Пандев мора да остане, Адеми како да паузирал само два дена, а не две години


Капитенот Горан Пандев одигра нешто повеќе од еден час и беше вистински диригент на теренот, а и неговата замена, Адеми покажа дека изгледа како да не паузирал две години. Пандев делеше асистенции, додека кога влезе Адеми, офанзивецот изгледаше како воопшто да не паузирал, а не дека ова му е прв меч по пауза од две години. И селекторот Ангеловски имаше само пофални зборови за овие двајца мајстори на фудбалската игра. „Адеми овој натпревар го одигра како да имал два дена пауза, а не две години. Горан одигра тежок меч во Торино, и тука одигра маестрално. Јас само ќе кажам дека една од главните причини, неговото враќање во националниот тим, тоа е една големина, и се што е во моја моќ ќе направам во иднина да го носи дресот со државниот грб“, рече селекторот Ангеловски.
| | веќе видена | слични

По кам-бекот во репрезентацијата по две години, Аријан Адеми конечно се врати и во редовите на неговиот актуелен клуб Динамо Загреб. Тој последно заигра за „модрите“ од Загреб пред цели две години, во мечот од ЛШ против Арсенал, каде му беше пронајдена спорна супстанца во крвта по направениот допинг тест, по што му се случи и двогодишна голгота, која конечно заврши пред неколку недели. Динамо Загреб вчера се спасуваше од пораз против Осијек во последните мигови (1:1), а Аријан Адеми постигна погодок, но поради наводен офсајд, не му беше досуден голот, па Динамо остана на реми кои го заработија дури во 93. минута со голот на Енрикез. „ Штета што не победивме, но среќен сум што конечно дебитирав по паузата. Слушнав дека играчот на Осијек одигра пас, па затоа не ми е признат голот, но судијата така свиреше и нема тука што да се каже. Жал ми е што вака излезе работата, сигурно дека ќе бев уште посреќен да се вратев во тимот со гол. Им благодарам на сите за големата поддршка сиот овој период “, истакна Адеми по ...
| | веќе видена | слични

Откако на извонреден начин, веднаш со погодок, се врати во дресот на македонската репрезентација против Лихтенштајн, Аријан Адеми можеше да има враќање со гол и во дресот на Динамо Загреб. Адеми ги одигра последните 30 минути во ремито (1-1) на Динамо против Осијек, а постигна и погодок во 77.минута кој му беше сосема неоправдано поништен поради наводен офсајд. Видео снимката од ситуацијата покажува дека судијата погреши, затоа што топката до Адеми не доаѓа од негов соиграч но од фудбалер на Осијек кој ја враќа пред својот гол… „Жал ми е што не победивме, но среќен сум што се вратив на терените. Мојот поништен гол? Фудбалерот на Осијек играше последен со топката, но ете што да се прави, судијата свиреше офсајд. Жал ми е поради тоа. Среќен сум што постигнав гол за Македонија, а ќе бев уште посреќен ако сега и тука победевме а јас постигнев гол. Но, секако задоволството е големо што на одличен начин ме дочекаа навивачите, што соиграчите и клубот ми ја доверија и капитенската лента. Немав трема, максимално ...
| | веќе видена | слични

Аријан Адеми со овации од гледалиштето беше дочекан назад во тимот на Динамо. По пауза од две години, македонскиот репрезентативец повторно се појави долу, на теренот на „Максимир". Влезе во 56. минута од мечот против Осиек (го замени Антолиќ), и доби уште една почест – ја доби капитенската лента, да го предводи најдобриот тим во Хрватска кон резултстски пресврт. Се тресеа „модрите" се до петата минута од продолжението во која Хенрикез погоди за (1:1), и спаси бод во овој натпревар кој ќе остане запаметен по тоа дека Аријан Адеми се врати во екипата, како капитен.
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми се врати и во дресот на Динамо Загреб по суспензијата поради допинг што две години го оддалечи од фудбалот, но „модрите“ само ремизираа дома на „Максимир“ против Осијек (1-1). Всушност, Динамо Загреб се спаси од пораз во последните мигови од натпреварот. Во составот на гостите целиот меч го одигра Музафер Ејупи. Ерос Грезда во 17.минута од натпреварот го доведе Осијек во водство, а Анџело Енрикез во четвртата минута од судиското продолжение донесе бод за Динамо Загреб. Аријан Адеми влезе во игра во 56.минута, успеа да постигне и погодок, но истиот му беше поништен поради офсајд позиција.
| | веќе видена | слични

Македонија | Македонскиот фудбалер им го направи преубав денот на млади дечиња кои инаку се фанови на Динамо Загреб... 26 годишниот македонски интернационалец од редовите на хрватскиот вицепрвак Динамо Загреб, Аријан Адеми, ги насмеа лицата на три дечиња кои имаат тешка болест. „Насмевката на нините лица е најголема награда и поттик. Таа храброст со која овие деца патуваат низ животот, таа ведрина и оптимизам треба да бидат пример за сите нас“ порача Адеми по посетата на семејството Чабраја во населба во Сесвете, а веста ја пренесе и Динамо Загреб на својот сајт и социјалните мрежи. Мајката Даниела и таткото Анте, како и нивните три сина Славко (16), Петар (12) и Лука (10) од неодамна станале членови на фан клубот на Динамо Загреб, па тие добија изненадување во својот дом, каде за гостин го имаа македонскиот репрезентативец Аријан Адеми. „Кај нас спортот постојано се гледа на телевизија, посебно фудбал. Децата ни се големи навивачи на Динамо Загреб па така сите се зачленивме во фан клубот“ вели Анте. ...
| | веќе видена | слични

Аријан Адеми, македонскиот фудбалски репрезентативец по враќањето во својот клуб Динамо Загреб, денес направи еден убав и хуман гест. Заедно со вработен во клубот посетија едно семејство во Загреб кои има три болни дечиња, врзани за инвалидна количка. „Насмевката на нивните лица е најголема награда. Таа храброст со која оиве деца патуват во живото, таа ведрина и оптимизан треба да бидат пример за сите. Нивниот живот е борба и на сето тоа треба да им се честита. Драго ми е што барем малку ги развеселив“, изјави Адеми. При посетата на трите братичиња им беа доделени клупски поклони и беа повикани да дојдат на „Максимир“ на меч на Динамо Загреб.
| | веќе видена | слични

Малите Лука, Петар и Славко болуваат од најтежок облик на мускулна дистрофија… Но, позитивниот дух кој го носат во себе никогаш не исчезнал од нивните срца. Искрено со срце пристапуваат и кон навивањето за својот омилен клуб Динамо Загреб… Токму затоа беа пресреќни кога нив се одлучи да ги посети македонскиот репрезентативец Аријан Адеми. „Нивниот живот е борба, затоа сите ние треба само да им се поклониме. Насмевката на нивните лица е најголема награда и поттик за сите нас. Таа храброст со која овие деца патуваат низ животот, оваа ведрина и оптимизам треба да бидат пример за сите нас“ – истакна Адеми по посетата на семејството Чабраја. Мајката Даниела и таткото Анте, како и нивните три сина Славко (16, Петар (12) и Лука (10) од неодамна се горди членови на навивачкиот клуб на Динамо Загреб. „Нашите момчиња се огромни навивачи на Динамо, па сите ние се зачленивме во клубот. Во нашето семејство едноставно не може да се живее без фудбал, затоа и сме пресреќни што сега со нас е Аријан“ – истакна Анте на ...
| | веќе видена | слични

Аријан Адеми на најдоба можен начин се врати на фудбалските терени, бидејќи тоа го направи носејќи го македонскиот дрес на квалификацискиот натпевар против Лихтенштајн на кој набрзо по влегувањето во игра успеа да постигне сензационален гол кој стана вистински хит и на социјалните мрежи. Ремек-делото на Адеми одекна дури и во Шпанија каде познатата телевизија „Мовистар +“ го нарече играчот за врска „македонскиот Меси“, а сега во последната изјава за специјализираниот фудаблски портал „Гол“, македонскиот репрезентативец се обиде да го опише маестралниот погодок кој го постигна во уверливата победа на Македонија во Струмица (4:0). – Во Македонија бев печекан навистина одлично. Од тренерите, селекторото, луѓето во федерацијата, соиграчи и пред се навивачите. Искрено, не очекував дека така ќе се одвива мојот прв меч, после пет минути игра постигнав гол. Тоа беше вистинско чудо, не дека во мојата кариера се изнадавав голови, посебно не на таков начин. Тајната е тоа што бев гладен за игра. Веднаш се растрчав на ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми по враќањето на зелените терени по 2 години пауза поради допинг, за само пет минути успеа да се запише во листата на стрелци во победата над Лихтенштајн од 4-0. Адеми по враќањето во својот клуб Динамо Загреб беше доста интересен за тамошните медиуми за кои истакна дека е презадоволен од она што му се случило во Македонија. „Во Македонија изминатите денови баш сите ме пречекаа одлично, од селекторот, луѓето од федерацијата, па до фудбалерите и навивачите. Искрено, не очекував дека тоа така ќе се случи на првиот меч, па за само пет минути постигнав гол. Чудо едно. Во кариерата не сум постигнал многу голови посебно не такви. Сакам да играм, баш многу. Штом влегов на теренот се растрчав на сите страни, како да ме пуштил некој од ланци. Можеби малку се изгубив во почетокот, но потоа се опуштив и се беше онака како што треба. Одиграв 30 минути, воопшто не се заморив. Но, дури сега ќе треба да видиме како ќе биде понатаму.“ изјави Адеми. Нашиот репрезентативец исто така ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 332 | | | веќе видена

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 554 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пандев мора да остане, Адеми како да паузирал само два дена, а не две години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: