Во Прилеп свечено и гордо беше одбележано Народното востание


Македонија со гордост се сеќава на борците и ослободителите, кои ги вградија своите животи за слободна и независна Република Македонија. Македонија со гордост се сеќава на борците и ослободителите, кои ги вградија своите животи за слободна и независна Република Македонија. Ова е резимето од денешното свечено и празнично одблежување на Народното востание во Прилеп, каде на 11 октомври пред 76 години, пукна првата пушка во градот под Маркови кули со напад на Участакот и други акции на партизанскиот одред ``Гоце Делчев``. Пред споменичните обележја на Методија Андонов Ченто, Кузман Јосифовски Питу и на Могилата на непобедените, се поклонија претседателот на Државата Ѓорге Иванов, претставниици на Владата и на Собранието на Република Македонија, странски гости и делегации од локалната заедница. Прилеп- градот херој, секогаш на достоинствен начин го одбележува денот на востанието на македонскиот народ и така треба да продолжи. Ние се гордееме со нашите претци кои што ги дале своите млади животи за ...
| | веќе видена | слични

На музичкиот уметник Влатко Стефановски и на историчарот, проф. д-р Амет Шериф вчера во Собранието на Република Македонија им беше врачена државната награда „11 октомври“ за 2017 година. Наградата Стефановски ја доби за животно дело во областа на културата и уметноста, а Шериф во областа на науката и образованието.Одлуката минатиот месец ја донесе Одборот за доделување на наградата „11 октомври“. Таа е највисоко признание за животно дело во областа на науката, уметноста, стопанството и другите дејности од јавен интерес на Република Македонија. Наградите им ги врачи претседателот на одборот, академик Митко Маџунков, кој во обраќањето рече дека наградите се доделуваат за да се потсетиме дека над нас има нешто што нѐ надраснува, што е поважно од нас самите. - Во тој ред спаѓаат и делата на истакнати личности што трајно го вградиле својот живот во научни и уметнички дела, што го прошириле гласот за нас до многу катчиња на нашата планета - рече Маџунков.Во име на добитниците на годинашната награда „11 октомври“ ...
| | веќе видена | слични

Со полагање на цвеќиња на спомен обележјето на Методија Андонов Ченто, на Кузман Јосифоски – Питу, на Могилата на непобедените, претседателот на РМ д-р Ѓорѓе Иванов, претставници од Сојузот на борци, АРМ, министрите за одбрана Радмила Шекеринска и за транспорт и врски Горан Сугарски, претставници од општина Прилеп, од политичките партии, граѓани, го одбележаа 11 Октомври – големиот државен празник. При тоа беше посочено дека историјата треба да се почитува. - Не се заборава минатото, но треба и да се гради иднината - рече гардоначалникот Марјан Ристески.- На македонскиот народ му треба сполотеност и единство, компромиси за да остани парчето земја Македонија. Ние треба да мислиме за иднината на нашите поколенија, да живеат тука. Треба да се водат солидни политики на секој план – рече Круме Соколоски, претседател на Сојузот на борци.- Задоволство е да се биде на Могилата на непобедените, да им се оддаде почит на сите оние кои се бореле за слобода. Заради нивната борба за слобода денеска Макеоднија е независна ...
| | веќе видена | слични

Празнувањето на големите датуми, оддавањето чест на сите наши претходници вградени во државноста и во слободата на Република Македонија е само еден мал дел од нашата должност кон нашето достојно минато, порача премиерот Зоран Заев по повод одбележувањето на 11 Октомври – Денот на народното востание. Пред Споменикот на ослободителите на Град Скопје, свежо цвеќе утрово положија и делегации на Собранието, Армијата, Сојузот на борците и дипломатскиот кор. Традиционално во Собранието без доделени и државните награди „11 Октовмври“ за животно дело во областа на науката, образованието, културата и уметноста. Со ова признание годинава се закитија музичкиот уметник Влатко Стефановски и историчарот проф. д-р Амет Шериф. Порака по повод 76 години од почетокот на народноослободителната борба на македонскиот народ испрати и академик Митко Маџунков, претседател на одборот за додоелување на државната награда. Денот на народното востание претставува еден од најголемите македонски празници, кој во историјата ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Таткото на Шериф Шекат, кој изврши напад во близина на Божиќниот саем во Стразбур во вторникот, вели дека неговиот син ги поддржувал ставовите на ...
сите 293 | | | веќе видена

Лекарите и медицинскиот персонал го прекинуваат протестот на скопските клиники поради најавеното поскaпување на паркингот затоа што премиерот Зоран Заев им ...
сите 164 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 208 | | | веќе видена

Со презентација на дополнителни докази од вештачењето на мобилните телефони на обвинетите Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски… во Кривичниот суд почна рочиштето ...
сите 247 | | | веќе видена

Законот за амнестија ниту утре нема да биде пред пратениците. Предлог-текстот е подготвен, но треба да го разгледаат и усвојат партиските органи и правните ...
сите 157 | | | веќе видена

Во посета на повредените македонски граѓани во болницата во Лесковац, вечерва пристигна генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски.Три лица загинаа, маж ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Прилеп свечено и гордо беше одбележано Народното востание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: