Севернокорејски хакери украле план на Сеул за ликвидација на Ким Џонг-ун


Хакери од Северна Кореја наводно украле голем број воени документи од Јужна Кореја, вклучувајќи и план за атентат на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, јави Би-Би-Си.Ре Кеол-хе, член на парламентот на Јужна Кореја изјави дека информацијата доаѓа од Министерството за одбрана. Тој вели дека се украдени дури 235 гигабајти воени документи од информативниот центар, а дури 80 отсто од нив допрва треба да се идентификуваат. Нападот се случил во септември минатата година.Компромитираните документи содржат воени планови, составени од САД и Јужна Кореја. Покрај нив, има и извештаи, кои биле поднесувани до високи офицери на јужнокорејските сојузници.Министерството за одбрана во Сеул засега одби да ги коментира таквите наводи.Хакерите, наводно, пристапиле кон плановите на специјалните единици, како и до податоци за значајни енергетски и воени локации.Во мај годинава, Јужна Кореја објави дека била цел на кибер напади, но не соопшти повеќе детали.
| | веќе видена | слични

За Северна Кореја, 2017 година е одбележана преку ракетните тестирања. Од февруари земјата спроведе 15 теста, од кои повеќето беа успешни. Тие вклучуваа лансирање ракета над Јапонија и нуклеарен тест во септември, кој предизвика потреси на границата со Кина. фото извор: Getty Images Експертите веруваат дека сега Северна Кореја има потенцијал да го погоди Њујорк со голем број ракети, особено поради неволноста на претседателот Доналд Трамп да се повлече од нивниот растечки спор. Се поставуваат прашањата дали тие навистина можат да лансираат ракети во САД? А што е со остатокот од Европа и Велика Британија? „Еј-би-си њуз“ ги истражувал сите ракети што Северна Кореја досега ги тестирала и ја проучил нивната потенцијална траекторија. Праволиниски проектили со краток дострел Некои од овие проектили можат да се лансираат до 1.000 километри далечина. Локациите на кои најмногу можат да се лансираат се: - Јужна Кореја - Осака, Јапонија Балистички проектили со среден дострел Можат да се лансираат на далечина од ...
| | веќе видена | слични

Претседателот следниот месец на турнеја во пет азиски нации Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја разгледува можноста да ја посети демилитаризираната зона на Корејскиот Полуостров за време на петдневната турнеја во Азија. Јужнокорејските медиуми шпекулираат дека Трамп ќе ја посети обезбедуваната зона, со големо армиско присуство и арсенал за време на планираната петдневна турнеја по Азија, следниот месец. Трамп директно не одговори дали ќе направи слична посета како потпретседателот Мајк Пенс во април, на која, пак, се гледаше како на провокација од страна на Северна Кореја. За време на петдневната посета на Азија, Трамп ќе се обиде да го обедини притисокот од сојузниците против развојот на нуклеарно оружје на Северна Кореја, но, исто така ќе ги промовира американски економски интереси во регионот.
| | веќе видена | слични

Северна Кореја им порача на Обединетите нации дека никогаш нема да преговара за уништување на својот нуклеарен арсенал ако САД не ја сменат својата непријателска политика. Заменик-амбасадорот на Северна Кореја во ОН, Ким Ин Ријонг, му порача на Одборот за разоружување при Генералното собрание на ОН дека ситуацијата на Корејскиот Полуостров достигнала многу критична точка и дека нуклеарната војна може да избувне во секое време, пишува АФП. Извор: Макфакс
| | веќе видена | слични
7 копии

Токио, 17 октомври- САД не ја исклучуваат можноста за директни разговори со Северна Кореја, изјави денеска заменикот на американскиот државен секретар, Џон Саливан. - Не ја исклучуваме можноста за директни разговори, истакна Саливан по средба со јапонскиот колега, заменик министерот за надворешни работи Шинсуке Сугијама. По посетата на Јапонија, Саливан ќе отпатува во Јужна Кореја, пред очекуваната обиколка на регионот следниот месец од страна на американскиот претседател Доналд Трамп, во момент кога се зголемени тензиите поради нуклеарните и ракетните проби на Пјонгјанг.
| | веќе видена | слични
2 копии

Северна Кореја предупреди дека ситуацијата на Корејскиот полуостров достигнала точка од која нема враќање и оти нуклеарна војна би можела да избувне во секој момент. Заменик-амбасадорот на Северна Кореја во ОН, Ким Ин Рјонг синоќа порача дека неговата земја никогаш нема да се врати на преговарачка маса за нејзината нуклеарна програма доколку САД ја задржат „непријателската политика“. -Нуклеарна војна може да избувне секој момент, предупреди Рјонг во обраќањето пред Комисијата за разоружување на Генералното собрание на ОН. -Сѐ додека САД водат непријателска политика и не биде отстранета во целост нуклеарната закана, без разлика на условите, нема да се вратиме на преговарачка маса за нашата нуклеарна програма и балистичките ракети, рече Рјонг. Тој истакна дека Северна Кореја е единствената земја во светот која од 70-те години на минатиот век е цел на толку екстремни и директни атомски закани од САД и истакна дека неговата земја има право да поседува нуклеарно оружје за самоодбрана. Рјон притоа укажа на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Северна Кореја ја поддржала идејата за целосна забрана на нуклеарното оружје, изјавил заменикот на преставникот на Северна Кореја при ОН, Ким Ин-Ронг. Зборувајќи на седницата на комитетот на Генералното собрание на ОН за разоружување, севернокорејскиот дипломат ја поддржал Конвенцијата за целосна забрана на нуклеарното оружје која е усвоена во јули и нагласил дека Вашингтон е против тој документ. "Меѓутоа, се додека САД, кои упорно се закануваат и ја уценуваат Северна Кореја со нуклеарно оружје и го отфрлаат договорот за забрана на нуклеарно оружје, Северна Кореја нема да го прифати договорот", рекол тој. Тоа што Пјонгјанг поседува нуклеарно оружје и балистички ракети, според зборовите на дипломатот, е "оправдана мерка на самозаштита". "Ниедна држава во светот не била толку долго време мета на директна закана од страна на САД", нагласил претставникот на Северна Кореја. "Ситуацијата на Корејскиот полуостров која ја следи целиот свет достигна крајна точна, нуклеарната војна може да започне во секој ...
| | веќе видена | слични

Претставникот на Северна Кореја во Обедиентите Нации предупреди дека никогаш нема да преговара за нуклеарно разоружување доколку САД не го сменат непријателскиот однос. „Во секој момент може да се случи нуклеарна војна. Ситуацијата на Корејскиот Полуостров достигна критична точка. Целосната копнена територија на САД е во наш домет, па ако Вашингтон се обиде да нападне дел од нашата земја, нема да се спаси од острата казна“, изјави Ким Ин-Рјонг, заменик- амбасадор на Северна Кореја во ООН. Севернокорејскиот дипломат потенцира дека по серијата ракетни лансирања и шестиот нукеларен тест, неговата земја ја минала последната порта на патот кон статусот на нуклеарна сила.
| | веќе видена | слични

Официјален претставник за Северна Кореја изјавил за CNN дека оваа земја не е заинтересирана за дипломатија се додека не развие интерконтинентален балистички проектил со кој ќе може да го погоди источниот американски брег. „Пред да започнеме да се занимаваме со дипломатија со администрацијата на Доналд Трамп, сакаме да испратиме јасна порака дека Северна Кореја има сигурна одбранбена способност за спротиставување на било каква агресија од Соединетите Американски Држави“, изјавил претставникот. Критичната ситуација меѓу Северна Кореја ја коментираше и Ким Ин – Рјонг, заменик амбасадор на Обединетите Нации во Северна Кореја. „Ако непријателската политика и нуклеарните закани од САД не бидат темелно искоренети, никогаш нема да се преговара околу нуклеарно оружје и балистички ракети“, изјави тој, пренесува Ројтерс. Коментарите доаѓаат после дополнителното влошување на ситуацијата, земајќи го во предвид фактот дека американските и јужнокорејските сили изведуваат вежби на море и копно, што е провокација за Северна ...
| | веќе видена | слични

Пензионираниот американски генерал Бери Мекафри тврди дека Америка ќе влезе во војна со комунистичкиот режим на Пјонгјанг најдоцна до следното лето. Ким Јонг Ун продолжи да ја ескалира својата заканувачка реторика против Соединетите Американски Држави и нејзините сојузници, додека кризата на Корејскиот полуостров се продлабочува. Поранешниот американски генерал ја отфрли можноста Северна Кореја да се врати на преговарачка маса. „Проблемот е во тоа што имаме толку многу кризи кои што се одвиваат, потенцијално, а тоа ги преоптоваруа дипломатските напори, како и способноста на американските вооружени сили тоа да го решат. Не сакам да го тргнеме вниманието од Северна Кореја“. „Сегашниот начин на комуницирање на американската администрација и според моето мислење, недостатокот на дипломатска и сериозна стратегија не води во војна следното лето“, изјави пензиониранот генерал Бери Мекафри. Пред неколку ден, експертите ја открија својата загриженост дека Северна Кореја ќе изврши одмазда со балистичка ракета во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Севернокорејски хакери украле план на Сеул за ликвидација на Ким Џонг-ун

Од:
До кого (е-маил):
Порака: