Скопјанец тешко повреден во својот локал, паднал во отвор

Несреќата се случила вчера наутро во Скопје на ул.“Пиринска“. Имено на Г.П. при вршење увид на градежните работи на локал кој го купил пред извесно време, не забележал отвор на подот кој бил предвиден за скали и паднал од приземјето во подумските простории од висина од околу два метри. Со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во Ургентен центар за укажување на лекарска помош и истиот бил задржан за понатамошно лекување.
| | веќе видена | слични
5 копии

Пешак се здобил со тешки телесни повреди во една од 12. сообраќајни несреќи регистрирани во изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во четири полесно се повредени пет лица, а во седум сообраќајки е причинета материјална штета Во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци, меѓу кои 48 возачи кои не ги почитувале ограничувањата на брзината на движење, тројца возачи не ги почитувале светлосно сигналните уреди, како и 33 возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Затекнати се 92 непрописно паркирани возила. Санкционирани се и седум пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафор и 14 возачи на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл кои за време на возењето на пат не го носеле заштитниот шлем на глава. Со помош на специјалното возило пајак, пак, се отстранети 91 возило. Во рамки на сообраќајно воспитната акција „Да ги заштитиме децата во сообраќај", Одделението за превенција ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци, меѓу кои 48 возачи кои не ги почитувале ограничувањата на брзината на движење, тројца возачи не ги почитувале светлосно сигналните уреди, како и 33 возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Затекнати се 92 непрописно паркирани возила. Санкционирани се и седум пешаци кои поминале вон обележан пешачки премин, односно поминале на црвено светло на семафор и 14 возачи на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл кои за време на возењето на пат не го носеле заштитниот шлем на глава. Со помош на  специјалното возило пајак, пак, се отстранети 91 возило. Во рамки на сообраќајно воспитната акција „Да ги заштитиме децата во сообраќај“, Одделението за превенција денеска ќе реализира едукативни работилници со учениците во второ одделение во ООУ „Кочо Рацин“ на подрачјето на општина Центар. Одделението за превенција при СВР Скопје заедно со членовите на Училишната сообраќајна единица при СУГС ...
| | веќе видена | слични

Од полицијата информираат дека 25-годишниот скопјанец Б.Г. управувајќи мотор удрил во жената која се здобила со тешки повреди. Истата со возило на Итна медицинска помош била пренесена во ГОБ „Св. Наум Охридски“ каде по укажаната лекарска помош е пуштена. Полициски екипи на местото на несреќата извршиле увид.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера во 17.30 часот на автопатот Гостивар-Тетово, кај клучка Камењане, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Голф“ со косовски регистарски ознаки, управувано од У.Е. (49) од Косово, патничко возило „Мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Д.Ѓ. (31) од село Стајковци, Скопско и теренско возило „Мерцедес“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од Ш.Р. (36) од Тетово. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила Е.П. (25) од Скопје, сопатничка во патничкото возило „Мерцедес“. По укажаната лекарска помош во Клиничка болница Тетово, како итен случај, таа била префрлена во Ургентен центар Скопје. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Тетово.
| | веќе видена | слични
3 копии

Вчера во 17.05 часот на локалниот пат за село Цапари, Битолско, во близина на крстосницата за село Ротино, се случила сообраќајна незгода во која П.Р. (22) од Битола, управувајќи патничко возило „Опел Вектра“ со битолски регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото, излетал надвор од коловозот, удрил во брег и се превртел на кров. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиласопатничката Г.И. (19) од Битола. Таа била пренесена и задржана на лекување во Клиничка болница Битола. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Битола.
| | веќе видена | слични
4 копии

19-годишно девојче е тешко повредено во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат кон селото Цапари, Битолско. Несреќата се случила вчера во 17.05 часот кога П.Р. (22) од Битола, управувајќи автомобил „опел вектра“ со битолски регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото, излетал надвор од коловозот, удрил во брегот и се превртел на покривот. Во незгодата тешки телесни повреди добила сопатничката Г.И. (19) од Битола. Таа била пренесена и задржана на лекување во Клиничката болница – Битола. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Битола.
| | веќе видена | слични
2 копии

До несреќата, како што информираат од полицијата, дошло кога 22 годишниот П.Р. од Битола управувајќи автомобил „Опел Вектра“, изгубил контрола над возилото, по што истото излетало од колозовот удрило во земјен брег и се превртело на кров. Сопатничката, Г.И. со тешки повреди била задржана на лекување во Клиничката болница во Битола. Полициски екипи извршиле увид на местото на настанот.
| | веќе видена | слични
6 копии

Дваесет и пет годишната скопјанка Е.П. се здобила со тешки повреди во сообраќајна несреќа која се случила вчера околу 17.30 часот на автопатот Гостивар-Тетово, кај клучката за Камењане. Од полицијата информираат дека во несреќата учествувале три возила, „голф“ со косовски ознаки управуван од У.Е. (49) од Косово, „мерцедес“ со скопски таблички кој го управувал 31 годишниот Д.Ѓ. од скопско Стајковци и теренско возило „Мерцедес“ со тетовски ознаки управувано од тетовецот Ш.Р. (28). Девојката, која била сопатничка во автомобилот „мерцедес“ се здобила со тешки повреди и по укажаната лекарска помош во тетовската болница, итно е пренесена во Ургентниот центар во Скопје каде се наоѓа надвор од животна опасност. Возачот на „мерцедесот“ минал со полесни повреди и е пуштен на домашно лекување. Полициски екипи извршиле увид на местото на несреќата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Деветнаесетгодишната Г.И. од Битола е тешко повредена во сообраќајна несреќа која вчера околу 17 часот се случила на локалниот пат за цело Цапари, битолско. До несреќата, како што информираат од полицијата, дошло кога 22 годишниот П.Р. од Битола управувајќи автомобил „Опел Вектра“, изгубил контрола над возилото, по што истото излетало од колозовот удрило во земјен брег и се превртело на кров. Сопатничката, Г.И. со тешки повреди била задржана на лекување во Клиничката болница во Битола. Полициски екипи извршиле увид на местото на настанот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 271 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 247 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа потврди дека поранешниот македонски премиер и осуденик Никола Груевски влегол во Унгарија од Србија, на граничниот ...
сите 208 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 296 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопјанец тешко повреден во својот локал, паднал во отвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: