Ќе зборуваме ли поевтино во соседството: Се работи на намалување на тарифите за роаминг за земјите од Западен Балкан

Работам на идејата за намалување на тарифите за роаминг за земјите од Западен Балкан, изјави бугарската еврокомесарка Марија Габриел на работната средба во Брисел со пратеници од шест балкански земји, меѓу кои и Македонија. – Сега е моментот. Тоа е можност за Балканот, за ЕУ и за Бугарија, која ќе го преземе претседателството на Советот на ЕУ во јануари следната година, истакна еврокомесарката за дигитализација. Таа нагласи дека дигиталната интеграција на Западен Балкан е нејзин приоритет и ги информира пратениците дека работи на идејата во иднина европската иницијатива wifi4eu да ги опфати и балканските земји. Очекувањето на Габриел е првите илјада ваучери од wifi4eu да ги добијат европските држави во јануари 2018 година. Целта е меѓу шест и осум илјади општини од цела ЕУ да имаат бесплатен пристап до интернет на јавни места, како што се библиотеки, училишта, болници. Шестмината пратеници ја изразија својата целосна поддршка, оценувајќи дека „проширувањето на иницијативата кон земјите од Западен Балкан би ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија формираа денеска во Сараево Управен одбор задолжен за активностите околу дигиталната интеграција на регионот, кој меѓу другото треба да го подготви и Дигиталниот самит на Западен Балкан во 2018 година. Со оваа средба започнаа активностите околу спроведување на Повеќегодишниот акционен план (MAP) за изградба на Регионален економски простор – документ и заклучоци усвоени на самитот во Трст во јули годинава помеѓу Западен Балкан и ЕУ. Состанокот се одржа во организација на Регионалниот совет за соработка (RCC) и, германското Mинистерство за економски односи и енергетика, а на состанокот присуствуваа и претставници на Европската комисија, Федералната влада на Германија, претставници на владите на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Црна Гора и Србија. Дигиталната агенда е еден од главните столбови на Планот, а целта е на шесте земји од Западен Балкан, преку дигиталната интеграција да им се отвори пристап кон паневропскиот пазар на дигитална ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Имплементацијата на повеќегодишниот акциски план (МАП) за Регионална економска област (РЕА), кој беше одобрен на Самитот на Западен Балкан годинава во Трст, почна денеска во областа на дигиталната интеграција.Учесниците на МАП на денешниот состанок во Сараево воспоставија Управен одбор составен од претставници на шесте земји од Западен Балкан, со задача за подготовка на регионалниот дигитален самит во 2018 година.- Важноста на дигиталната агенда за Регионалниот економски простор на Западен Балкан недвосмислено е истакната на Самитот во Трст ова лето. Советот за регионална соработка работи со економиите од регионот со цел консолидација на пазарот од околу 20 милиони луѓе, привлекување на инвестиции, постигнување на раст и отворање работни места. Во оваа насока, со денешниот состанок и почетокот на работа за дигиталниот самитот, направен е исчекор кон еден од главните цели на повеќегодишниот акциски план, а тоа е развој на дигиталните пазари, со оглед на тоа дека со развојот на дигиталната технологија се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Главниот преговарач на британското Министерство за надворешни работи задолжен за консолидација на договорите меѓу Лондон и државите од Западен Балкан, Мајкл Дејвидсон денеска допатува во Белград на разговори со претставници на српските власти. Како што јави Танјуг, на средби со претставници на Секторот за ЕУ при српската Влада и на Одделот за меѓународно правни работи при Министерството за надворешни работи на Србија, Дејвидсон ги претстави приоритетите на Лондон за консолидација на договорните односи меѓу Велика Британија и земјите од регионот, во рамки на процесот за истапување на државата од ЕУ. На разговорите взаемно е заклучено дека Србија и Велика Британија го препознаваат интересот за зачувување на високото ниво на соработка и ќе настојуваат да обезбедат адекватна правна рамка што ќе гарантира континуитет и правна сигурност на граѓаните и компаниите од двете земји по завршувањето на процесот на Брегзит.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарија, која во јануари следната година ќе го преземе шестмесечното претседавање со ЕУ, ќе настојува на земјите од Западен Балкан да им обезбеди појасен пат кон членство, со цел да спречи нова нестабилност во тој регион, наведува денеска американската агенција Блумберг. Бугарската министерка задолжена за претседавање со ЕУ, Лилијана Павлова изјави минатата недела во Софија дека нејзината земја вложува напори со цел ЕУ да им даде поконкретни насоки за придружување на Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, БиХ и Косово. – Европската агенда не можеме да ја смениме во рок од шест месеци, но треба да бидеме во состојба на секоја од тие земји да им претставиме јасен акционен план врз основа на нивните достигнувања и напредок во решавање на нивните проблеми, истакна Павлова, предупредувајќи дека во спротивно ќе се создадат јазови во регионот. Осврнувајќи се на Македонија, Блумберг оценува дека Скопје ги обнови своите тежнеења кон ЕУ откако оваа година се смени македонското раководство, но потенцира дека ...
| | веќе видена | слични

Американскиот медиум Блумберг во статија за проширувањето на ЕУ под претседателство на Бугарија во наредните 6 месеци оценува дека Македонија која сега има ново политичко раководство е поблиску до европските аспирации, но секако на тој пат ќе треба најпрво да го реши проблемот со името со јужниот сосед. Бугарската министерка задолжена за претседавање со ЕУ, Лилијана Павлова изјави минатата недела во Софија дека нејзината земја вложува напори со цел ЕУ да им даде поконкретни насоки за придружување на Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, БиХ и Косово. – Европската агенда не можеме да ја смениме во рок од шест месеци, но треба да бидеме во состојба на секоја од тие земји да им претставиме јасен акционен план врз основа на нивните достигнувања и напредок во решавање на нивните проблеми, истакна Павлова, предупредувајќи дека во спротивно ќе се создадат јазови во регионот. Американската агенција, меѓутоа, предупредува дека Брегзит и потенцијалната подлабока криза во ЕУ го свртуваат вниманието од натамошно ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бугарија, која во јануари го презема шестмесечното претседателствување со Европската Унија, има цел да им обезбеди на земјите од Западен Балкан појасен пат за членство, со цел да се спречи повторна нестабилност во регионот, оцени денес „Блумберг“. Бугарската министерка задолжена за претседателството на ЕУ, Лилијана Павлова, минатата недела во Софија изјави дека нејзината земја вложува напори да ги направи поконкретни насоките за пристапување во Србија, Црна Гора, Албанија, Македонија, Босна и Херцеговина и во Косово.
| | веќе видена | слични
3 копии

Софија и Лондон го потврдија стретешкиот карактер на нивните билатерални односи, вклучително и во областа на одбраната и безбедноста, наведувајќи дека ќе работат заедно за европската перспектива, стабилноста и просперитетот на Западен Балкан. Заедничата соработка беше договорена на денешната средба на министрите за надворешни работи на Бугарија и Велика Британија, Екатерина Захариева и Борис Џонсон, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи. Захариева е на дводневна службена посета во Обединетото Кралство. Во мај 2018 година, Бугарија ќе организира самит за Западен Балкан за време на своето претседателство со Советот на Европската унија, а неколку месеци подоцна Лондон ќе биде домаќин на средбата на земјите од Берлинскиот процес. - Важно е не само за Бугарија, туку и за Европа, нашите партнери и пријатели од Западен Балкан да бидат стабилни, наведе Захариева на средбата со Џонсон. Таа посочи, дека досега посетила пет од шестте земји, како и дека следната недела ќе го посети Косово. - Сите се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред Бугарија да го преземе претседавањето со ЕУ, претставници на ЕК во Софија вршат притисок за зголемување на темпото на подготовките и за поголема стручност. Ќе одговори ли Софија на задачата како што треба? Бугарија го презема претседавањето со ЕУ во тежок момент за Унијата: преговори за Брегзит, дебати за заедничка бегалска и миграциска политика, подготовки за финансиската рамка од 2020 година. Притоа, Софија доцни со подготовките. Поради Брегзит, претседавањето на Бугарија е поместено за половина година понапред, а новите избори во земјата пролетоска ја одолговлекоа работата за неколку месеци. Поради тоа, Европската Комисија е загрижена. Се очекува претставниците на ЕК кои денеска се во Софија да вршат притисок за забрзување на подготовките и поголема стручност. Дури, не се исклучува ниту „во обланда завиткана“ опомена за Бојко Борисов и неговата влада. Зашто, додека западните набљудувачи алармираат, дискусијата во Бугарија за претседавањето со ЕУ е сведена на теми од втор ранг, како логистичката ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарскиот премиер Бојко Борисов и претставници на Владата во Софија се сретнаа денеска со генералниот секретар на Европската комисија. Александар Италијанер и со шефот на кабинетот на претседателот на Комисијата, Жан Клод Јункер, Мартин Селмајер, при што една од главните теми на разговорите била безбедноста и европската перспектива на земјите од Западниот Балкан. Како што јави бугарската агенцоја БТА, посетата е во рамките на подготовките за претседавањето на Бугарија со Европскиот совет во првата половина на 2018 година. Бугарија планира конференција за Балканот во Софија во мај 2018 година, со која би претседавал претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Бугарската министерка за регионален развој Лилјана Павлова изјави дека приоритетите на Бугарија ќе вклучуваат да им се даде јасна европска перспектива на граѓаните на државите од Западен Балкан. ц
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод кој пустоши низ Македонија. Институциите се целосно притиснати и ставени во служба на криминалот на Заев и ...
сите 533 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева до 14 часот треба да одлучи дали обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски ќе бидат изземени од предметот ...
сите 352 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе зборуваме ли поевтино во соседството: Се работи на намалување на тарифите за роаминг за земјите од Западен Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: