Каландарски ни пристигна есента, а еве и какви температури нѐ очекуваат

Времето денес: Променливо облачно и свежо со умерен до засилен северозападен ветер, повеќе изразен во источните делови. Во вечерните часови облачноста ќе се намали. УВ=5 Максималната температура ќе биде во интервал од 15 до 24 степени. Врнежи за изминатите 24 часа (во л/м 2 ): 1 Маврово, Дебар, 2 Пожаране, 3 Тополчани, 6 Прилеп, 13 Крушево. Во Скопје температура од 20 °C. За време на викендот ќе има преодно стабилизирање на времето со свежи утра и нешто потопло преку ден. Нови врнежи од дожд се очекуваат во понеделник кои повремено ќе бидат со умерен интензитет и повеќе застапени во западните делови. Во вторник и среда врнежите ќе бидат полокализирани и со послаб интензитет
| | веќе видена | слични

Врнежи за изминатите 24 часа (во л/м2): 1 Штип, 2 Скопје, Претор, Д. Капија, 3 Тополчани, 4 Прилеп, Охрид, 7 Битола, Лазарополе, 9 Ѓуриште, 10 Маврово, Тетово, 13 Крушево, 16 Пожаране. Времето денес (29.09 2017 год.): Претежно облачно и свежо, на западот и југот со повремен локален дожд, а кон исток со се повеќе сончеви периоди, особено попладне. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец, најизразен на североистокот. Максималната температура ќе биде во интервал од 14 до 19 степени. Во Скопје температура до 18 °C. Утре се уште претежно во планинските регион ќе има зголемена облачност, но ќе биде суво. Потоа следува период на посончево и малку потопло преку денот, но со ниски утрински температура. Преодно наоблачување со услови за повремен дожд се очекува од средината на следната работна седмица.
| | веќе видена | слични
2 копии

Продолжува облачното и свежо време. Денеска на западот и југот повремен локален дожд, а во североисточните делови ќе има сончеви периоди. Утре на повеќе места ќе има зголемена облачност, но ќе биде суво. Во текот на денот ќе биде посончево и малку потопло, но со пониски утрински температури. Нов влажен бран се очекува од средината на наредната недела. Во Скопје слично време, променливо облачно и посвежо со кратки сончеви периоди.Продолжува облачното и свежо време. Извор:МРТ
| | веќе видена | слични
28 копии

Времето денеска во Македонија ќе биде претежно облачно и свежо, на западот и југот со повремен локален дожд, а во североисточните делови ќе има сончеви периоди. Утринската температура ќе се движи од седум до 15, а дневната од 12 до 18 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно и посвежо со кратки сончеви периоди. Утринската ќе се спушти до 11, а дневната ќе се искачи до 18 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Утринската температура ќе се движи од седум до 15, а дневната од 12 до 18 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно и посвежо со кратки сончеви периоди. Утринската ќе се спушти до 11, а дневната ќе се искачи до 18 степени. Утре се уште на повеќе места ќе има зголемена облачност, но ќе биде суво. Потоа ќе биде посончево и малку потопло преку денот, но со пониски утрински температури. Нов влажен бран се очекува од средината на наредната недела.
| | веќе видена | слични

Денес е петок, 29 септември 2017 година, 272-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:21, а ќе зајде во 18:25 часот. Денот ќе трае 12 часа и 04 минути. Денот го започнуваме со свежо утро со утрински температури кои што се под повеќегодишниот просек за овој период од месец септември. Насекаде во Македонија имаме облачно време, а локални врнежи од дожд има во западните и јужните предели. МАКЕДОНИЈА – Во Македонија денес по свежото утро со утро со утрински температури кои што ќе се движат во интервал од 7 до 16 степени, во текот на денот ќе биде претежно облачно, ветровито и свежо време. Во крајните северозападни и југозападни предели со услови за слаби и локални врнежи од дожд. Ќе дува доумерен слаб североисточен ветер, а во источните и југоисточните предели слаб југоисточен ветер. Максималните дневни температури повторно ќе останат под повеќегодишниот просек за овој период од годината и ќе се движат во интервал од 11 до 22 степени. СКОПЈЕ - Во Скопје денес ќе преовладува претежно облачно и свежо време. Ќе ...
| | веќе видена | слични

МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ22 Гевгелија, 20 Д. Капија, 19 Струмица, 18 Охрид, 17 Штип, Виница, 16 Скопје, Битола, 15 Претор, Тетово, Берово, 14 Прилеп, Тополчани, 13 Пожаране, Кр. Паланка, 11 Лазарополе, Ѓуриште, 10 Маврово.НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ (во л/м2) за 9 часа, до 17 часот.8 Ѓуриште, 3 Маврово, 2 Пожаране, Прилеп, Тополчани, Лазарополе, 1 Претор, Скопје, Тетово, Битола, гт;0 Штип, Охрид, Кр. Паланка.ВРЕМЕТО ДЕНЕСОблачно и свежо со повремен локален дожд и со слаб до умерен ветер од променлив правец.ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТПретежно облачно, и понатаму со повремен локален дожд, особено во западните и јужните делови.ВРЕМЕТО УТРЕПретежно облачно и свежо, на западот и југот со повремен локален дожд, а во североисточните делови ќе има сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер, особено на североисток. Т-мин. од 7 до 15, а т-макс. од 14 до 19 степени.Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен североисточен ветер. Т-ра: 11 / 18 степени.ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИВо сабота се уште на повеќе места ...
| | веќе видена | слични

МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: 22 Гевгелија, 20 Демир Капија, 19 Струмица, 18 Охрид, 17 Штип, Виница, 16 Скопје, Битола, 15 Претор, Тетово, Берово, 14 Прилеп, Тополчани, 13 Пожаране, Крива Паланка, 11 Лазарополе, Ѓуриште, 10 Маврово. НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ (во л/м2) за 9 часа, до 17 часот: 8 Ѓуриште, 3 Маврово, 2 Пожаране, Прилеп, Тополчани, Лазарополе, 1 Претор, Скопје, Тетово, Битола, >0 Штип, Охрид, Кр. Паланка. ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Облачно и свежо со повремен локален дожд и со слаб до умерен ветер од променлив правец. ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ: Претежно облачно, и понатаму со повремен локален дожд, особено во западните и јужните делови. ВРЕМЕТО УТРЕ: Претежно облачно и свежо, на западот и југот со повремен локален дожд, а во североисточните делови ќе има сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер, особено на североисток. Минималната температура од 7 до 15, а максималната од 14 до 19 степени. Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен североисточен ветер. Температура од 11 /18 степени. ВРЕМЕТО ВО ...
| | веќе видена | слични

Во Скопје времето денес ќе биде променливо облачно со услови за слаб дожд. Tемпературата ќе се движи од 13 до 19 степени. До петок ќе се задржи променливо облачно и свежо време со повремен локален дожд, особено на југот. В петок врнежите ќе бидат локализирани, а в сабота се уште на повеќе места ќе има зголемена облачност, но ќе биде суво. Во недела и во понеделник ќе биде претежно сончево и малку потопло, преку денот, но со пониски утрински температури. Нов влажен бран се очекува од средината на наредната работна седмица.
| | веќе видена | слични

До петок ќе се задржи променливо облачно и свежо време со повремен локален дожд, особено на југот. В петок врнежите ќе бидат локализирани, а в сабота се уште на повеќе места ќе има зголемена облачност, но ќе биде суво. Во недела и во понеделник ќе биде претежно сончево и малку потопло, преку денот, но со пониски утрински температури. Нов влажен бран се очекува од средината на наредната работна седмица.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шансите за пласман на ЕП 2020 низ квалификациите се теоретски, но Македонија има обезбедено место во полуфиналето на Лигата на нациите, лига Д, од каде што ...
сите 355 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 218 | | | веќе видена

Една од најголемите дилеми на разведените и самохрани родители е дали, како и кога да ги запознаат децата со својот нов партнер или партнерка. Притоа, ...
сите 140 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Каландарски ни пристигна есента, а еве и какви температури нѐ очекуваат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: