повисоките социјални помошти за ранливите групи, за новите автопатишта, експресни, регионални и локални патишта, илјадниците километри водоводни и канализациски мрежи, за укинатите визи за патување низ Европа, за воведените евтини авионски летови за патувања, за бесплатните учебници, за новите универзитети и факултети финасиски достапни за сите, за успехот со огромната интернет пенетрација, за новите, реновираните и целосно опремени болници, новите и реновираните училишта, градинки, за речиси двојно зголемената просечна плата во Македонија, за градбата на гасоводите, и илјадници други проекти, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на вечерашниот ...
| | веќе видена | слични

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечерва го одржа завршниот митинг од предизборната кампања за локалните избори кои ќе се одржат в недела. На митингот кој се одржа на просторот пред објектот на Владата, говори одржаа кандидатот за градоначалник на Скопје, Коце Трајановски и лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски. – Само Груевски, Груевски и Груевски. Секој ден зборат за Груевски, навредуваат, манипулираат, без да кажат некоја конкретна понуда зошто да гласате за нив. Викаат гласајте против Груевски, без да кажат зошто да гласате за нив – рече Груевски во својот говор. Груевски во својот говор кажа дека нивна цел е влез во ЕУ и НАТО, и дека тоа е реална цел. – Новата ера за Скопје ќе донесе нови булевари: почеток на изградба на „Јужен булевар“, продолжение на булеварот „АСНОМ“, комплетно ново сообраќајно решение и турбо кружен тек кај Хубо Маркет, проширување на булеварот „Борис Трајковски“од Пинтија до пред влезот на Драчево, нова траса на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ ...
| | веќе видена | слични

Ние сме пред еден голем историски момент. Има уште неколку часа, нешто повеќе од еден ден, пред 15-ти октомври. На 15-ти октомври ќе ги одбереме оние кои се комплетно способни и мотивирани за да ја креираме иднината на Скопје. Ги знаете многу добро! Го знаете добро Коце! Тој напиша историја во Скопје. Создаде толку многу нови и големи работи и тој знае најдобро што значи локалната самоуправа – вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вечерва ги поздрави присутните на завршниот митинг во Скопје, на само два дена пред одржувањето на локалните избори. Тој додаде: -Гледам голема енергија меѓу сите вас вечерва тука во Скопје, и заедно со сите овие луѓе со огромен ентузијазам ќе ви понудиме подобри услуги на сите. Нашите кандидати ќе продолжат да работат непрекинато и неуморно за своите општини и региони. Понатаму Груевски додаде дека „новата ера“ за Скопје ќе донесе нови булевари: Почеток на изградба на Јужен булевар, продолжение на булеварот АСНОМ, комплетно ново сообраќајно решение и турбо кружен тек кај ...
| | веќе видена | слични

Коалицијата „За подобра Македонија“ работи, гради, решава проблеми и унапредува, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, од вечерашниот масовен собир во Скопје. -Нашата цел е да обезбедиме услуги за секој граѓанин од нашата земја на нивото на стандардот кој го имаат граѓаните во развиените земји, нашите деца да добиваат подобро образование, нашата младина да има повеќе работни места. Нашите работници да имаат повисоки приходи, нашите пензионери да добиваат подобри социјални и здравствени услуги и да имаат повисоки пензии. Нашата цел е влез во ЕУ и НАТО, држава на среќни и горди граѓани. ЕУ и НATO како реална цел. Повисоки примања и повисок стандард во сите области. Во тоа светло, ги подготвивме нашите студии и планови. Ги поставивме и нашите цели во оваа насока. Не само што победуваме на овие избори, туку и мислиме однапред и ни се приоритет не само сегашните, туку и идните генерациите кои допрва доаѓаат. Размислуваме 10 години однапред, 20 години нанапред. Имаме и соништа и визија и храброст и љубов ...
| | веќе видена | слични

На 15-ти октомври ќе ги одбереме оние кои се комплетно способни и мотивирани, со жар, за да ја креираме иднината на Скопје. Ги знаете многу добро, го знаете добро Коце Трајановски. Тој напиша историја во Скопје. Создаде толку многу нови и големи работи и тој знае најдобро што значи локалната самоуправа, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на масовниот митинг во главниот град. Новата ера за Скопје ќе донесе бројни проекти од кои добробит ќе имаат сите граѓани од сите скопски општини. -Новата ера за Скопје ќе донесе нови булевари. Почеток на изградба на Јужен булевар, продолжение на булеварот АСНОМ, комплетно ново сообраќајно решение и турбо кружен тек кај Хубо Маркет, проширување на булеварот „Борис Трајковски“ од Пинтија до пред влезот на Драчево, нова траса на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“. Изградба на нови водоводи во Ченто, Стајковци, Сингелиќ, Инџиково, Хиподром и на други места. Ќе изградиме и реконструираме зелени површини на површина од 500.000 метри квадратни. Парк во општина ...
| | веќе видена | слични

Македонија, нашата љубов, нашата светлина, нашата татковина. Македонија, нашата судбина. Македонијо, се поклонуваме пред тебе, ние, твоите луѓе, твоите граѓани, вака го започна своето обраќање пред огромниот број присутни граѓани претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на вечерашниот завршен митинг од изборната кампања кој Коалицијата „За подобра Македонија“ го одржува во Скопје. Груевски им се заблагодари на сите со љубов се посветиле на работа за партијата и покрај сите тешкотии, без откажување, без страв и неуморно. -Скопје, ти го претвори овој настан во вистинска прослава со твојот ентузијазам, енергија и возбуденост. Вие веќе го претворивте 15ти октомври во победа. Овој наш собир на храбрите, одлучните и посветените луѓе кои ги здружуваат силите за да ја кажат громогласно волјата на македонските граѓани на 15-ти октомври. Овој наш собир, оваа голема средба на граѓаните на Македонија кои сакаат мир, спокојство, единство, кои сакаат еднаквост, нови проекти и правда. Овој наш собир е голема средба на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на вечерашниот завршен митинг од кампањата за локалните избори, кој се одржува во Скопје истакна дека како партија се горди што стојат на дадениот збор. – ВМРО направи револуција во оваа земја. Но, не беше тоа револуција на демолирање и палење, деструкција и уништување. Направивме револуција со градењето нови патишта и автопати. Направивме револуција со реализацијата на неброено многуте проекти кои го подобрија животот. Направивме револуција со отворањето нови болници, училишта, фабрики, со борбата за нови инвестиции во Македонија и со новите работни места за сите граѓани на Република Македонија. Направивме револуција со создавањето нови 173 илјади работни места. Направивме револуција со борбата за правда и еднакви услуги за секој еден човек. Направивме револуција со штитењето на човековите права и заштитата на законите, нагласи Груевски. Тој додаде дека не се само тие кои ова го тврдат. -Секој, дури и странците кои доаѓаат во нашата земја, ја препознаваат оваа ...
| | веќе видена | слични

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО - ДПМНЕ вечерва го одржа својот завршен митинг во Скопје, пред Владата на РМ. Пред пристуните граѓани се обратија лидерот на партијата Никола Груевски и кандидатот за градоначалник на Скопје, Коце Трајановски Трајановски, кој е во трка за третиот мандат по ред, ја побара поддршката на жителите на главниот град ветувајќи низа нови проекти и најавувајќи дека Скопје ќе стане град на соживот. Тој нагласи дека е уверен во победата бидејќи резултатите кои ги покажал се доказ за неговата посветеност. „Легнувам и се будам со проблемите кои се реалност и со решенијата кои ги правиме за градот каде се родив, каде израснав, се школував, се вработив, создавав и оформив семејство. Скопје е наш град, отворен за сите. Град на мирот, град на солидарноста.Јас не сум човек кој многу говори, јас сум човек кој сака, умее и знае да работи, кој посветено работи. Делата се оние кои зборуваат за човекот, кои се тука, се гледаат и чувствуваат. Работа наместо зборови. На Скопје ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Засега нема закажано средба на работните групи за законот за јавно обвинителство в сабота, велат од Министерството за правда, по информациите објавени во дел ...
сите 694 | | | веќе видена

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен ...
сите 270 | | | веќе видена

Милионот и пол евра, кои Орце Камчев му ги предаде на Бојан Јовановски во објавената снинка за „Рекет“, биле наменети за неговиот нов пасош. Како што пренесува ...
сите 257 | | | веќе видена

Постојат три хороскопски знаци кои кога повредуваат, ретко имаат грижа на совест, дури и во љубовните односи. Тие освен што се однесуваат површно со туѓите, ...
сите 154 | | | веќе видена

Едноставна техника. Доколку не знаете како да направите нешто тогаш прашајте професионалец. Еве што професионалните актерки за возрасни препорачуваат за во ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Новата ера ќе донесе отпис на долговите на социјално згарозените семејства

Од:
До кого (е-маил):
Порака: