ВМРО-ДПМНЕ објави уште 37 кандидати за градоначалници


ВМРО-ДПМНЕ денеска ги објави имињата на кандидатите за градоначалници кои на претстојните локални избори со богата програма ќе ја бараат довербата од граѓаните. Кандидат за градоначалник на општина Битола е Зоран Илиоски , пратеник. За Бутел е Дарко Костовски , советник во општината. Кандидат за градоначалник на општина Штип , актуелниот градоначалник Илчо Захариев . За Виница, Мартин Павлов , лекар со долгогодишен стаж. Кандидат за градоначалник на општина за Чаир е Нермин Таловска , член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. За Босилово, Љупчо Колев. За Струга Сеат Селаковски , член на ИК. Кандидат за градоначалник на општина за Свети Николе, Зоран Тасев, актуелен градоначалник. За Ново Село Блажо Велков. За Василево Ванчо Стојанов. За Кочани Ратко Димитровски , актуелен градоначалник. За Ресен Ѓоко Стрезовски , актуелен градоначалник. За Чешиново-Облешево, Горан Зашов. За Гевгелија, актуелниот градоначалник Иван Франгов. Кандидат за градоначалник за општина Македонска Каменица е Дарко Митевски , градоначалник. За Дојран ...
| | веќе видена | слични

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци денеска истакна дека СДСМ, кампањата ја почнала и ја завршила со манипулации. -Станува збор за земјоделско земјиште за кое има чиста документација и се е платено, во која овие документи го потврдуваат истото. СДСМ, нивната кампања од почеток до крај ја користи со извртување на вистината и оваа вистина на крајот на изборите ќе стане јасна со победа во прв круг на нашиот кандидат Митко Јанчев. Поради тоа што СДСМ немаат своја програма, се служат со безброј лаги и манипулации, велат од ОК ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци. Оттаму посочуваат дека СДСМ сака да го оцрни ликот и делото на кандидатот Јанчев и покрај тоа што станува збор за успешен бизнисмен, чија компанија е во 100-те најдобри во Македонија. -Крајот на сите манипулации ќе дојде по завршувањето на изборите на 15 октомври каде што нашиот кандидат од ВМРО-ДПМНЕ ќе победи во првиот круг, а нивниот кандидат по четврти пат ќе биде поразен, со што ќе биде крајот на сите овие лаги што ги имаат кажано досега, истакнуваат од ОК ...
| | веќе видена | слични

-Станува збор за земјоделско земјиште за кое има чиста документација и се е платено, во која овие документи го потврдуваат истото. СДСМ, нивната кампања од почеток до крај ја користи со извртување на вистината и оваа вистина на крајот на изборите ќе стане јасна со победа во прв круг на нашиот кандидат Митко Јанчев. Поради тоа што СДСМ немаат своја програма, се служат со безброј лаги и манипулации, велат од ОК ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци. Оттаму посочуваат дека СДСМ сака да го оцрни ликот и делото на кандидатот Јанчев и покрај тоа што станува збор за успешен бизнисмен, чија компанија е во 100-те најдобри во Македонија. -Крајот на сите манипулации ќе дојде по завршувањето на изборите на 15 октомври каде што нашиот кандидат од ВМРО-ДПМНЕ ќе победи во првиот круг, а нивниот кандидат по четврти пат ќе биде поразен, со што ќе биде крајот на сите овие лаги што ги имаат кажано досега, истакнуваат од ОК ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци.
| | веќе видена | слични

„Почитувани сограѓани. ВМРО-ДПМНЕ и нивниот кандидат се обидоа денес да ги изманипулираат граѓаните на Кавадарци, но сами се фатија во нивната лага“, стои во реакцијата на Општинска Организација СДСМ Кавадарци. „Веднаш по нашиот прес, каде објавивме дека кандидатот на Груевски и ДПМНЕ за градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев, добивал милионски субвенции за државно земјоделско земјиште, а нема платено закупнина за истото, луѓе на Јанчев отишле во банка со цел да извршат уплата и да го прикријат случајот на корупција. На уплатницата кои самите ја објавија јасно се гледа датумот на уплата, а тоа е денешниот датум 19.09.2017. И за крај, бараме кандидатот на ДПМНЕ јавно да открие пред сите граѓани на Кавадарци за што тој му се оддолжува на Сашо Мијалков и кој е неговиот багаж? Исто така, сакаме да порачаме јавно дека долговите на Митко Јанчев кон Сашо Мијалков се негов личен проблем. Кавадарци не е за продавање“, стои во соопштението на СДСМ-Кавадарци.
| | веќе видена | слични

Од општинската организација на СДСМ Кавадарци денеска на прес конференција беше обвинет кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев дека добил државно земјиште под закуп за кое немал платено концесија за минатата година, но и покрај тоа му се исплаќале субвенции. Кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, бизнисменот Митко Јанчев заедно со неговата сестра Јанинка Чупаркоска, добро се офајдиле од претходната расипничка власт со државно земјиште под закуп од над 31 хектар. Комбинирано, Јанчев и неговата сестра Чупаркоска на 9 декември 2011 година склучиле договор за закуп на над 31 хектар државно земјиште. Но, тоа не е се. Митко Јанчев користејќи ја својата моќ како познат бизнисмен и добар соработник на Сашо Мијалков и Никола груевски, од државата добил субвенции од над 1,5 милиони денари. Неговата сестра Јанинка Чупаркоска исто така се офајдила и од Агенцијата за финансиска подршка и биле исплатени еден милион денари за субвенции. И покрај огромните средства добиени од Буџетот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за општина Делчево, Иван Соколов вчера имаше средба со неговите поддржувачи и активисти во штабот на паријата каде беше пречекан од огромен број на луѓе кои му изразија безрезервна поддршка во пресрет на престојните локални избори. Партиските простории на ВМРО во Делчево беа претесни за да ги соберат сите граѓани кои вчера сакаа и официјално да му честитаат на Соколов на кандидатурата и да му порачаат дека ја има нивната поддршка. – Целта е на локалните избори ВМРО-ДПМНЕ не само да победи, туку да прегази. На тој начин ќе докажеме дека тој злостор што ни го направија пред неколку месеци е неправеден, истакна Соколов во своето обраќање пред граѓаните. – Ние влегуваме во оваа кампања обедитени како никогаш до сега и ќе ја направиме најголемата победа што некогаш ВМРО-ДПМНЕ ја имало во Делчево, додаде тој.
| | веќе видена | слични

ВМРО е душата на овој народ! Сила која обединува за заедничко добро. Нема ништо посилно од здружени Македонци. А оваа победничка атмосфера гарантира перспективна иднина на сите граѓани на Делчево, истакна на вечерашната промоција во просториите на ВМРО-ДПМНЕ кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и здружената коалиција, Иван Соколов.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот Зоран Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ е кандидат за градоначалник на Куманово на престојните локални избори. – Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука да го предложи на Централниот комитет за кандидат за градоначалник на Куманово Зоран Ѓорѓиевски, хирург, актуелен пратеник во Собранието и поранешен член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ- истакна генералниот секретар на партијата Христијан Мицкоски. Мицкоски рече дека изборот на кандидати на ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори се темели на професионалните и лични карактеристики на кандидатите, нивната одговорност и посветеност кон работата, поддршката која што ја имаат меѓу граѓаните во општините во коишто живеат, како и угледот и кредибилитетот кој ќе гарантира спроведување на една одлично подготвена и сериозна програма наменета за таа општина.
| | веќе видена | слични

Актуелниот градоначалник на општина Карпош денес и официјално ја објави неговата кандидатура на претстојните локални избори. Тој повторно ќе ја побара довербата од жителите на Карпош, а следниот месец ќе ја има поддршката и од најбројната партија во македонското собрание, ВМРО-ДПМНЕ која ја поддржа неговата кандидатура. ВМРО-ДПМНЕ во 4 општини ќе поддржи други кандидати, и го повика членството да гласа за нив. Така, во Карпош партијата ќе го поддржи актуелниот градоначалник Стевчо Јакимовски, кој ќе настапи како кандидат на ГРОМ, а во Кратово ќе го поддржи кандидатот на Социјалистичка партија на Македонија и актуелен градоначалник, Мите Андоновски. Во општина Старо Нагоричане, ВМРО-ДПМНЕ ја поддржува кандидатурата на Елена Јакимовиќ, кандидат на Демократска партија на Србите во Македонија, а во Чучер – Сандево независниот кандидат Јован Пејковски.
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори ќе понуди конкретни и опсежни програми кои ќе бидат одговор на реалните потреби на граѓаните, соопштуваат од партијата. „Граѓаните ќе ја видат и воочат разликата меѓу фер и издржана понуда и лаги и манипулации. Кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ се одговорни, вредни и докажани како врвни професионалци во своите професии. Актуелните градоначалници кои се кандидирани повторно, зад себе имаат реализирано многу проекти во корист на сите граѓани. Програмите што се нудат се најдобрите кои се понудени на овие избори, со издржани и конкретни проекти. Локалниот економски развој е приоритет во програмите на сите кандидати. Индустриските зони го вратија животот во општините. Формирањето на нови индустриски зони ќе обезбедат повеќе вработување и повеќе приходи за населението. ВМРО-ДПМНЕ за секоја општина има конкретна програма за развој на секое место, кое ќе прерасне во убаво и достојно место на живеење“, стои во денешното соопштение од опозициската партија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Финска нуди компромис за отворање на преговорите со Македонија. Нашата земја да добие датум за почеток на преговори, а во исто време Европската Унија да ја ...
сите 459 | | | веќе видена

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи учествуваше на шестата седница на Националниот совет за евроинтеграции, на тема „ ...
сите 260 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Во Македонија да царува основаната перцепција за злоупотреба на моќта од политичка функција. Вршењето на јавна функција на политичари додека истовремено се ...
сите 206 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ објави уште 37 кандидати за градоначалници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: