Каталонија ја одложува независноста, време е за дијалог


Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон вечерва пред регионалниот парламент во Барселона изјави дека Каталонија ги почитува резултатите од референдумот одржан на 1 октомври. Тој ги поздрави повиците за дијалог и предложи „суспендирање на прогласувањето независност, за во пракса да се работи на спроведување на резултатите од референдумот“. – Денеска правиме гест на одговорност, заради продолжување на дијалогот, истакна Пуџдемон од говорницата на каталонскиот Парламент. На почетокот од својот говор тој нагласи дека би сакал да ја анализира ситуацијата по резултатите од референдумот од 1 октомври и да ги објасни последиците од гласањето. – Денеска, стојам пред Каталонија и светот. Живееме во историски момент. Шпанија сакаше да не направи мали, но Каталонија е европска. Нема да се заканувам, моментот е сериозен. Мораме да преземеме одговорност. Сите ние сме еден народ, но има работи околу кои не се согласуваме. Не се согласуваме околу се, но разбираме дека мора да го почитуваме мирот и демократијата, луѓето кои ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Шпанските власти ќе побараат укинување на автономијата на Kаталонија, доколку лидерите на таа покраина не ги повлечат своите барања за независност. Ова е пресврт во настаните откако Каталонија изгласа независност но нивниот лидер побара да биде повлечена декларацијата за независност.
| | веќе видена | слични
4 копии

Портпаролот на каталонската регионална Влада Жорди Туруљ денеска изјави дека Барселона не планира да го смени одговорот што веќе им го даде на шпанските власти и дека нема да се откаже од прогласувањето независност.Според шпанската Влада, најавата за независност на Каталонија е неприфатлива и може да води кон укинување на автономијата на овој шпански регион.По најавата на претседателот на каталонската Влада Карлос Пуџдемон за прогласување на независност на Каталонија, но со одложено дејство, со цел да остави простор за разговори со Мадрид, централните власти и дадоа рок на Барселона до четврток да даде дециден одговор дали прогласува независност или не.- В четврток нема да дадеме поинаков одговор од тој што го дадовме во понеделник, изјави Туруљ.
| | веќе видена | слични

Каталонскиот лидер Карлос Пучдемон мора до четврток јасно да се изјасни за тоа дали е прогласена или не независност на Каталонија. Шпанската влада вчера соопшти дека Пучдемон не даде јасен одговор на ова прашање во писмото што го испрати до властите во Мадрид. Во писмото тој побара два месеца одложување на прогласувањето независност, за да има доволно време за преговори со шпанската влада. - Владата жали што претседателот на каталонската влада одлучи да не одговори на владиното барање - изјави шпанската вицепремиерка Сораја Саенз де Сантамарија.Пучдемон, во писмото на четири страници, повикува на завршување на „репресијата над каталонскиот народ“ и на одржување состанок со шпанскиот премиер Маријано Рахој за да разговараат за состојбата во Каталонија и да постигнат договор. Тој наведува дека дијалогот би требало да се одвива во текот на наредните два месеца и притоа побара од шпанскиот премиер да ја стопира судската постапка против шефот на каталонската полиција.- Нашата понуда за дијалог е искрена и покрај ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Каталонските власти нема до четврток да му одговорат на Мадрид дали минатата недела објавија независност на автономната област од Шпанија, јави каталонската телевизија ТВЕ 3, повикувајќи се на анонимни извори. Мадрид ултимативно побара од премиерот на Каталонија Карлес Пуџдемон денеска до 10 часот јасно да одговори со „да“ или „не“ - дали е прогласена независноста на областа. Пуџдемон не го исполни ова барање. Сега веќе тече и вториот рок, кој Мадрид му го даде на Пуџдемон до четврток да се премисли, ако инсистира на независност. Ако тоа не се случи, Мадрид има право да го употреби членот 155 од Уставот, со кој се овозможува да се ограничи автономијата на областа. Пуџдемон рече дека Каталонија пристапува кон прогласување независност, но предложи замрзнување на тоа прогласување за неколку недели за да се овозможи дијалог за посредување со шпанската Влада. Каталонската сепаратистичка група Асамблеа Насионал Каталана го повика Пуџдемон да ги игнорира предупредувањата од централната влада и дефинитивно да ...
| | веќе видена | слични

,, Господинот Пучдемон има уште една шанса за да ја реши ваквата ситуација и да каже јасно дали прогласи декларација за независност” , рече заменичката премиер на Шпанија Сораја Саенс де Сантамарија. Таа додава дека Пучдемон не дал никаков одговор во своето писмо од она што го бара владата на Шпанија . Во спротивно државата ќе го активира членот 155 од Уставот , според кој и се дава можност на владата на Шпанија да го преземе целосното раководење со Каталонија . Денеска до 10 часот , до кога Пучдемон требаше да се изјасни за независноста на Каталонија ,Шпанија не доби јасен одговор. Во писмото на четири страници повикада запре репресијата врз Каталонскиот народ и да се одржи состанок со Шпанскиот премиер Рахој на кој би се постигнал договор.
| | веќе видена | слични

Претседателот на шпанскиот регион Каталонија, Карлес Пуџдемон, одговори на денешниот рок, но не појасни дали го продолжи со напорите за отцепување на регионот од Мадрид, сигнализирајќи дека кризата е далеку од завршена. Шпанската влада, на Пуџдемон му даде рок да се произнесе со едноставно „да“ или „не“. Во писмо до шпанскиот премиер Мариано Рахој, каталонскиот лидер истакна дека неговиот тим бара суспендирање на иницијалните чекори кон независност, за два месеца и во тој период,, „наша цел ќе биде да започнеме дијалог“, рече тој. Каталонија на 1-ви октомври организираше референдум, и се изјасни за независност. Пуџдемон претходно кажа дека е подготвен регионот да стане независна држава, и покрај судската одлука дека објавувањето на таков чекор е противуставен. Каталонија е најнапредниот регион во Шпанија, дом е на 7,5 милиони жители, има свој јазик и специфична култура, и е мошне поделен по прашањето за независност. Владата на Каталонија вели дека 90 проценти од населението се изјаснило за независност на ...
| | веќе видена | слични

Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон денеска даде „нејасен одговор“, изјави денеска шпанскиот министер за правда Рафаел Катала, јавија шпански медиуми. Одговорот на Пуџдемон беше на барање на шпанскиот премиер Маријано Рахој за изјаснување – дали е прогласена независност на Каталонија или не. За претпладнево е закажано обраќање на шпанскиот заменик премиер Сораја Саенз де Сантамарија во врска со одговорот од Каталонија. Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон не даде денеска јасен одговор дали објавил независност на Каталонија, во писмо испратено до шпанскиот премиер Маријано Рахој. Во него, тој бара два месеца одлагање на прогласувањето независност заради разговори со централната Влада на Шпанија. Пуџдемон, во писмото на четири страници, повикува на завршување на „репресијата над каталонскиот народ“ и на одржување состанок со шпанскиот премиер Рахој за да разговараат за состојбата во Каталонија и да постигнат договор. Тој наведува дека дијалогот би требало да се одвива во текот на наредните два месеца и притоа ...
| | веќе видена | слични

На каталонскиот лидер, Карлес Пучдемон денеска му истече рокот во кој требаше да даде одговор на властите во Мадрид што понатаму ќе се случува со Каталонија. Тој бара отворање на дијалог со официјален Мадрид и суспензија на одлуката за прогласување на независноста на Каталонија на два месеца. Ваквата реакција на Пучдемот доаѓа откако шпанскиот премиер, Мариано Рахој побара од него јасно да каже дали минатата недела прогласи независност на Каталонија или не. „Следните два месеца наша главна цел е да ве повикаме на дијалог и да им овозможиме на меѓународните, шпанските и каталонските преговарачи да го отворат патот за преговори. Нашата понуда за дијалог е искрена, и покрај тоа што се случи“- се наведува во писмото кое Пучдемон го испрати до шпанскиот премиер. Шпанскиот министер за правда, Рафаел Катала вели дека ваквиот одговор на лидерот на Каталонија не е валиден затоа што со него Пучдемон не успеал да ја објасни позицијата на Каталонија ниту пак какви мерки планира да преземе со цел да ги исполни барањата ...
| | веќе видена | слични

Мадрид ултимативно побара од премиерот на Каталонија Карлес Пуџдемон денеска до 10 часот јасно да одговори со „да“ или „не“ – дали е прогласена независноста на областа. Пуџдемон не го исполни ова барање. Сега веќе тече и вториот рок, кој Мадрид му го даде на Пуџдемон до четврток да се премисли, ако инсистира на независност. Ако тоа не се случи, Мадрид има право да го употреби членот 155 од Уставот, со кој се овозможува да се ограничи автономијата на областа. Пуџдемон рече дека Каталонија пристапува кон прогласување независност, но предложи замрзнување на тоа прогласување за неколку недели за да се овозможи дијалог за посредување со шпанската Влада. Каталонската сепаратистичка група Асамблеа Насионал Каталана го повика Пуџдемон да ги игнорира предупредувањата од централната влада и дефинитивно да прогласи независност истакнувајќи дека понатамошно суспендирање на прогласувањето „нема смисла“. Ист апел до него упати и клучниот политички сојузник во владејачката сепаратисчка коалиција во Каталонија – Кандидатура ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Каталонија ја одложува независноста, време е за дијалог

Од:
До кого (е-маил):
Порака: