Собранието не ги прифати измените на Законот за водостопанството

Собранието на Република Македонија не го прифати предлог-законот за дополнување на Законот за водостопанството во прво читање, поднесен од пратениците од опозицијата. За законот гласаа 29, а против 49 пратеници. Како што појасни Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ од името на предлагачите, целта на измените на Законот за водостопанството е поголема контрола и изградба на системи за наводнување и заштита на системите што земјоделците сами на сопствено земјиште и со сопствени средства ги изградиле и кои немаат никаква допирна точка со „Водостопанството на Република Македонија“ и постојните водни заедници. – Се предлага АД „Водостопанство“ да не преземе да стопанисува со системите за наводнување кои се на опфат на не помалку од 50 хектари со помалку од 100 корисници или сопственици на земјоделско земјиште, се наоѓаат на приватно земјоделско земјиште и се изградени од сопствени средства на корисниците што се здружени во земјоделски задруги или други правни субјекти и за кои има целосна проектна документација и ...
| | веќе видена | слични

Со промената на климата и топлите и сушни лета се зголемува и потребата за воведување современи системи за наводнување кои штедат големи количества вода и го зголемуваат приносот и квалитетот на родот. Системите капка по капка кај нас се најмногу застапени кај лозовите насади и даваат одлични резултати. Но, колку треба да издвојат лозарите за една ваква инвестиција?! Последните пресметки покажуваат дека за веќе постоечки насад се потребни 3.700 евра за хектар. За да ги намалат трошоците лозарите од ИПАРД програмата можат да побараат и враќање на дел од средставата во висина од 60 проценти, односно да им бидат вратени скоро 2.200 евра. Системот за наводнување „капка по капка“ во кој инвестира земјоделецот во тој случај би го чинел 1.480 евра, средства кој може брзо да се повратат, а опремата останува да се користи подолг период. Методија Трајков
| | веќе видена | слични

Собранието на Република Македонија во рамки на попладневниот дел од денешната работа по дневниот ред на 13-тата седница не го прифати Предлог законот за дополнување на Законот за водостопанство, во прво читање, поднесен од пратениците од опозицијата. За законот гласаа 29, а против 49 пратеници. Како што појасни Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ од името на предлагачите, целта на измените на Законот за водостопанство е поголема контрола и изградба на системи за наводнување и заштита на системите што земјоделците сами на сопствено земјиште и со сопствени средства ги изградиле и кои немаат никаква допирна точка со Водостопанство на Република Македонија и постојните водни заедници. – Се предлага АД Водостопансво да не ги преземе да стопанисува системите за наводнување кои се на опфат од не помалку од 50 хектари и со не помалку од 100 корисници или сопственици на земјоделско земјиште, се наоѓаат на приватно земјоделско земјиште и се изградени од сопствени средства на корисниците кои се здружени во земјоделски задруги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието не ги прифати измените на Законот за водостопанството

Од:
До кого (е-маил):
Порака: