Анкета: Шилегов во водство пред Трајановски


Во емисијата „Топ тема“ на ТВ Телма, вечерва беше објавена анкета спроведена телефонски од „М Проспект“ на 1513 испитаници во периодот од 23 септември до 2 октомври. На прашањето „За кој кандидат за градоначалник на Скопје ќе гласате“, за Петре Шилегов – Коалиција на СДСМ се изјасниле 37,1 отсто од испитаниците, додека за Коце Трајановски од ВМРО-ДПМНЕ 34,6 отсто. Останатите шест кандидати заедно имаат поддршка од 5,8 отсто. Дури 22,5 отсто одговориле дека или се уште не знаат за кого би гласале, не одговориле или се изјасниле дека не би гласале за ниту еден од кандидатите. Од аспект на етничката припадност, Македонците и Албанците својата поддршка би ја дале на различни кандидати. 24,3 отсто од Македонците се изјасниле дека би глсале за Трајановски, додека за Шилегов би гласале 30,9 отсто. Од Албанците, 58,6 отсто би гласале за Шилегов, а само 4,8 отсто за Трајановски. 22,3 отсто од Албанците би гласале за некој друг кандидат. ТВ Телма не соопшти прецизни податоци од анкетата за рејтингот на кандидатите за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

На прес конференција, денеска кандидатот за градоначалник на Неготино од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Златко Пенков, му ја честита победата на неговиот противкандидат од СДСМ и коалициските партнери Тони Делков. Му посака успешна работа. Тој се заблагодари за поддршката и рече дека секогаш ги почитува одлуките на народот. Пенков освои 5.630, а Делков доби 6.455 гласа. Независниот кандидат Ѓорѓи Ајтов освои 135 гласа. На гласање излегле 12.549 неготинци, а излезноста е 78.08 проценти. Групата избирачи на Сашо Николов освои 471 глас. Советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата доби 5.287 гласа, а таа на СДСМ и коалициските партнери освои 6.349 гласови. Според првичните податоци, СДСМ и коалицијата освоија осум, а ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партнери седум советнички места.
| | веќе видена | слични

16.10.2017 Во Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево по две недели граѓаните повторно ќе гласаат за да го изберат новиот градоначалник. Недоволниот број гласови да се избере прв човек на општината во првиот круг, ќе ја продолжи предизборната кампања и ќе им даде шанса на кандидатите да придобијат нови гласачи. Според првичните резултати што ги соопшти Општинската изборна комисија, во Виница кандидатот на коалицијата на СДСМ, Ивица Димитров добил 5.113, а кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Мартин Павлов – 4.852 гласа. Нешто помалку од 1,5 процент му бил потребен на Димитров да оствари победа во првиот круг. Што се однесува до резулттаите за места во советот на Општината, листата на СДСМ освоила 4.978 гласа, листата на ВМРО-ДПМНЕ 4.579, а листата на НДМ – 402 гласа. Со тоа СДСМ ќе има 8, а ВМРО-ДПМНЕ 7 советници.
| | веќе видена | слични

Пенков освои 5.630, а Делков доби 6.455 гласа. Независниот кандидат Ѓорѓи Ајтов освои 135 гласа. На гласање излегле 12.549 неготинци, а излезноста е 78.08 проценти. Групата избирачи на Сашо Николов освои 471 глас. Советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата доби 5.287 гласа, а таа на СДСМ и коалициските партнери освои 6.349 гласови. Според првичните податоци, СДСМ и коалицијата освоија осум, а ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партнери седум советнички места.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Почитувани сограѓани, победив во првиот круг на градоначалничките избори во Штип! Им се заблагодарувам на сите мои соработници и активисти кои неуморно работеа со мене во текот на кампањата. Ќе има втор круг на гласање и знам дека делата ќе победат“, напиша Илчо Захариев на Фејсбук.
| | веќе видена | слични
5 копии

Во општина Зрновци кандидат за градоначалник ќе се бира во втор круг од локалните избори. Разликата меѓу двата кандидата за градоначалник е 331 глас, информираше Светлана Димитрова, претстедател на ОИК во оваа општина. Кандидатот за градоначалник Ванчо Митев од редовите на СДСМ и коалицијата освои 460 гласа, а Блаже Станков од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата доби 791 глас. Во Зрновци глсаа 1.631 граѓанин со право на глас. Листата на советници од СДСМ и колаиционите партии доби 37,1 проценти од гласачите и освои 4 советнички места, додека ВМРО-ДПМНЕ и колаицијата освои 42,9 проценти од гласовите и освои исто така четири советнички места. Едно советничко место во идниот совет на општина Зрновци освои листата на група избирачи. И во општина Чешиново Облешево, според изјавата на Весна Ѓорева Малинов, престедател на ОИК, ќе се оди на втор круг од локалните избори. Таму кандидатот на СДСМ и коалицијата Горанчо Крстев освои 1.938 гласови, додека Горанчо Зашов од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата доби 1.977 гласови. Во оваа општина ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Кавадарци и Неготино ќе се одржи втор круг од локалните избори. На вчерашното гласање кандидатот за градоначалник на Кавадарци од СДСМ и коалицијата Бетиане Китев доби 11.482 гласа, а кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Митко Јанчев 12.077 гласа. Независниот кандидат Борис Давидов, пак, освои 271, додека Верица Арсова од ТМРО 165 гласа. Во Кавадарци излегле 24.451 избирач, а регистрирана е излезност од 74,84 отсто. Советничката листа на ТМРО освои 705 гласа, на ГРОМ 1.707, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата 9.146, а СДСМ и коалициските партнери 10.538 гласови. Независната листа на Ристо Сакалиев доби 1.481 глас. Во Неготино, а гласање излегле 12.549 лица, а излезноста била 78,08 проценти. Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партнери Златко Пенков освои 5.630, а кандидатот на СДСМ и коалицијата Тони Делков 6.455 гласа. Независниот кандидат Ѓорѓи Ајтов освои 135 гласа. Групата избирачи на Сашо Николов освои 471 глас. Советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата доби 5.287 гласа, а на СДСМ и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Росоман ќе има втор круг гласање за локалните избори. Во вчерашниот прв кург кандидатот на СДСМ и коалицијата Бранко Јанев доби 1.338 гласа, а неговиот противкандидат Стојанче Лазов од ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партнери, 1.241 глас. Според претседателот на Општинска изборна комисија (ОИК) Лазар Симоновиќ, вкупно гласале 2.711 избирачи, а излезноста е 79,50 отсто. – Народно движење за Македонија доби 320 гласа и еден советник, ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партнери 1.045 гласа и четири советнички места, Левица освои 256 гласа и едно место за советник, а СДСМ и коалицијата со 945 гласа доби три советнички места, информира Симоновиќ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Јован Пејковски за Чучур-Сандево и Ивица Тошевски во Општина Ранковце се независните градоначалници кои победија во првиот круг на локалните избори од пријавените 27 кои настапија самостојно. Споредено со изборите од 2013, нема промена на бројот на независните градоначалници, и тогаш победија двајца, Јован Пејковски во Чучур Сандево и Стево Пивковски во Могила. Пејковски успеа да обезбеди трет мандат во Чучур Сандево, со 51,40% од гласовите , односно 2486 гласови, победувајќи го независниот кандидат Горан Чекаловиќ, кој освои 41,51% или 2008 вкупно гласови. Според податоците на ДИК, Ивица Тошевски е победник во општина Ранковце со освоени 1472 или 58,27% од гласовите, наспроти Роберт Симоновски од ВМРО-ДПМНЕ за кого гласале 958 лица или 37%,93% од гласовите. Шанса за победеа, осносно втор круг во кој влегува независен кандидат за градоначалник се општините Могила и Брвеница. Стево Пивковски ќе се бори за втор мандат на Могила како независен со освоени 38,06% или 1415 вкупно освоени гласови, наспроти ...
| | веќе видена | слични

Демир Капија оди во втор круг од локалните избори, разликата меѓу двајцата кандидати за градоначалник е 72 гласа, информираше денеска Стојна Топчиева, претседател на Општинска изборна комисија. - Кандидатот за градоначалник од редовите на СДСМ и коалицијата Лазар Петров освои 1.419 гласа, а Трајче Димитриев од ВМРО-ДПМНЕ и коалиционите партнери доби 1.347 гласа. Гласаа 2.868 избирачи, а излезноста беше 84.25 отсто, соопшти Топчиева. Кога се во прашање листите за советници, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата добија 46.27 отсто од гласовите и четири советнички места, а СДСМ и коалиционите партнери 49.90 проценти и пет места за советници.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анкета: Шилегов во водство пред Трајановски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: