Митевски најави субвенции за енергетски фасади во Македонска Каменица

6 копии

Субвенционирање на реконструкцијата на фасадите во општина Македонска Каменица ќе биде еден од приоритетите на кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ и актуелен градоначалник на Македонска Каменица, Дарко Митевски. Тој денеска на прес-конференција истакна дека целта на овој проект е Македонска Каменица да добие поубав модерен лик.– Земајќи ги предвид барањата и потребите на граѓаните, општина Македонска Каменица ќе субвенционира реконструкција на фасадите на колективните објекти за домување. Овој проект има повеќекратно значење. Најпрвин, значително ќе се подобри енергетската ефикасност на колективните згради, со што и граѓаните ќе заштедуваат повеќе. Освен тоа, Општината ќе добие поубав лик со што ќе се продолжи по трасираниот пат за градење модерна европска општина, истакна Митевски.Тој додаде дека општината секогаш ги слуша идеите од граѓаните. – Ние ги прифативме овие идеи и со ова ќе покажеме дека грижата за сите граѓани, како од градското подрачје, така и од руралните делови на општината, е ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Кандидатот за градоначалник на Македонска Каменица од ВМРО ДПМНЕ, Дарко Митевски одржа трибина во селото Косевица при што најави поголем број проекти од неговата предизборна програма за овој дел од општината. – Село Косевица ќе добие силна општинска поддршка. Косевица и Луковица ќе бидат поврзани со асфалтен пат, а нови локални патишта ќе се изградат до маалите Караџевци, Горанци, Паши, Врбаци, Паровци, Бошнаци и Горно Чукаревци. Старата училишна зграда ќе биде реконструирана и пренаменета согласно со потребите на жителите. Ќе биде обезбедена поддршка за земјоделците, жителите кои припаѓаат на некоја од ранливите категории ќе добијат социјални монтажни објекти за домување, а ќе биде изграден и комплетно нов водоснабдителен систем, истакна Митевски. Проектот за поставување на големи контејнери за отпад, рече, ќе биде продолжен во село Косевица. Потенцира и дека со воведувањето на бесплатниот јавен превоз се појави и потребата од поставување на постојки и оти тоа ќе биде направено и во ова село.
| | веќе видена | слични

– Село Косевица ќе добие силна општинска поддршка. Косевица и Луковица ќе бидат поврзани со асфалтен пат, а нови локални патишта ќе се изградат до маалите Караџевци, Горанци, Паши, Врбаци, Паровци, Бошнаци и Горно Чукаревци. Старата училишна зграда ќе биде реконструирана и пренаменета согласно со потребите на жителите. Ќе биде обезбедена поддршка за земјоделците, жителите кои припаѓаат на некоја од ранливите категории ќе добијат социјални монтажни објекти за домување, а ќе биде изграден и комплетно нов водоснабдителен систем, истакна Митевски. Проектот за поставување на големи контејнери за отпад, рече, ќе биде продолжен во село Косевица. Потенцира и дека со воведувањето на бесплатниот јавен превоз се појави и потребата од поставување на постојки и оти тоа ќе биде направено и во ова село. (МИА)
| | веќе видена | слични
2 копии

Кандидатот за градоначалник од ВМРО ДППМНЕ за М. Каменица, Дарко Митевски денеска на прес-конференција го обвиниобвини противкандидатот од СДСМ и коалицијата за искинатите плакати во селата. – Пред неколку дена со канидидатот за градоначалник од СДС потпишавме кодекс за фер кампања, но дека фер кампања нема, говори и фактот што сите мои фотографии и плакати во селските средини се искинати, отстранети и фрлени пред мојот дом. Дали ваква кампања договаравме кога го потпишавме Кодексот, запраша Митевски. Кандидатот за градоначалник на општина Македонска Каменица од ВМРО ДПМНЕ, Митевски најави нов проект- Монтажни домови за ранливите категории граѓани од руралните средини.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кандидатот за градоначалник на М. Каменица од ВМРО ДПМНЕ и актуелен градоначалник на оваа општина, Дарко Митевски, од село Луковица најави нови проекти за водоснабдителни системи за четири села во Општината. Од овде промовираме два нови проекти кои се содржат во програмата на ВМРО ДПМНЕ и се однесуваат за четири села во општината. Односно водоснабдителни системи за село Луковица и Тодоровци и нов водоснабдителен систем за Моштица и Моштица 1. Општтина Македонска Каменица веќе подготви техничка и проектна документација за изградба на нови водоснабдителни системи за селата Со реалзицијата на овие проекти ќе се подобри кавалитетот на водата и ќе се обезбеди континуирана контрола на водата за пиење во овие рурални средини, истакна МитевскиТој ги повика граѓаните на 15 октомври да изберат работа и само работа за да се подобри квалитетот на животот во Општина М. Каменица.
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите ...
сите 145 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Сириската невладина агенција за човекови права објави дека е забележан огромен конвој на сириската армија како го напушта Манбија, уште еден курдски град над ...
сите 802 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Митевски најави субвенции за енергетски фасади во Македонска Каменица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: