Рахој: Нема дијалог меѓу „демократски закон и непослушност“


Шпанскиот премиер Мариано Рахој ги отфрли предлозите за посредништво во каталонската криза и побара да се почитуваат шпанските закони. Обраќајќи се денеска пред шпанскиот парламент, тој истакна дека се случиле многу несреќни работи, а виновни за тоа се „група активисти“ кои организираа „лажен референдум“. Рахој, зборувајќи за референдумот за независност на Каталонија, изјави дека останува отворен за дијалог, иако „не постои дијалог меѓу демократски закон и непослушност“. Тој нагласи дека Уставот може да се измени но само преку „закон и утврдени правила“.
| | веќе видена | слични

Карлес Пуџдемон до утре треба да и да и даде прецизен одоговор на владата во Мадрид дали прогласил независнот на Каталонија. Ако сепаратисчкиот лидер не се откаже од идејата за независнот, тогаш делумно или целосно ќе биде укината автономијата на покраината соопштија шпанските власти. Во Барселона пак продоложуваат масовните протести по апсењето на двајцата главни организатори на рефендумот за незавинсот на Каточлнија. Тие ќе останат во притвор додека се под истрага за сомение за предизвикување бунт, одлучи шпанскиот врховен суд.
| | веќе видена | слични

Мадрид ѝ даде нов рок на Барселона. Официјален Мадрид ѝ постави ултиматум на Барселона, а доколку не го испочитуваат, шпанскиот парламент ќе и ја укине автономијата на регионот Каталонија. Ова го потврди вицепремиерката, Сораја Саенз де Сантамарија од собраниската говорница во Мадрид. Каталонските власти имаат рок до утре да се изјаснат дали ја повлекуваат одлуката за независност или не. „Доколку сепаратистичкиот лидер Карлес Пуџдемон не обезбеди задоволувачки одговор до утре, тогаш тој ќе испровоцира активирање на членот 155 од Уставот“- изјави Саенз де Сантамарија. Овој член предвидува дека Владата во Мадрид има право директно да интервенира во автономен регион доколку тој не ги исполнува своите обврски кон централната Влада или пак работи на штета на Шпанија. Можно е Мадрид да распредели војска во сепаратистичкиот регион и целосно да ги укине локалните институции. Шпанскикот премиер Маријано Рахој упати апел до каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон да „дејствува разумно“ бидејќи се приближува рокот за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Доколку сепаратистичкиот лидер Карлес Пуџдемон не обезбеди задоволувачки одговор до утре, тогаш тој ќе испровоцира активирање на членот 155 од Уставот“, изјави Саенз де Сантамарија. Каталонските власти имаат рок до утре да се изјаснат – дали ја повлекуваат одлуката за независност или не. Официјален Мадрид и постави ултиматум на Барселона, а доколку не го испочитуваат, шпанскиот парламент ќе и ја укине автономијата на Каталонија. Ова го потврди вицепремиерката Сораја Саенз де Сантамарија од собраниската говорница во Мадрид... „Доколку сепаратистичкиот лидер Карлес Пуџдемон не обезбеди задоволувачки одговор до утре, тогаш тој ќе испровоцира активирање на членот 155 од Уставот“, изјави Саенз де Сантамарија. Овој член предвидува дека Владата во Мадрид има право директно да интервенира во автономен регион доколку тој не ги исполнува своите обврски кон централната Влада или пак работи на штета на Шпанија. Тоа значи дека согласно Уставот, можно е Мадрид да распредели војска во сепаратистичкиот регион и целосно да ...
| | веќе видена | слични

До утре до 10 часот по локално време, претседателот на североистичниот шпански регион Пучдемон треба да се изјасни. Официјален Мадрид и денеска порача – ако одговорот е независност, што денеска се чини тешко веројатно, тоа би значело автоматско преземање на контролата врз Каталонија од страна на Шпанија.   Ако претседателот на Каталонија не се откаже од независноста, тогаш ќе го примениме членот 155 од Уставот, со кои се овозможува укинување на автономијата. Г-дин Пучдемон може да го испровоцира тоа. Бараме да делува разумно и да ги стави интересите на граѓаните во преден план, Сораја Саенс де Сантамарија, вицепремиер на Шпанија. Дебатата во собранието не одеше лесно, зашто 50-ина пратеници од левичарската партија Подемос извадија транспаренти, барајќи ослободување на двајцата најголеми активисти за независност на регионот, кои се наоѓаат во притвор под обвинение за сепаратизам и организирање протести. Синоќа 200 илјади Каталонци во Барселона бараа нивно ослободување, опишувајќи ги како политички ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Шпанскикот премиер Маријано Рахој упати апел до каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон да „дејствува разумно“ бидејќи се приближува рокот за откажување од независност. Рахој побара од каталонскиот лидер да ги стави интересите на граѓаните во прв план. Шпанските власти се заканија дека ќе побараат укинување на автономијата на Каталонија, доколку лидерите на таа покраина не ги повлечат своите барања за независност. Централните власти ѝ дадоа рок на Барселона до утре да даде прецизен одговор дали прогласува независност или не.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот премиер Маријано Рахој апелираше до каталонскиот лидер Карлес Пучдемон да „делува разумно“, бидејќи се приближува рокот кој североисточниот регион го доби за да се откаже од намерата за независност. Вицепремиерката Сораја Саенс де Сантамарија се закани со привремено укинување на автономијата на Каталонија. -Барам од Пучдемон да делува разумно, на балансиран начин, да го стави интересот на граѓаните во прв план, порача Рахој во шпанскиот парламент. АФП пренесува дека неговата заменичка Саенс де Сантамарија, 24 часа воочи истекот на рокот кој Мадрид и го даде на Барселона, изјави дека Шпанија ќе настојува привремено да ја укине каталонската автономија доколку лидерите на регионот не се откажат од барањето за независност. -Пучдемон ќе испровоцира примена на членот 155 од Уставот, рече таа во обраќањето пред шпанските пратеници. Рокот во кој Пучдемон ќе треба да се изјасни истекува утре во 10 часот по локално време.
| | веќе видена | слични
12 копии

Шпанските власти ќе побараат укинување на автономијата на Kаталонија, доколку лидерите на таа покраина не ги повлечат своите барања за независност, изјави шпанскиот заменик-премиер Сораја Саенз де Сантамарија. – Доколку сепаратистичкиот лидер Карлос Пуџдемон не обезбеди задоволувачки одговор до утре, тогаш тој ќе испровоцира активирање на членот 155 од Уставот – изјави денеска Саенз де Сантамарија од парламентарната говорница. Членот 155 од Уставот на Шпанија, дозволува на Владата во Мадрид директно да интервенира во управувањето со автономниот регион, и да стави крај на системот на самоуправа што е во сржта на демократскиот поредок на земјата. По успешниот референдум за независност на Каталонија, претседателот на каталонската Влада Карлос Пуџдемон најави прогласување независност на овој регион, но со одложено дејство. Целта на ваквата одлука е да се остави простор за разговори со Мадрид, а централните власти и дадоа рок на Барселона до утре да даде дециден одговор дали прогласува независност или не. Извор: ...
| | веќе видена | слични

Шпанските власти ги намалија проекциите за економскиот раст на Шпанија за 2018 година, наведувајќи ја како причина растечката неизвесност поради политичката криза во Каталонија. Бруто домашниот производ (БДП) на Шпанија ќе порасне за 2,3 проценти во наредната година наместо првично проектираните 2,6 проценти, се наведува во соопштението на шпанското Министерство за економија, пренесува њујоршката агенција Блумберг. Од мај оваа година, главниот индекс на шпанската берза опадна за околу девет проценти поради интензивирањето на кампањата за отцепување на Каталонија од остатокот на Шпанија. Шпанската економија би требало, трета година по ред, да порасне за 3,0 проценти во 2017 година, откако реформите на премиерот Маријано Рахој помогнаа за извлекување на земјата од најлошата рецесија во нејзината монетарна историја, оценува њујоршката агенција.
| | веќе видена | слични

Карлес Пуџдемон е централна фигура на каталонската желба за независност. ДВ беше во посета на Амер, неговото родно место, каде го слават како јунак. „Додека беше млад, овде некогаш и помагаше“, вели една жена во пекарницата. „Pastisseria Puigdemont" од 1928 година, пече леб, колачи и кроасани во Амер, на 120 километри североисточно од Барселона. Пекарницата уште е во приватна сопственост. Жената зад продажниот пулт има роднина кој моментно е најпопуларен ширум светот: Карлес Пуџдемон, контроверзниот шеф на каталонската влада. Тој е роден во 1962 година во Амер, каде и израснал. Таа не сака да зборува ништо за „Пуџи“, како што мештаните нагалено го викаат. Амер, место со 2.300 жители Во Амер живеат 2.300 луѓе, а 97 проценти од жителите со право на глас се изјасниле за независност на Каталонија. „Горди сме на него“, вели 39-годишната наставничка по биологија Ана и додава: „тој ги застапува нашите интереси. Конечно, ја сакаме нашата независност.“ Ана не сака да се фотографира: „Подобро не. Често в уста ни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 145 | | | веќе видена

Можеби вас љубовта на прв поглед ве привлекла, но големи се шансите дека со овие хороскопски знаци нема да трае, а ни среќно ќе завршат. Јарец и Стрелец Овие ...
сите 159 | | | веќе видена

Немаат само тинејџерите “влажни соништа“и возрасните можат да го доживеат врвот во сон, потврдува науката...Можеби оваа теорија за доживување на “врв“ кога сте ...
сите 34 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рахој: Нема дијалог меѓу „демократски закон и непослушност“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: