ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници


Централното претседателство на ДУИ на седницата што попладнево се одржа во партиското седиште во тетовска Мала Речица ги утврди кандидатите за градоначалници во општините каде што оваа партија ќе учествува на претстојните локални избори. – Изборите на 15 октомври се многу значајни бидејќи граѓаните на нив непосредно ги избираат своите претставници кои треба потоа да најдат решенија за нивните секојдневни потреби. Имајќи го предвид фактот дека ДУИ ужива најголема поддршка кај граѓаните, а нашите кандидати имаат најголема шанса да бидат избрани, ние направивме широки консултации за да избереме кандидати со личен и професионален кредибилитет и јасна визија за иднината на општините – рече портпаролот на Централниот изборен штаб на ДУИ, Арбр Адеми. Тој ги посочи и одделните кандидати за секоја од овие општини – за Липково кандидат ќе биде магистерот по правни науки Ерхан Арифи, во Арачиново историчарот Исуф Бислими, за Чаир унивезитетскиот професор Висар Ганиу, за Шуто Оризари кандидат ќе биде правникот Џелал ...
| | веќе видена | слични

Македонија пред нови локални избори, закажани за 15-ти октомври. Иако, најновите накети на меѓународниот републикански институт „ИРИ“ покажуваат водство на СДСМ пред ВМРО ДПМНЕ, сепак се чини дека за избираачите клучен ќе биде профилот на кандидатите, но и програмата која ќе ја понудат. Предизборната кампања според аналитичарите се очекува да биде насочена кон локалните проблеми на граѓаните, но секако партиите нема да испуштат прилика и за меѓусебни препукувања кои третираат прашања кои не се поврзани со локални проблеми, туку со теми кои би се однесувале на мигранти, договорот за добрососедство со Бугарија, пеглање на меѓународните односи со Грција итн... Валкана или позитивна кампања На овие локални избори, ќе имаме комбинирана кампања од национални и локални теми. „Мислам дека ВМРО ДПМНЕ ќе се сконцентрира на црна кампања, поврзана со мигрантите, законот за употреба на јазиците..Но, истовремено ќе се фокусираат и на успесите на нивните веќе постоечки кандидати, кој повторно ќе се кандидраат како во ...
| | веќе видена | слични

ВМРО башка,колицијата башка По објавувањето на редоследот на листите за градоначалници и членови на советите станува јасно дека Груевски решил неговата партија да настапи со два броја. Во општините во кои партијата настапува сама со свои кандидати и листи тие ќе го имаат бројот 7. На изборните ливчиња во тие општини ќе го нема бројот 13. Во општините во кои ќе настапи како предводник на коалицијата ќе го има бројот 13 но не и бројот 7. Така партијата ќе знае колку гласови, градоначалници и советници добила сама а колку на листите со коалиционите партнери. Тоа е веројатно вовед во откачување на коалиционите партнери и резултат на убеденоста на раководството на партијата дека со самостојно настапување по општините под бројот 7 нема да имаат штета од набројувањето на коалиционите партнери. По објавувањето на листите ќе се знае во кои општини партијата настапува сама а во кои со подршка од колиционите партнери. Самостојниот настап на ВМРО ДПМНЕ може да е резултат на идејата на Македонците да им се понуди етнички ...
| | веќе видена | слични

На помалку од една недела до почетокот на изборната кампања за локалните избори, партиите велат дека се при крај со програмите и дека ќе ги адресираат потребите на граѓаните. Инфраструктурата во општините е најголемиот проблем со кој се соочуваат граѓаните на локално ниво. Според анкетата на американскиот републикански институт ИРИ, вкупно 27 отсто го споменале овој проблем како најголем за нивната општина. На второ место, според резултатите од анкетата, е невработеноста и локалната економија со 26 отсто, а на трето снабдувањето со вода и пречистителните станици со 22 отсто. Иако има помалку од една недела до почетокот на кампањата за локалните избори, која стартува в понеделник, кандидатите за градоначалници засега не откриваат многу адути, а преписките меѓу партиите повеќе се концентрирани на централни отколку на локални прашања. На прашањето дали ги земаат предвид ваквите мислења на граѓаните при подготвувањето на програмата портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Иво Котевски тврди дека тие се веќе препознаени по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според вицепремиерот, можно е да има и други алтернативни решенија, како други коалиции, на пример ВМРО-ДПМНЕ со останатите албански партии, така што, како што рече, албанските партии ќе имаат две понуди, коалиција на СДСМ и ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ со останатите албански партии Помеѓу СДСМ и ДУИ постои расположение за соработка на локално ниво, бидејќи ние имаме соработка и на државно ниво, и соработката на таа коалиција сакаме да продолжи, изјави вчера вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, одговарајќи на прашање во врска со локалните избори на прес-конференцијата со неговиот црногорски колега Александар Андрија Пејовиќ. - Тоа е европска коалиција што треба да ја насочи државата на патот кон Европската унија, и сметам дека тоа е позитивно, рече Османи. Според него, можно е да има и други алтернативни решенија, како други коалиции, на пример ВМРО-ДПМНЕ со останатите албански партии, така што, како што рече, албанските партии ќе имаат две понуди, коалиција на СДСМ и ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ со останатите ...
| | веќе видена | слични

Со заеднички кандидати во изборната трка во неколку општини одат ДУИ и СДСМ. Но за кои општини станува збор, двете партии се уште не откриваат „Ние сме во коалиција и на централно ниво, и таа коалиција размислуваме да ја засилиме и на локално ниво. Може да има алтернативни решенија, коалицијата ВМРО-ДПМНЕ со албанските политички партии, нешто за што се зборува. Така што, граѓаните ќе имаат две опции, коалицијата СДСМ – ДУИ во неколку општини, и други коалиции со ВМРО-ДПМНЕ“, изјави Бујар Османи, Портпарол на ДУИ. Според ДИК, поминаа роковите за партиски реакции, така што кандидатурите се официјални од саботата.. ДУИ нема свој кандидат за Град Скопје, каде од редовите на СДСМ ќе се трка Петре Шилегов. Во Куманово, коалицијата се очекува да го поддржи кандидатот Максим Димитриевски. Слично како и во Чаир, Сарај, Тетово, Гостивар, Кичево, Дебар и Струга. „Се уште не е официјален ниту еден договор со партија надвор од нашата коалиција. Наскоро ќе се знаат имињата за одредени општини, кои ќе бидат поддржани од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Помеѓу СДСМ и ДУИ постои расположение за соработка на локално ниво, бидејќи ние имаме соработка и на државно ниво, и соработката на таа коалиција сакаме да продолжи, изјави денеска вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, одговарајќи на прашање во врска со локалните избори на прес-конференцијата со неговиот црногорски колега Александар Андрија Пејовиќ. - Тоа е европска коалиција што треба да ја насочи државата на патот кон Европската унија, и сметам дека тоа е позитивно, рече Османи. Според него, можно е да има и други алтернативни решенија, како други коалиции, на пример ВМРО-ДПМНЕ со останатите албански партии, така што, како што рече, албанските партии ќе имаат две понуди, коалиција на СДСМ и ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ со останатите албански партии.
| | веќе видена | слични

Доктори, бизнисмени, пратеници, актуелни министри, заменици и градоначалници, па дури и партиски лидери влегуваат во трката за градоначалничко столче. Но за да ја освојат локалната власт, децидни се политиколозите, ќе треба да испорачаат реални проекти за потребите на граѓаните. Актуелните високи функции на дел од кандидатите за градоначалници нема да придонесат за тие полесно да ја добијат довербата на граѓаните. Клучни на овие локални избори ќе бидат личностите а не партиите, смета политикологот Митко Гаџовски. Пресудни на локални избори се очекува да бидат и коалициите помеѓу партиите. Расположение за соработка на локално ниво веќе постои помеѓу владините коалиционери СДСМ и ДУИ, потврди Бујар Османи, но вели дека се можни и други алтернативни решенија, како коалиција помеѓу ВМРО-ДПМНЕ со останатите албански партии. Најинтересна градоначалничка трка се очекува во поголемите градови и општините со доминантно албанско население, каде во трката ќе влезат и по повеќе коалициски кандидати. Утре ќе се знае и ...
| | веќе видена | слични

- Тоа е европска коалиција што треба да ја насочи државата на патот кон Европската унија, и сметам дека тоа е позитивно, рече Османи. Според него, можно е да има и други алтернативни решенија, како други коалиции, на пример ВМРО-ДПМНЕ со останатите албански партии, така што, како што рече, албанските партии ќе имаат две понуди, коалиција на СДСМ и ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ со останатите албански партии.
| | веќе видена | слични

Иако, како што велат во изборните трки стана вообичаено и тренд помалите партии да се припојуваат кој поголемите и дека таквата соработка докажано функционира, взаемната поддршка содржи и одреден ризик. Аналитичарите кои ги контактираше Канал 5 очекуваат најголемите битки да се бијат во Гостивар и Струга, каде свои кандидати имаат и двајцата владини партнери од албанскиот блок. Велат се работи за силни кандидатури, па се очекува и битката да биде силна. Силна битка се очекува и во градот Скопје, каде за градоначалничкото столче ќе се борат осум кандидати. Аналитичарите очекуваат дека тука поддршка помеѓу коалиционите партнери ќе биде најсилна. Изборите се закажани за 15-ти октомври, до почетокот на изборната кампања, која стартува на 25-ти септември остануваат уште осум дена. Вториот круг е предвидено да се одржи на 29  октомври.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДУИ ги утврди кандидатите за градоначалници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: