Се асфалтираат неколку улици во Македонска Каменица

Во Македонска Каменица почна асфалтирањето на неколку улици и изградба на локални патишта во селата Моштица и ДулицаГрадоначалникот Дарко Митевски кој изврши увид на почетокот на асфалтирањето на улицата „8 Септември", истакна дека претходно на оваа делница целосно е завршена атмосферската канализација и е поставена воводната мрежа.- Целосно ќе се обнови асфалтниот слој и ќе се постават нови рабници. Со тоа ќе биде ставена целосно во функција и новоизградената атмосферската канализација по што ќе следува асфалтирање на новата улица изградена кај детското игралиште каде што ќе бидат изградени и два паркинг простора, истакна Митевски.Тој додаде дека продолжение на овие проекти ќе биде изградбата на нови локални патишта во руралните средини, во селата Моштица 1 и во Дулица, каде ќе се асфалтира патот кој ги поврзува маалата Цоцевци и Доганско маало. Вредноста на проектите е 20 милиони денари, средства обезбедени од Буџетот на Општината.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ за Пробиштип Тони Тоневски, кој воедно е и актуелен градоначалник, истакна дека по изградбата на атмосферската канализација заврши и асфалтирањето на улицата „Гоце Делчев“, која е во централното градско подрачје.Со овој проект е опфатено и изградба и асфалтирање на нов паркинг простор кај детската градинка.– Овој проект е донација од Светска банка, вкупниот износ му е околу три милиони денари, кои се донација, и околу 500.000 денари кои се обезбедени од буџетот на Општина Пробиштип, рече Тоневски.Тој истакна дека проектот за улицата „Гоце Делчев“ почна да се реализира во август, а во него беа опфатени изградба на атмосферска канализација, нови тротоарни површини и околу 2.500 метри квадратни асфалтирање на новиот паркинг-простор и на улицата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кандидатот за градоначалник од ВМРО ДППМНЕ за М. Каменица, Дарко Митевски денеска на прес-конференција го обвиниобвини противкандидатот од СДСМ и коалицијата за искинатите плакати во селата. – Пред неколку дена со канидидатот за градоначалник од СДС потпишавме кодекс за фер кампања, но дека фер кампања нема, говори и фактот што сите мои фотографии и плакати во селските средини се искинати, отстранети и фрлени пред мојот дом. Дали ваква кампања договаравме кога го потпишавме Кодексот, запраша Митевски. Кандидатот за градоначалник на општина Македонска Каменица од ВМРО ДПМНЕ, Митевски најави нов проект- Монтажни домови за ранливите категории граѓани од руралните средини.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кандидатот за градоначалник на М. Каменица од ВМРО ДПМНЕ и актуелен градоначалник на оваа општина, Дарко Митевски, од село Луковица најави нови проекти за водоснабдителни системи за четири села во Општината. Од овде промовираме два нови проекти кои се содржат во програмата на ВМРО ДПМНЕ и се однесуваат за четири села во општината. Односно водоснабдителни системи за село Луковица и Тодоровци и нов водоснабдителен систем за Моштица и Моштица 1. Општтина Македонска Каменица веќе подготви техничка и проектна документација за изградба на нови водоснабдителни системи за селата Со реалзицијата на овие проекти ќе се подобри кавалитетот на водата и ќе се обезбеди континуирана контрола на водата за пиење во овие рурални средини, истакна МитевскиТој ги повика граѓаните на 15 октомври да изберат работа и само работа за да се подобри квалитетот на животот во Општина М. Каменица.
| | веќе видена | слични

Кандидатот за градоначалник за Тетово Горан Манојловски порача дека доколку стане градоначалник посебно внимание ќе има за улицата Гоце Делчев која поврзува четири големи населби во стариот дел на градот. Жителите на Два Бреста, Колтук, Певчина и Поток на тој начин нема да се соочуваат со повеќегодишниот проблем, рече тој.-Предвидуваме целосна реконструкција и асфалтирање на улицата. ВМРО ДПМНЕ се залагаше и во минатото да се уреди оваа улица. Со наше залагање Владата и Армијата понудија помош на општина Тетово, која беше одбиена. Иако беше речено дека општината сама ќе ја реконструира улицата, таа остана ваква со дупки. Ние ветуваме брза реконструкција-истакна Манојловски.ВМРО ДПМНЕ отвори месни комитети во Два Бреста и Центар со цел да имаат граѓаните можност повеќе да зборуваат за проблемите со носителот на советничката листа Александар Велјановски и кандидатот за градоначалник Манојловски.А.С.
| | веќе видена | слични
7 копии

Субвенционирање на реконструкцијата на фасадите во општина Македонска Каменица ќе биде еден од приоритетите на кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ и актуелен градоначалник на Македонска Каменица, Дарко Митевски. Тој денеска на прес-конференција истакна дека целта на овој проект е Македонска Каменица да добие поубав модерен лик. – Земајќи ги предвид барањата и потребите на граѓаните, општина Македонска Каменица ќе субвенционира реконструкција на фасадите на колективните објекти за домување. Овој проект има повеќекратно значење. Најпрвин, значително ќе се подобри енергетската ефикасност на колективните згради, со што и граѓаните ќе заштедуваат повеќе. Освен тоа, Општината ќе добие поубав лик со што ќе се продолжи по трасираниот пат за градење модерна европска општина, истакна Митевски. Тој додаде дека општината секогаш ги слуша идеите од граѓаните. – Ние ги прифативме овие идеи и со ова ќе покажеме дека грижата за сите граѓани, како од градското подрачје, така и од руралните делови на општината, е ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со Изборната програма 2017-2021 кандидатот за градоначалник на ВМРО ДПМНЕ и актуелен градоначалник на Македонска Каменица, Дарко Митевски, предвидува изградба на нова административна зграда согласно со потребите за современа, брза и ефикасна општинска администрација. На денешната прес-конференција тој истакна дека зборовите ветени во програмата 2013-2017 денес значат проекти во Македонска Каменица. – Денеска најавуваме низа проекти од новата прогарама. Многу значаен проект кој ќе биде реализиран во првите, е подготовка на документација и изградба на нова административна зграда на Општина Македонска Каменица. По што ќе започнеме со целосна реконструкција на стариот Дом на рударите кој е во сопственост на Општина М. Каменица ќе биде наменет за повеќе целни групи. На првите два ката ќе бидат направени 30 апартмани за пензионери, а другите катови ќе бидат адаптирани во апартмани и живеалишта за разни категории граѓани со ниски примања, самохрани родители, лица кои живеат во тешки услови. Оваа зграда за само 1,5 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Додека Берлин притиска, Париз бара ново пристапување во преговорите. Ќе има ли компромис ? Ќе донесе ли Европски Совет одлука за парелелно имплементирање на ...
сите 461 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Во Македонија да царува основаната перцепција за злоупотреба на моќта од политичка функција. Вршењето на јавна функција на политичари додека истовремено се ...
сите 206 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се асфалтираат неколку улици во Македонска Каменица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: