Нимиц: Има добра волја во Атина и Скопје прашањето за името да се реши


Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас, во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ, изјави дека со македонскиот колега Никола Димитров се ...
| | веќе видена | слични

Сега се поставува прашањето зошто Грција да не бара промена на учебниците, кога премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров се ...
| | веќе видена | слични

Македонско-грчка комисија од експерти ќе ги разгледува македонските учебници, со цел да се отстранат сите иредентистички изјави, мапи и текстови, најави ...
| | веќе видена | слични

Никола Димитров се согласил македонско – грчка комисија да го одстрани иредентизмот во македонските учебници и мапите Грчкиот министер за надворешни работи ...
| | веќе видена | слични

Влегува ли Македонија во (не)возможна мисија кога е во прашање решавање на спорот со името што го има со Грција? Оваа дилема доби на интензитет по веста дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

МНР демантира дека со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас е разговарано за промена на македонските учебници. Како што информираат во Њујорк една ...
| | веќе видена | слични

“ Афирмација на идејата за заедничка Комисија од експерти за прочистување на иредентизмот од учебниците е еднострано ново грчко изненадување, иако е стара ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Италијанската крајнодесничарска партија „Италијански браќа“, на чело со Џорџа Мелони, на последните избори во Италија освои 26 отсто од гласовите, а нејзината ...
сите 171 | | | веќе видена

Мириса ли претстојнава зима опасно на мазут, е прашањето што почнаа да си го поставуваат граѓаните, откако Владата вчера многу јасно соопшти дека за загревање ...
сите 466 | | | веќе видена

Извршниот директор на Бугарскиот фудбалски сојуз (БФС), Борислав Попов, е убеден дека Македонија ќе добие санкција од УЕФА за исвиркувањето на националната ...
сите 185 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот што доцна синоќа се случи во срцето на Дебар Маало. Граѓани преку Фејсбук сведочат дека станувало збор за ...
сите 74 | | | веќе видена

Скандалозна е објавата на општинската организација на СДС во Арачиново со која ги повикуваат да се јават во партиската организација жителите кои сакаат да се ...
сите 71 | | | веќе видена

„Украина е решена да ја врати територијата што Русија најверојатно ќе ја припои по гласањето на окупираните територии“ изјави советникот на украинскиот ...
сите 165 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин нареди делумна мобилизација на резервистите бидејќи неговата земја се соочува со неуспеси во инвазијата на Украина. Овој ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нимиц: Има добра волја во Атина и Скопје прашањето за името да се реши

Од:
До кого (е-маил):
Порака: