Нејмар му честиташе на Меси за пласманот на СП


Ѕвездата на ПСЖ, Нејмар истакна дека е задоволен од тоа што Лионел Меси ќе игра на Мундијалот во Русија. Меси постигна хет-трик во победата на “гаучосите“ против Еквадор и ја однесе Аргентина на завршниот турнир во Русија. Аргентина беше во незавидна позиција пред одигрувањето на претпоследното коло од квалификациите, но од шестата се искачи на третатта позиција и обезбеди директен пласман на планетарниот фудбалски собир. Нејмар и неговиот Бразил убедливо ги минаа овие квалификации, а по синоќешната победа над Чиле, најскапиот фудбалер на планетата изјави: “Многу сум среќен за Меси, тој е мој пријател и ме радува што ќе биде дел од ова важно натпреварување. Му честитам на успехот“.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Барселона, Андрес Иниеста најави дека по завршувањето на Мундијалот во Русија ќе се повлече од репрезентацијата на Шпанија. "Јас сум реален, годините веќе не ми дозволуваат да играм голем број на натпревари на високо ниво. Светското првенство во Русија е одлична можност да се простам од настапите во репрезентацијата. До почетокот на шампионатот има уште неколку месеци и се надевам дека до тогаш се ќе биде во најдобар ред", изјави Иниеста. Триесет и три годишниот Иниеста до овој момент има 121 настап во дресот на репрезентацијата на Шпанија, тој беше стрелец на победничкиот погодок кој на Црвената фурија и го донесе трофејот на Мундијалот во 2010 година, а беше дел од тимот што триумфираше на Европските првенства во 2008 и 2012 година. Иниеста во дресот на националниот тим дебитираше во 2006 година на пријателскиот натпревар со Русија.
| | веќе видена | слични

Аргентинскиот репрезентативец Хавиер Маскерано најави дека по настапот на Светското првенство во Русија се повлекува од националниот тим. "Мојот циклус во репрезентацијата завршува во Русија. Дефинитивно тоа ќе биде мое последно натпреварување", изјави Маскерано. Триесет и три годишниот фудбалер до овој момент има 139 настапи во националниот тим до крајот на Мундијалот тој има реална шанса да го надмине рекордот на Хавиер Занети кој во кариерата 143 пати бил дел од аргентинската репрезентација.
| | веќе видена | слични

Лионел Меси со хет-трик го сруши Еквадор и ја однесе Аргентина на Светското првенство во Русија… Но, со тоа и зададе сериозни главоболки на аргентинската ТВ водителка Ивана Надал. Ивана пред мечот вети дека ќе го истетовира името на нејзиното ТВ Шоу на дел од телото на кое навивачите ќе одлучат ако Аргентина се избори за СП. Па, Ивана на крајот од натпреварот мораше да се огласи истакнувајќи дека ќе го исполни ветувањето: „Се квалификувавме на Мундијалот и јас ќе си го исполнам ветувањето. А вие одлучете каде ќе биде тетоважата“ – им порача Ивана на сите поддржувачи преку социјалните мрежи…
| | веќе видена | слични

Аргентина беше пред императив победа на гостувањето во Еквадор, но се тргна лошо по „гаучосите“ откако примија гол на самиот почеток. Потоа работите во свои раце ги зеде најдобриот играч на Аргентина, Лео Меси кој постигна хет-трик. Тоа предизвика незапаметена еуфорија во земјата, а снимката од овој татко кој се радува како мало дете го обикои светот.
| | веќе видена | слични

Следното лето ќе биде, многу извесно, и последно репрезентативно за Хавиер Маскерано. Централниот дефанзивец на Барселона признава дека по Мундијалот во Русија ќе стави крај на настапите за селекцијата на Аргентина. Маскерано, кој има 33 години, беше дел од составот на „гаучосите" кој стигна до планираната цел, победа над Еквадор (3:1) и пласман на Светското првенство следната година. А пред да ја заврши репрезентативната кариера, вели дека сака да им помогне на соиграчите, и во тимот на Аргентина, но и оној во Каталонија. „За многумина приказната би можела да биде готова. Но благодарение на Господ, за нас не е. Ако се изборам за место во тимот за Русија тоа ќе биде крај. Лионел Меси и мајстор на оваа игра и има способност да ги решава работите. Се надевам дека можеме да му помогнеме во Русија. Уживавме со него и сега мораме да му помогнеме. Во прашање е Мундијалот, сите се сеќаваме како игравме во Бразил, па сега мораме да се погрижиме за овие седум -осум месеци да бидеме во најдобра форма" - порача ...
| | веќе видена | слични

За блесокот на Лионел Меси на пресметката со Еквадор ќе се говори навистина уште извесно време во фудбалска Аргентина, бидејќи најдобриот фудбалер на „гаучосите“ дојде до израз во моментот кога беше најпотребно, односно кога ситуацијата навистина безизлезна. Меси со својот херојски хет-трик сам го победи Еквадор и ја одведе Аргентина на Светското првенство кое ќе се игра наредното лето, а какви се емоции предизвика ѕвездата на Барселона со својот перформанс во Кито најдобро ни отсликува едно видео кое стана вирално на социјалните мрежи. Еден страствен фан на Аргентина кој се снима додека ги гледа сите гостински натпревари на Аргентина стана екстра популарен во својата родна земја, а причина за тоа е начинот на кој ги прославуваше погодоците на Меси заедно со своите две мали дечиња.
| | веќе видена | слични

Според многумина, статистиката е како бикини – покажува многу, но не открива ништо, но сепак прашање е како таков тим може да биде толку лош? Лионел Меси стапи на сцена и беше најдобар кога беше најпотребно. Со хет-трик на незгодното гостување кај Еквадор, кој играше на последното Светско првенство, на стадион кој се наоѓа на 3.000 метри надморска височина, во лоши услови за игра, Меси ја одведе Аргентина на Светското првенство во Русија. Аргентинската јавност не го смета за божество како што го сметаше Марадона, но сепак и тие самите констатираат дека Меси игра сам и дека нема никаква поддршка во националниот тим. А за тоа говорат и бројките. Не станува збор за никаква грешка, Аргентина веќе една година не дала гол во квалификациски меч, а стрелец да не бил Лионел Меси. За тоа време тие одиграа две третини од квалификациите, односно 11 натпревари. Против Венецуела Меси не беше стрелец на сите голови, но тука на сцена стапи противнички играч кој си ја затерсе мрежата. Последниот гол кој го постигнал еден ...
| | веќе видена | слични

Аргентина со доста мака и благодарение пред се на генијалниот Лионел Меси се избори за мундијалска виза за Русија за првенството кое е на програмата наредната година. „Гаучосите“ дури во 18. последното коло од квалификациите дојдоа до таа посакуваната цел и тоа со победата на гостински терен над Еквадор со 3-1 со хет-трикот на Меси. Секако сега на Аргентинците им е полесно и ќе се обидат да го нападнат тронот, да ја грабнат титулата која им избега во 2014 година во Бразил. Сепак падот дотаму е долг и макотрпен, но медиумите веќе почнаа да прават споредби со она што се случуваше со Аргентина пред повеќе од 30 години, поточно со патот на оваа селекција до титулата на СП во Мексико во 1986 година. И тогаш како и сега Диего Армандо Марадона и компанија се мачеа во квалификациите, односно со голот на сегашниот селектор на Перу, Рикардо Гарека во 81 минута успеаа да останата непоразени на пресметката со Перу и со тоа да обезбедат директен пласман на континенталниот собир. Во тие квалификации исто Марадона добивал ...
| | веќе видена | слични

Лионел Меси се издвои од сивилото на Аргентина во кое беше западната оваа селекција во изминатите неколку квалификациски кола, па со страшен перформанс на мечот со Еквадор ја одведе својата селекција на толку посакуваното Светско првенство во Русија. Меси постигна хет трик во победата од 1:3 и буквално сам ја победи домашната селекција на Еквадор, а додека за неговиот перформанс пристигнуваа одушевувачки коментари од сите страни на светот, во Бразил големо внимание привлече и реакцијата на Нејмар по повод пласманот на Лео на мундијалот за кој „висеше на конец“. Запрашан дали се радува за пласманот на Меси во Русија, Нејмар климна со главата и потоа даде кратка изјава. – Среќен сум за Меси. Пријател како што е тој се пласираше на едно такво важно натпреварување и добро е што не останаа надвор од Светското првенство. Аргентина и Бразил ќе бидат на големиот турнир, но ние ќе треба да си ја гледаме нашата работа. Сите сме мажи и нашите луѓе бараат од нас секогаш да победуваме, – истакна Нејмар.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Засега нема закажано средба на работните групи за законот за јавно обвинителство в сабота, велат од Министерството за правда, по информациите објавени во дел ...
сите 614 | | | веќе видена

Стевче Донев ќе продолжува да го застапува предметот „Триста“, односно истиот кој му беше доделен од СЈО, а сега од редовното Јавно обвинителство, објави ...
сите 147 | | | веќе видена

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен ...
сите 270 | | | веќе видена

Милионот и пол евра, кои Орце Камчев му ги предаде на Бојан Јовановски во објавената снинка за „Рекет“, биле наменети за неговиот нов пасош. Како што пренесува ...
сите 257 | | | веќе видена

Постојат три хороскопски знаци кои кога повредуваат, ретко имаат грижа на совест, дури и во љубовните односи. Тие освен што се однесуваат површно со туѓите, ...
сите 154 | | | веќе видена

Едноставна техника. Доколку не знаете како да направите нешто тогаш прашајте професионалец. Еве што професионалните актерки за возрасни препорачуваат за во ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нејмар му честиташе на Меси за пласманот на СП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: