Ловци на урагани прелетале над Ирма: Погледнете како изгледа средишниот дел на најсилната бура до сега


Ловците на урагани го снимиле „окото“ на Ирма додека со авион летале над разорниот ураган кој беснееше на Карибити, Куба и Флорида. Капетанот Фил Бланчер управувал со авионот во мисија на собирање на метеоролошки податоци кои ќе помогнат во предвидување на идното движење на ураганот Ирма. На Флорида има популација од околу 5,6 милиони луѓе, што прави 20% од вкупниот број на граѓани на таа држава, кажано да ги напуштат своите домови. Најмалку 20 луѓе загинаа на Карибите. Ураганот Ирма „Тешко ја погоди“ средна Куба со силни ветрови кои достигнаа 260 километри на час, објавија кубанските медиуми саботата.
| | веќе видена | слични

Ураганот Марија го погоди Порторико како бура од четвртата категорија со ветрови од 230 километри на час, соопшти денеска американскиот Национален центар за урагани.Центарот на ураганот удри во близина на местото Јабуко на југоисточниот дел на островот, а претходно со разорувачка моќ го погоди малиот карипски остров Доминика, објави американскиот Национален центар за урагани.Гувернерот на Порторико, Рикардо Росело, предупреди дека Марија може да го погоди островот со таква силина и разорувачка моќ, каква што не е видена со децении.
| | веќе видена | слични
4 копии

Ураганот Марија, кој веќе е од петта категорија, се движи кон Американските Девствени Острови и Порторико, откако претходно со разорна моќ го погоди малиот карипски остров Доминика, објави американскиот Национален центар за урагани. - Се очекува Марија да остане ураган од исклучително опасна категорија - четири или пет, додека преминува покрај или преку Девствените Острови и Порторико, соопшти Центарот со седиште во Мајами. Истовремено, и тропската бура Хосе може да нанесе штета на американското источното крајбрежје. Гувернерот на Порторико, Рикардо Розело, каде што веќе почнаа обилни врнежи, предупреди дека Марија може да го погоди островот со таква сила и разорна моќ, како што не се видени со децении. - Ќе изгубиме голем дел од инфраструктурата во Порторико, рече тој, додавајќи дека се очекува прекин на електричната енергија и комуникациите Властите ги предупредија граѓаните во дрвените куќи или слаба конструкција да најдат побезбедни засолништа. -Морате да се евакуирате, во спротивно, ќе ги загубите ...
| | веќе видена | слични

Се очекува Марија да остане ураган од исклучително опасна категорија – четири или пет, додека преминува покрај или преку Девствените Острови и Порторико, соопшти Центарот со седиште во Мајами. Истовремено, и тропската бура Хосе може да нанесе штета на американското источното крајбрежје. Гувернерот на Порторико, Рикардо Розело, каде што веќе почнаа обилни врнежи, предупреди дека Марија може да го погоди островот со таква сила и разорна моќ, како што не се видени со децении. – Ќе изгубиме голем дел од инфраструктурата во Порторико, рече тој, додавајќи дека се очекува прекин на електричната енергија и комуникациите. Властите ги предупредија граѓаните во дрвените куќи или слаба конструкција да најдат побезбедни засолништа. -Морате да се евакуирате, во спротивно, ќе ги загубите животите. Не знам како да ви кажам појасно, изјави Хектор Пескара, офицер за јавна безбедност на островот. Во текот на вчерашниот ден, беше потврдено дека едно лице настрада од последиците од ураганот Марија на францускиот остров ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку едно лице починало откако ураганот Марија направил хаос на францускиот остров Гвадалупе. Тоа е првата потврдена жртва од силниот ураган кој поминува преку источните Кариби. Како што прецизирале од локалната управа, лицето страдало откако врз него паднало дрво. Пријавено е и исчезнување на две лица откако нивниот брод потонал кај најисточниот остров на архипелагот на француската територија Ла Дезирад, кој е под управа на Гвадалупе. Ураганот наречен Марија е втората силна бура која ги погоди Карибите овој месец. Предупредувања за опасност од ураган исто така издадени се и на Американските Девствени Острови и Свети Китс и Невис. Регионот сè уште се опоравува од ураганот Ирма, кој на почетокот на месецов предизвика десетици смртни случаи на Карибите и во Флорида. Особено погодени беа Барбуда и Сент Мартин. Островот Мартиник е уништен, околу 25.000 семејства се без струја, а две општини без вода за пиење. А на другиот остров Гваделупе комуникацијата е во прекин. Утрово, ураганот ќе го погоди Пуерто Рико, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Најмалку едно лице загина во налет на ураганот Марија на францускиот остров Гвадалуп.Тоа е првата потврдена жртва на ураганот Марија, кој го погоди источниот дел на Кариби. Несреќата се случила кога врз жртвата паднало дрво. Пријавено е исчезнување на две лица откако нивниот брод потонал во близина на Ла Дезират, што е под управа на Гвадалуп.Се очекува Марија да биде најсилен ураган, кој ќе го погоди Порторико во последните 85 години. Ураганот Марија синоќа го опустоши островот Доминиканска Република.Премиерот на Доминиканска Република, Рузвелт Скерит побара помош од меѓународната заедница.
| | веќе видена | слични

Најмалку едно лице загина откако ураганот Марија го зафати францускиот остров Гвадалупе, соопштија официјални лица. Лицето починало откако врз него паднало дрво. Пријавено е и исчезнување на две лица откако нивниот брод потонал кај најисточниот остров на архипелагот на француската територија Ла Дезирад, кој е под управа на Гвадалупе. Ураганот Марија е втората силна бура која ги погоди Карибите овој месец.
| | веќе видена | слични
15 копии

Ураганот „Марија“ во текот на ноќта стана исклучително опасен и достигна јачина од петта категорија, предупреди американскиот Национален центар за урагани. Брзината на ветровите изнесува 260 километри на час. Во текот на ноќта ураганот преминал преку карипскиот остров Доминика и се заканува директно да го погоди Порторико. Засега нема информации што се случува на островот Доминика, на кој живеат околу 72.000 жители, но премиерот Рузвелт Скерит напишал на социјалната мрежа Фејсбук: „Ве молиме кажате му на светот дека Доминика е уништена“. Тој истакнал и дека очекува голем број жртви. На Порторико веќе се подготвени 450 засолништа, за најмалку 68.000 лица. Училиштата се затворени, а вработените во државните институции работат со скратено работно време. Марија се движи кон Девствените Острови и Доминиканската Република, кои се очекува да бидат погодени утре или в четврток. Ураганот Марија се движи речиси по истиот пат каде што на почетокот на месецов веќе помина ураганот Ирма и го разори регионот.
| | веќе видена | слични

Ураганот „Марија“ почна да пустоши низ Карипските острови. Први на мета беа Мартиник и Доминика, каде бурата за кратко време остави хаос зад себе. „Брутално сме погодени од ураганот „Марија“ не знам колку луѓе загинале“, изјави премиерот Рузвелт Скерит. Ураганот за неколку часа помина од трета во петта и највисока категорија со ветар од 260 километри на час. Од американскиот национален Центар за урагани предупредија дека ураганот би можел да биде опасност и за југоистокот на САД, посебно Флорида која претходно беше погодена од Ирма.
| | веќе видена | слични

-Се што може да се купи со пари е уништено. Вака премиерот на Доминика Рузвелт Скерит го опиша пустошот што зад себе го оствави ураганот Марија. На својот фејсбук профил Скерит напиша – Ве молам кажете му на светот дека Доминика е уништена . Потребна ни е меѓународна помош. Како и Ирма, и Марија удри на малата карипска држава како ураган од 5 категорија. -Згради, куќи, канцеларии. Се е уништено, вели жителка на Доминика. Ветерот со јачина од над 250 киломтери на час и поројните дождови ја уништија и куќата на премиерот во главниот град Розо. Американскиот национален центар за урагани предупреди дека поројните дождови можат да предизикаат свлечишта. Новиот ураган се движи по речиси истата патека како и раззрната Ирма, која на почетокот на месецов на Карибите и на Флорида усмрти 80 луѓе. Порторико е следна мета на МАрија. -Проблемот во Порторико е што електричната енергија и водата се отсечени. Енергетскиот систем е несигурен. - Порторико не е подготвен за ураганот. Властите издадоа наредба за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ловци на урагани прелетале над Ирма: Погледнете како изгледа средишниот дел на најсилната бура до сега

Од:
До кого (е-маил):
Порака: