Владата ќе се задолжува за нови 61 милиони евра


2 копии

Предвидено е да се земат 15 годишни обврзници вредни една милијарда сто и десет милиони денари, 12 месечни обврзници вредни шесто милиони денари и 12 месечни обврзници вредни две милијарди и 35 денари. Владата планира да се задолжи со нови речиси 61 милион евра. Имено, според проспектите објавени за аукцијата во вторник најавено е ново задолжување. Предвидено е да се земат 15 годишни обврзници вредни една милијарда сто и десет милиони денари, 12 месечни обврзници вредни шесто милиони денари и 12 месечни обврзници вредни две милијарди и 35 денари. Тоа се вкупно 3,745 милијарди денари или 60,89 милиони евра. Ова задолжување на Владата на СДСМ е едно од низата задолжувања кои беа направени во изминатве три месеци. Оттогаш државата е задолжена за нови 340 милиони евра. Од ВМРО-ДПМНЕ и денеска упатија обвинување дека новата Власт продолжува, како што велат, да ја урнисува македонската економија. Од опозицијата прашуваат што е со предизборните ветувања дека нема да има нови задолжување, но и каде се ветувањата за ...
| | веќе видена | слични

Минимална плата, закон за стечајци и евтина струја, наспроти зголемување на јавниот долг, сомнителни кадровски политики и непотизам. Повеќе од 100 дена откако СДСМ ја презеде власта ветувајќи транспарентност и отчетност пред граѓаните. Владата ја објави првата публикација, Зборот е збор – 100 дена Влада за граѓаните, во која е сумирана работата на сите министерства во владиниот состав. Во отчетот се наведува дека новата влада, вовела мерки за штедење со ребалансот на буџетот, кои веќе покажуваат зголемен прилив на средства во буџетот. Наспроти тоа, последното задолжување на Владата од 76.7 милиони евра, го вивна јавниот долг на рекордни 430 милиони евра за само 110 дена. Според проекциите во ребалансот на Буџетот, Владата планира до крајот на годината да се задолжи со околу 650 милиони евра од кои околу 350 милиони евра на домашен пазар, а во однос на странското задолжување во буџетот, предвиден е износ од 300 милиони евра. Владата ја укина радиодифузната такса и ја зголеми минималната плата, ветување што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската комисија соопшти дека ќе додели дополнителни 90 милиони евра помош за децата и младите од Сирија, кои се засолнети во Јордан, Либан и Турција, како и на нивните врсници од трите земји, каде што се сместени. Средствата ќе им помогнат на младите да одат на училиште. Досега, ЕУ, за истата цел, има доделено вкупно 200 милиони евра. Комисијата, исто така, одлучи на Ирак да му даде 10 милиони евра хуманитарна помош. Од 2015 година до денес, ЕУ обезбеди 350 милиони евра за поддршка за ирачкиот народ.
| | веќе видена | слични

76,7 милиони евра е уште едно од низата задолжувања на новата Влада. Оваа сума е за 17 милиони евра поголема од она што претходно беше најавено како нов долг. Според предвиденото, ќе се земат една 15 годишна и две годишни обврзници. Ова задолжување на Владата на СДСМ е уште едно од низата задолжувања кои беа направени во изминатве три месеци. Оттогаш Македонија е задолжена за 430 милиони евра. Од ВМРО ДПМНЕ прашуваат каде одат овие пари и дали се наменети за поткуп на гласови во предизборниот период? Од партијата ја повикаа меѓународната заедница и организациите кои го надгледуваат изборниот процес да внимаваат на дејствијата на владата и да не дозволат злоупотреба на парите на граѓаните во изборен поткуп. Според проекците во ребалансот на Буџетот, Владата планира до крајот на годината да се задолжи со околу 650 милиони евра од кои околу 350 милиони евра на домашен пазар а во однос на странското задолжување во буџетот предвиден е износ од 300 милиони евра. Според календарот до крајот на годината има уште 7 ...
| | веќе видена | слични

На денешната Аукцијата на државни хартии од вредност, државата се задолжи од домашните бани и осигурителните компании за над 75 милиони евра што е за 15 милиони евра повеќе од планираното. Станува збор за аукција на 12-месечни државни записи со и без девизна клаузула, и една 15 годишна државна обврзница. Од планираните 3.745.000.000 денари за раздолжување по основ на доспеани долгови, износот се зголеми на 4.694.340.000 денари.
| | веќе видена | слични
8 копии

Државата од домашните банки, осигурителни друштва, денеска ќе побара заем од приближно 60 милиони евра, објави Министерството за финансии. Утре, според Министерството, по основ на доспеани обврски, државата треба да ја врати истата сума пари. Ова е второ задолжување во овој месец. Новата власт ги скрати домашните задолжувања од 4 на 2 месечно. Според најавите од Владата, годинава не е предвидено задолжување на домашниот пазар.
| | веќе видена | слични

Oколу 61 милион евра планира да се задолжи Владата утре на аукцијата на државни хартии од вредност. На домашните кредитори ќе им бидат понудени 12 месечни државни записи со девизна клаузула во вредност од 33 милиони евра, со евро клаузула од 9.740.000 евра, како и 15-годишни државни обврзници во вредност од 18 милиони евра. Хартиите од вредност ќе се нудат со камати од 1.75% до 3.80%. Во среда државата треба да врати скоро 58 милиони евра, сума помала од онаа за која ќе се задолжи. Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека државата се задолжува, а економијата назадува, додека од власта велат дека долговите не се големи.
| | веќе видена | слични

Министерството за финансии утре ќе проба да се задолжи за речиси 61 милион евра преку аукции на хартии од вредност. Министерството за финансии утре ќе проба да се задолжи за речиси 61 милион евра преку аукции на хартии од вредност. На домашните кредитори ќе им бидат понудени 12-месечни државни записи без девизна клаузула во вредност од 33 милиони евра, со евро клаузула од 9.740.000 евра, како и 15-годишни државни обврзници во вредност од 18 милиони евра. Хартиите од вредност ќе се нудат со камати од 1.75% до 3.80 отсто. Веќе во среда државата треба да врати скоро 58 милиони евра, сума помала од онаа за која ќе се задолжи. И додека министерството за финансии инсистира на задолжување на домашниот пазар, стопанството негодува. Бизнисмените велат дека наместо парите да завршат за кредитирање на фирмите, банките ги заробуваат вложувајќи во државата. Реагираат и од опозицијата. Од ВМРО- ДПМНЕ велат дека додека долговите растат, економијата назадувала. Пресметале дека со утрешното ново задолжување, Владата за 110 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата ќе се задолжува за нови 61 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: