САД ќе реагираат сериозно ако Северна Кореја тестира хидрогенска бомба


Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат дека Пјонгјанг ќе преземе такви акции, изјави претставник на Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп.Претставникот истакна дека „до одреден степен заканите треба да се сфатат сериозно“, но не прецизираше како ќе реагираат САД.- Тоа ќе ја промени играта, но сепак сметам дека во моментов не треба да придаваме толкаво значење - нагласи тој.Претставникот на американската Администрација наведе дека постои сомнеж дали Северна Кореја има капацитет да изведе таков тест.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе отпатува во Јапонија, Јужна Кореја, Кина, Виетнам и на Филипините во ноември, за да присуствува на регионалните самити, каде ќе зборува за трговијата, но, и за нуклеарните закани на Северна Кореја, соопшти денеска Белата Куќа.Трамп, на азиска турнеја ќе биде од 3-ти до 14-ти ноември.– Ангажманот на претседателот ја засилува меѓународната одлука да се спротивстави на заканата од Северна Кореја и да се обезбеди целосна, заверена и неповратна денуклеаризација на Корејскиот полуостров, се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични

Дипломатијата е и натаму прва опција за американската администрација за справување со Северна Кореја Ескалацијата на реториката меѓу лидерите од Вашингтон и Пјонгјанг, само надодава на веќе растечкото чувство на песимизам дека можно е да има мирна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Но, дипломатијата е и натаму прва опција. Државниот секретар Рекс Тилерсон бара соработка од Кина за сузбивање на севернокорејските провокации и прави терен за првата посета на претседателот Доналд Трамп на Кина, во ноември. „Се подготвуваме за важната посета на претседателот Трамп, сакаме да разговараме за агендата, по што ќе ги продолжиме разговорите за бројни други важни прашања. Секако дека во фокусот ќе биде и Северна Кореја“, истакна шефот на американската дипломатија. Кина е трговски партнер број еден на Северна Кореја. Вашингтон вели дека помошта од Кина е клучна за економските санкции врз Пјонгјанг. „Веќе ги спроведуваме санкциите врз различни ентитети во Кина и во други земји. Се однесуваат на севернокорејската ...
| | веќе видена | слични

Високи севернокорејски дипломати денеска пристигнаа во Москва каде што, зад затворени врати, со руските колеги разговараат за кризата на Корејскиот Полуостров, објавиja руските медиуми. Средбата доаѓа откако војната на зборови меѓу Пјонгјанг и Вашингтон почна да се заканува да ескалира во сеопфатен конфликт, пренесува „Раша тудеј“. Рускиот амбасадор, Олег Бурмистров, и генералниот директор на севернокорејското Министерство за надворешни работи, Чое Сон-Хуи, се сретнаа зад затворени врати во Москва, објави ТАСС. Коментирајќи го прашањето во пресрет на состанокот, портпаролот на американскиот Стејт департмент, Хедер Науерт, рече дека Вашингтон „не може да го види тоа како лоша работа”. „Дипломатијата е наш префериран пристап. Ако Русија може да биде успешна во добивањето Северна Кореја да се движи во подобра насока, ние сигурно би го поздравиле тоа”, изјави таа вчера за новинарите. И портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, вчера ја потврди средбата меѓу руските и ...
| | веќе видена | слични

Кина им даде наредба на сите бизниси во кои сопственици се Севернокорејци а кои се на територија на Кина, да ги прекинат своите дејствувања, во согласност со санкциите од Обединетите нации, поради нуклеарната програма која е закана за целиот свет. Кина е најголемиот трговски партнер на Северна Кореја. Севернокорејските компании во Кина најмногу раководат со ресторани, а многу работници од Северна Кореја работат во кинески компании. Министерот за надворешни работи на Кина неодамна побара дијалог за да се реши ситуацијата помеѓу САД и Северна Кореја. „Проблемот со нуклеарната програма е проблем за стабилноста и мирот на регионот“, порача кинеското МНР кое повика искреност од двете страни за решавање на влошените односи. Кина, која е една од петте постојани членки на Советот за безбедност, не го искористи правото на вето врз санкциите и ги поддржа, но е против нанесување штета на севернокорејскиот народ. Со последниот указ на кинеската влада, исто така се забранува испорачувањето на природен гас во Северна ...
| | веќе видена | слични

Британскиот институт за одбрана и безбедност предупредува дека „војната помеѓу Соединетите Американски Држави и Севера Кореја сега е реално возможна“. „Војната помеѓу Северна Кореја и САД веројатно би резултирала со убивање и повреди на илјадници луѓе. Една таква војна значи дека ќе биде изведена воена инвазија на Северна Кореја при што борбите нема да бидат ниту кратки, ниту прецизни“, стои во извештајот на британскиот институт. „Во случај на напад на било која од двете земји, Велика Британија би имала максимално неколку часа да одлучи како ќе одговори“, се додава во извештајот на Британскот институт за одбрана и безбедност. Оваа вознемирувачка анализа ја напишал директорот на институтот, Малколм Калмерс кој што изјави дека војната би можела да биде започната од било која страна, но веројатно било дека американскиот претседател Доналд Трамп би можел да одлучи „да го реши проблемот порано, а не подоцна“. „Со забрзаниот напредок на севернокорејскиот развој на ракетната и нуклеарна програма, значи дека времето ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Јукијо Амано изјави во Сеул дека шестиот нуклеарен тест на Северна Кореја, спроведен на 3. септември, покажува дека изолираната земја постигнала брз напредок во изработката на оружје. Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Јукијо Амано изјави во Сеул дека шестиот нуклеарен тест на Северна Кореја, спроведен на 3. септември, покажува дека изолираната земја постигнала брз напредок во изработката на оружје. - Овој тест беше многу помоќен од претходниот, а тоа покажува дека Северна Кореја постигнала многу брз напредок, истакна Амано по средбата со јужнокорејската министерка за надворешни работи Канг Кјунг-хва. Тој додаде дека во комбинација со други елементи, ова претставува нова закана. Според него, МААЕ не е во состојба да утврди дали Пјонгјанг тестирал хидрогенска бомба. - Најважно во моментот е меѓународната заедница да се обедини, истакна Амано. Јужна Кореја во вторникот посочи дека Северна Кореја може да преземе ...
| | веќе видена | слични

Неговите ракети чинат милијарди, тој самиот живее во луксуз, но очигледно за плаќање казни за паркирање нема пари. Северна Кореја наводно должи 156.000 долари на Њујорк. Свернокорејските дипломати не платиле повеќе од 1300 казни за паркирање. Јонг Јо, севернокорејскиот дипломат во Њујорк вели дека тоа не е вистина. -Штом добиеме казна ние веднаш ја плаќаме, бидејќи ако имаме повеќе од три неплатени казни, градот повеќе нема да ни даде дозвола - тврди тој.
| | веќе видена | слични

Речиси пет милиони лица доброволно се пријавиле да се приклучат или повторно да влезат во народната армија на Северна Кореја за борба против Вашингтон. Севернокорејската државна новинка агенција "KCNA" пренесува дека најмалку пет милиони лица се пријавиле за борба против Соединетите Американски Држави. Во извештајот се тврди дека волонтерите сакале да испратат „милиони“ нуклеарни бомби за да ја збришат Америка. „Ајде да испратиме 5 милиони нуклеарни бомби да го однесат царството на злото од Земјата и да не острават трага од САД“, пренесува новинската агенција "KCNA". Околу 1,22 милиони жени, исто така, наводно ветиле дека доброволно ќе се пријават за војна против Американците. Меѓутоа, се уште не е јасно дали овој број е веќе вклучен во точно 4,7 милионите доброволци. Оваа вест доаѓа во моментите кога тензиите се на максимално ниво помеѓу Северна Кореја и САД. Трамп во повеќе наврати вети дека САД воено ќе реагира доколку Северна Кореја продолжи да испраќа закани. Деновиве американската и јужноамериканската ...
| | веќе видена | слични

Северна Кореја во Њујорк должи 156.000 долари за неплатени казни за непрописно паркирање, наведува Ен-би-си. Како што наведува телевизијата, дипломатското претставништво во Обединетите нации не платило 1.300 казни за сообраќајни прекршоци. „Тоа не е вистина затоа што ако не платиме само три казни, градот нема да ни ја продолжи дозволата“, велат од севернокорејската дипломатска мисија во ОН. Северна Кореја не е единствена земја што должи големи износи за непрописно паркирање. Само во Њујорк дипломатските претставништва за вакви прекршоци должат 16 милиони долари: Сирија 360.000, Иран 185.000, Русија 105.000, а лидер на листата со должници е Кина со 400.000 долари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секако, не треба сега тука и да застанеме, напротив треба да продолжиме со уште позасилено темпо на работа, што ќе придонесе сегашниот квалитет да биде ...
сите 325 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека државниот врв лобира до последен момент да се добие датум за преговри и формулација која ќе ги вреднува ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД ќе реагираат сериозно ако Северна Кореја тестира хидрогенска бомба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: