Каталонија ја одложува независноста, време е за дијалог


5 копии
4 копии

Портпаролот на каталонската регионална Влада Жорди Туруљ денеска изјави дека Барселона не планира да го смени одговорот што веќе им го даде на шпанските власти ...
| | веќе видена | слични

Каталонскиот лидер Карлос Пучдемон мора до четврток јасно да се изјасни за тоа дали е прогласена или не независност на Каталонија. Шпанската влада вчера ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Каталонските власти нема до четврток да му одговорат на Мадрид дали минатата недела објавија независност на автономната област од Шпанија, јави каталонската ...
| | веќе видена | слични

,, Господинот Пучдемон има уште една шанса за да ја реши ваквата ситуација и да каже јасно дали прогласи декларација за независност” , рече заменичката премиер ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на шпанскиот регион Каталонија, Карлес Пуџдемон, одговори на денешниот рок, но не појасни дали го продолжи со напорите за отцепување на регионот ...
| | веќе видена | слични

Мадрид ултимативно побара од премиерот на Каталонија Карлес Пуџдемон денеска до 10 часот јасно да одговори со „да“ или „не“ – дали е прогласена независноста на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште пред пет години Никола Груевски дал исказ за аферата „Плацеви на Водно“. Веднаш по пријавите на тогашната опозиција СДСМ, Груевски зборувал пред обвинител ...
сите 162 | | | веќе видена

Aдвокатот Александар Тортевски вечерва на „24 Анализа“ на Телевизија 24, а во врска со скандалите поврзани со Националната агенција за европски програми и ...
сите 221 | | | веќе видена

За 23 Октомври кој во земјава се празнува како Ден на македонската револуционерна борба, кога е формирана Македонската револуционерна организација, ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 164 | | | веќе видена

Дваесет и двегодишен скопјанец е тешко повреден откако вчера попладне со мотор паднал на скопската обиколница, во близина на клучката Смилковци.Во незгодата ...
сите 157 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски се премисли - се откажа од преговори за законот со кој Владата добива овалстувања мерките што ќе ги носи да поминуваат само со одлука на ...
сите 82 | | | веќе видена

Вчера (18.10.2020) година се одбележаа 1 000 години од основањето на манастирот СВ. „Јован Бигорски“. Целиот настан се одвиваше во строги протоколи за заштита ...
сите 124 | | | веќе видена

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Каталонија ја одложува независноста, време е за дијалог

Од:
До кого (е-маил):
Порака: