(ВИДЕО) Заев по посетата на „Идризово“: Поддржувам закон за амнестија


Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при посетата на затворот по покана на Народниот правобранител и Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија. – Очекувам да се отвори дебата, пред се институциите кои се надлежни и многу често повикани од Народниот правобранител и Хелсиншкиот комитет, како и од многу граѓански организации и активисти. Многу често нашите сограѓани коишто издржуваат казна знаат да испратат апел и порака преку социјалните медиуми испраќајќи слики на нивните услови и токму поради ова денеска сме овде, појасни Заев. Ако според стандард треба да има 850 затвореници овде, посочи премиерот Заев, во Исризово има 1.850 затвореници. – Тоа само по себе покажува какви последици повлекува. Тоа на луѓето со слабо здравје е дополнителен проблем, а зборуваме за здравје на луѓе. Храната веројатно е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев се засрами од понижувачката состојба во затворите, која повторно стана топ тема во јавноста, а амнестијата се наметна како неопходна за враќање на човековото достоинство на затворската популација во земјава. Законот за амнестијата е во фаза на подготовка и опцијата за која најмногу се размислува е да се намалат околу 30 отсто од затворските казни што се утврдени со правосилна судска пресуда. Тоа би значело дека оние затвореници кои отслужиле најмалку две третини од казната би излегле на слобода, но не значи дека истото ќе важи за сите, односно амнестијата нема да ги опфати сторителите на тешки кривични дела. Ваквата информација ја потврдуваат и од Владата. - Во оваа фаза започнати се консултации со експерти и се отвора јавна дебата. Условите во затворите итно треба да се подобрат. Амнестијата кога ќе се случи нема да ги опфати лицата што сториле тешки кривични дела, свирепи убиства, дела против човештвото и сторителите на сексуални злосторства врз малолетни лица – тврдат од Владата за ...
| | веќе видена | слични

Едно од решенијата за подобрување на условите и справување со пренатрупаноста во затворите, премиерот Зоран Заев го гледа во носење закон за амнестија, со кој би се скратиле или укинале дел од казните на затворениците. За време на неговата посета на затворот „Идризово“, тој повика на дебата во која ќе учествуваат надлежните државни институции, експертската јавност и невладиниот сектор, со цел да се пронајде брзо решение на проблемот со лошите услови во македонските казнено-поправни установи. Правните експерти, пак, нагласуваат дека амнестијата не треба да се дава само поради лошите услови во ќелиите, туку да му се дозволи на овој акт правилно да делува врз оние затвореници кои ја научиле лекцијата и нивното одлежување на дел од казната навистина им помогнало да станат подобри луѓе. Намалување за една третина Премиерот Заев посочи дека треба да постои закон за општа амнестија со помош на кој затворениците би добиле скратување на една третина од досудената затворска казна. - Ако некој е осуден на 10 години ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, кој беше осуден на 13 години затвор и кој минатиот месец излезе на слобода заради нарушено здравје, вели дека кризата во судството е најголем одраз на режимското владеење на поранешната власт, а исто така потенцира дека истото тоа судство претставува најголем произведувач на затвореници. - Во затворот „Идризово“ моментално живеат околу 2.000 затвореници, а капацитетот на установата предвидува простор за најмногу 800 затвореници. Од лично искуство кажувам дека во една ќелија за двајца затвореници живеат дури петмина, а да не зборувам какви се условите со кои секојдневно се соочуваат сите затвореници. Тука не станува збор за луксуз, туку за оние најосновни услови кои се потребни за преживување. Исто така, во Идризово живеат многу сиромашни луѓе што немаат пари за храна, па принудени се да го јадат тоа што им го нуди затворската кујна. Затоа сметам дека евентуалното амнестирање ќе придонесе за значително подобрување на тие услови, преполовувајќи го бројот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Години поминати во казнено-поправниот дом во Идризво. Нашпите соговорници ќе речат повеќе казнен нималку поправен. мизерни услови – пренатрупани ќелии, мувлосани ѕидови, еден тоалет за 80 души, без пристап до здравствена заштита, сликите кои излегоа во јавноста за затворите во Македонија не може да ја доловат ниту одблиску вистинската слика оттаму – велат оние кои поминале во затворските ќелии. Затвореник кој 11 години поминал зад решетки во Идризово раскажува за хоророт помеѓу четири ѕида. Сакаше да остане анонимен. Вели кој има да плати ќе добие и кревет, ќе добие и лекови. Корупцијата и наркобизнисот во затворите цвета. Пред камерата на ТВ 24 раскажува својата животна приказна. „Корупција, нема услови, лекарства и тие штои ги нудат ги носат осудени лица, ги крадат и продаваат. Доктор има една смена, викендот нема доктори нема. Никаква здравствена помош. Тие кои се здрави ги водат во Бардовци. Наркобизнисот цвета, се што сакаш има.“ – вели еден затвореник. После пет години поминати во Идризово, Љубе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скандалозната изјава на Заев дека ќе амнестира осудени криминалци, кои му се насушно потребни за за локалните избори на 15 октомври, според многу експерти се должи на високиот рејтинг на ВМРО-ДПМНЕ. Ослободените криминалци и бандити на Зоран Заев би требало да му помогнат така што ќе изнудуваат и заплашуваат за време на изборниот циклус. – Јас сум за закон за амнестија, се надеваме дека што побрзо ќе може да влезе во владина и во собраниска процедура , изјави Заев при посетата на затворот во Идризово. Со оваа амнестија Зоран Заев вети амнестија за силувачи, убијци, педофили… Да не заборавиме дека откако дојде Зоран Заев на власт беше укинат и интернет регистарот на педофилите, па беѓе вратен по жестоките реакции на граѓаните. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека се остро против овој закон и дека со сите сили ќе се обидат да го спречат неговото донесување во Собрание. Експертите се едногласни дека токму оние криминалци за кои Заев најави дека ќе бидат ослободени ќе бидат главниот адут на владејачката партија за локалните ...
| | веќе видена | слични

-Јас сум за закон за амнестија, се надеваме дека што побрзо ќе може да влезе во владина и во собраниска процедура, изјави премиерот Заев при денешната посета на затворот во Идризово. Со оваа амнестија, Зоран Заев ветиу амнестија за силувачи, убијци, педофили… Може да спомене и дека откако дојде Зоран Заев на власт укинат беше и интернет регистарот на педофилите, кој после жестоките реакции на граѓаните сепак беше вратен. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека се остро против овој закон и дека со сите сили ќе се обидат да го спречат неговото донесување во Собрание. Експертите се едногласни дека токму оние криминалци, кои премиерот најави дека ќе бидат ослободени од страна на Владата предводена од СДСМ и Зоран Заев, ќе бидат главниот адут на владеачката партија за локалните избори. Причина за тоа е слабиот рејтинг кој го има СДСМ и анкетите кои прогнозираат голем пораз на СДСМ на изборите. Граѓаните остро реагираа на социјалните мрежи на овие најави на премиерот Заев. Тие му порачаа да инвестира во реновирање на болниците, ...
| | веќе видена | слични

На целата оваа правна раздрданост на системот капак вчера стави токму Црпко со најавата дека многу скоро (читај: непосредно пред локалните избори) ќе направел уште една амнестија на поголем број криминалци и бандити кои во моментов се наоѓаат на издржување затворски казни поради тоа што, како што рече, се „срамел што е премиер на земја каде затворите се надвор од сите стандарди на хуманизмот и социјалниот живот на лицата кои издржуваат казна“. Кој политички спинер, кој политички блефер и правен циркузант е човеков! Какво салто мортале прави Црпко на јавна сцена без тронка срам. Па ако веќе одамна сме констатирале дека не ферма држава, Устав, закони, македонски граѓани,барем да покажеше елементарна почит кон својот коалиционен партнер во Владата, ДУИ од кого му зависи парламентарното мнозинство и опстанокот на Владата, а тоа значи и политичкиот мед.Или можеби Црпко не е ни свесен дека со вчерашната изјава, всушност, сите отровни стрели ги истури токму кон ДУИ. Ако се знае дека ДУИ веќе седма година го води ...
| | веќе видена | слични

Нели целата кампања на Социјалдемократскиот сојуз, сите протести и шарени револуции беа сведени на тие две имиња, Нешковски и Тамара, а сега премиерот Заев го гледаме како се ракува, насмеан, со убиецот на Мартин Нешковски во Идризово. Жестоки реакции во јавноста и на социјалните мрежи за сликата, која беше поставена на фан страната на Владата на РМ, а веднаш потоа беше отстранета. На сликата може да се забележи Премиерот Заев како се ракува со човек, за кого јавноста тврди дека е Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешковски. За средбата на Заев со Спасов реагираше новинарот и уредник Бранко Геровски, кој преку својот фејсбук профил побара оставки и откази за луѓето на Заев. „ОСТАВКИ И ОТКАЗИ, ВЕДНАШ! Ако е точно дека човекот со кој се ракува Заев во “Идризово” е убиецот на Мартин Нешковски, тогаш некој опасно го наместил премиерот. Очекувам итна одговорност! Луѓето кои ги организирале настанот и неговата јавна промоција, треба уште утре изутрина да си поднесат оставки или да добијат откази“, пишува Героски. ...
| | веќе видена | слични

Откако медиумите ја објавија веста за пријателскиот однос на Заев и убиецот на Мартин Нешковски и нивните насмеани лица во затворот Идризово, ПР службата на владата ја отстрани фотографијата од официјалниот Фејсбук профил на Владата на Република Македонија. Покрај амнестија за силувачи, убијци и крадци, Заев му се насмевна и му стисна рака и на убиецот на Нешковски, пишува „Курир“. Премиерот Зоран Заев на вчерашната посета во КПД Идризово, каде што вети амнестија за осудени криминалци, кои според многу експерти значи спремање на црни сценарија во пресрет на изборите, на кои според анкетите сигурен победник ќе биде ВМРО-ДПМНЕ, се сретна со убиецот на Мартин Нешковски, Игор Спасов. На фотографијата која е објавена на Фејсбук профилот на Владата на Република Македонија, се гледа Заев како насмеан се поздравува со Спасов. По лавината критики упатени до „советниците“ на Заев, оваа фотографија која е доставена од Владата до медиумите, подоцна е повлечена од официјалната страница на Владата. За средбата на Заев со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тие бараат предметите на СЈО дојдат под нивна контрола за да запрат.Тоа е единствената причина зошто не се постигна договор за Законот за ЈО. Мицкоски и ...
сите 565 | | | веќе видена

Целта е да спречи да се дознае вистината дека главата на криминалот не е ниту Боки 13, ниту Катица Јанева туку единствено врвот на неговата власт. Затоа Заев ...
сите 455 | | | веќе видена

Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите – ова е мотото под кое здравствените работници в среда ќе протестираат на хелиодромот на Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Наспроти увереноста на премиерот дека земјата станала „гордост европска“, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека сега е време кога треба да покажеме и ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Заев по посетата на „Идризово“: Поддржувам закон за амнестија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: