Груевски: На 15 октомври се решава дали ќе почне нова ера во Македонија

4 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на вечерашниот митинг во Гевгелија истакна дека граѓаните 15-ти октомври ќе одлучат дали ќе продолжи слободното паѓање или тоа ќе биде сопрено и ќе почне новата ера во Македонија.- Вашата одлука е многу важна – тоа не е само уште една обична одлука. Не гласаме само за нашите градоначалници, за нашите градови туку сите ние заедно ќе одлучиме каква ќе биде Македонија по 15-ти октомври. Вашата одлука е конечна. Вие го имате последниот збор за заедничката иднина, за иднината на нашите градови и за иднината на нашата држава, рече Груевски.Ние знаеме како се создаваат модерни општини и современи урбани средини, ние планираме за наредните десет до дваесет години затоа што имаме идеи, имаме планови, имаме соништа и имаме нова ера која за сите ќе понуди подобри услови за живот, истакна лидерот на ВМРО-ДПНЕ Никола Груевски на вечерашниот митинг на коалицијата „За подобра Македонија“ во Гевгелија.- Ако можевме невработеноста во Гевгелија да ја намалиме за 62 отсто, новата ера ...
| | веќе видена | слични

Според неофицијални информации од партиските штабови на БЕСА и ДУИ кои имаат поддршка од СДСМ во Чаир битката е една од најнеизвесните на територија на Република Македонија. Кандидатот за градоначалник на БЕСА Зекирија Ибрахими има десетина гласа предност во однос на Висар Ганиу кандидатот на ДУИ зад кој застана и СДСМ. Првичните неофицијални резултати говорат дека односот е многу тесен, односно БЕСА има 1049 гласови, а ДУИ 1033 гласови. По пребројување на повеќе податоци и официјализирање од ДУК ќе имаме поголема претстава за состојбата и дали тоа трката ќе заврши вечерва или пак ќе продолжи во вториот круг.
| | веќе видена | слични

„Со победата на Висар Ганиу во Чаир на овие локални избори ќе победи цело старо Скопје, ќе победат и оние кои нема да гласат за него“ - рече лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети на митингот на плоштадот Скендербег во Скопје. Ганиу треба да победи за да ја продолжи мисијата и да создаде вредности, изјави Ахмети. Се осврна на соработката со СДСМ на локалните избори и посочи дека ова партнерство се состои во помагање еден на друг во тие општини каде што едната партија нема можност за победа. Позитивно ја оцени досегашната работа на Владата, го наведе подобрувањето на односите со соседите, го спомена Договорот за добрососедство со Бугарија и решителноста за градење добри односи и со Грција. „ДУИ произведува големи успеси и квалитет за разлика од другите на овие простори. Видете каква одлична кампања спроведуваме, колку луѓето се спокојни, а знаете како го затекнавме Чаир пред 15 години, без ниедна инвестиција и вработување. Но, сѐ уште не е сѐ сторено. Пред нас има уште големи задачи, ...
| | веќе видена | слични

Кандидатот на ДУИ за општина Чаир, Висар Ганиу, за време на неговиот митинг вети целосна имплементација на својата програма за развој на Чаир во следните четири години, наречен „Договор“. Тој вети дека ќе го одржи дадениот збор и ќе работи со чесност и транспарентност. Ганиу ги покани граѓаните масовно да учествуваат на изборите, признавајќи дека локалната самоуправа има проблеми, но дека целосно ќе се ангажира за нивно надминување. „ Јас и мојот тим, разговарајќи со вас на терен, одејќи од врата до врата, ги слушавме сите ваши проблеми. Ние знаеме што му треба на Чаир затоа подготвивме програма која предвидува проекти од областа на урбанизмот, сообраќајот, образованието, спортот, културата, хигиената, екологијата, безбедноста… Ние имаме обемна програма, добро спакувана и обмислена“, рече Висар Ганиу- кандидат на ДУИ за Чаир.
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ Зоран Заев од митинзите во Арачиново и Гази Баба испрати пораки за заедништво, мултетничност и соживот. - Македонија ја правиме заедничка и земја за почит. Испишуваме историја, градиме едно општество за сите, носиме живот еднаков за сите, истакнаа лидерот Заев и кандидатката за градоначалничка на Арачиново, Миликије Халими. Заев рече дека со Миликие Халими се отвора ново поглавје за Арачиново и за Македонија. - Времето на политичари кои не делеа етнички, верски или на било кој друг начин заврши. Времето на лажни политики е минато свршено време. Македонија отвора нови перспективи. Секој граѓанин е важен, власта ќе им служи подеднакво на сите граѓани. Заедничка, единствена, сплотена Македонија е нашата иднина, порача Заев. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, пак, од Валандово и Гевгелија, истакна дека 15-ти октомври се решава дали ќе продолжи слободното паѓање или тоа ќе биде сопрено и ќе почне новата ера во Македонија. - Не гласаме само за нашите градоначалници, за нашите градови туку сите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На 15 октомври, прв човек на Чаир ќе биде Висар Ганиу, а со неговата победа ќе победи цело старо Скопје, ќе победат и тие што нема да гласат за него, рече лидерот на Демократската унија за интеграции Али Ахмети на вечерашниот митинг оддржан на плоштадот Скендербег во Скопје. Ахмети потенцирајќи дека кандидатот на ДУИ за градоначалник на Чаир, Висар Ганиу има безрезервна поддршка од своите поддржувачи, како и од партијата, рече дека тој треба да победи за да продолжи со мисијата и да создаде вредности. Лидерот на ДУИ уште еднаш се осврна на соработката со СДСМ на локалните избори и нагласи дека ова партнерство се состои во помагање еден на друг во тие општини каде што едната партија нема можности за победа. – Ова мора да се почитува, бидејќи тоа е добрата волја на двете страни, рече Ахмети. Тој исто така позитивно ја оцени десегашната работа на Владата, со посебен акцент на подобрувањето на односите со соседите, спомнувајќи го Договорот за добрососедство со Бугарија и одлучноста за градење добри односи и со ...
| | веќе видена | слични

Партиските лидери и кандидатите за градоначалници на синоќешните митинзи упатија различни пораки до граѓаните, со цел да ја добијат нивната доверба на локалните избори на 15 октомври.Лидерот на СДСМ Зоран Заев од митинзите во Арачиново и Гази Баба испрати пораки за заедништво, мултетничност и соживот.– Македонија ја правиме заедничка и земја за почит. Испишуваме историја, градиме едно општество за сите, носиме живот еднаков за сите, истакнаа лидерот Заев и кандидатката за градоначалничка на Арачиново, Миликије Халими.Заев рече дека со Миликие Халими се отвора ново поглавје за Арачиново и за Македонија. – Времето на политичари кои не делеа етнички, верски или на било кој друг начин заврши. Времето на лажни политики е минато свршено време. Македонија отвора нови перспективи. Секој граѓанин е важен, власта ќе им служи подеднакво на сите граѓани. Заедничка, единствена, сплотена Македонија е нашата иднина, порача Заев. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, пак, од Валандово и Гевгелија, истакна дека 15-ти ...
| | веќе видена | слични

Општина Чаир можеби нема голема политичка вредност за СДСМ бидејќи и онака немаат директно свој кандидат кој би се обидел за прв пат во историјата на оваа општина да направи исчекор, односно Албанец да се „трка“ за релативно партија со мнозинско македонско гласачко тело. Наместо тоа СДСМ реши да ја зацврсти коалицијата со ДУИ и да го поддржи нивниот кандидат Висар Ганиу. Токму неговото поддржување не беше најидеално дочекано од партиските штабови на СДСМ во Чаир каде се случи огромна трансформација и партијата која сега ја води владата доби голем број членови Албанци и припадниците на останатите етнички заедници што им даде и мотив за големи промени. Сега СДСМ е пред голем предизвик, да му помогне да победи на Ганиу за да не се случи во Чаир да дојде до смена на власта и за прв пат таму градоначалничката фотелја да ја освои Зекирија Ибрахими од БЕСА кој ако се сеќавате ја пееше албанската химна во Собранието непосредно пред да се гласа за Талат Џафери и да се случи крвавиот упад. Доаѓањето на власт на БЕСА ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: На 15 октомври се решава дали ќе почне нова ера во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: