Невреме во Македонија

Земјата беше зафатена од силно невреме, наместа проследено со силен ветер, грмежи и град. Во Скопје вечерва имаше интензивен пороен дожд, силен ветер и електрични празнења. Нестабилна облачност беше регистрирана и во југозападниот дел од државата, а зафатени беа и Охридско-Струшкиот и Дебарскиот регион. Невремето во Тетово оштети три возила врз кои паднале дрва, цигли и метален плех. Нестабилно време со поројни врнежи и грмежи се очекуваат и во текот на ноќта, како и во текот на утрешниот ден. Пороен дожд, силен ветер, електрични празнења, попладнево и во Велешкиот регион, а во Прилеп, градот зад себе остави уништени тутунски посеви. Вечерва, на магистралниот пат Скопје – Долно Блаце кај местото Вражји Вир сообраќајот се одвиваше по една сообраќајна лента поради одрони на камења на неколку места. Пет патнички моторни возила од кои четири во Тетово и едно во Гостивар се оштетени како последица на невремето проследено со силен ветер и пороен дожд што доцна попладнево го зафати полошкиот регион, информира СВР ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во Долнени до утре трае пријавувањето на штети од невремето што ја зафати Општината во понеделникот вечерта околу 20 часот. Според првичните информации невремето проследено со дожд, град и силен ветер ги зафати атарите на десетина села и како што објаснува градоначалникот Боше Милошески главно, најголеми штети, речиси 100 отсто има кај тутунот, зафатени се градинарските култури и бостанот, пченката, сончогледот. – Силното невреме што ја зафати општината околу 20 часот во понеделникот вечерта ги зафати земјоделските површини. Штети има во атарите на десетина села меѓу кои: Сенокос, Заполжани, Дреновци, Дупјачани, мало Мраморани. Зафатени се според првичните процени, над 800 хектари. Комисијата за процена на штети излезе на терен, а до утре земјоделците може да ги пријавуваат штетите, вели Милошески. Земјоделците потврдуваат дека најголеми се штетите кај тутунот кој е во завршните, најквалитетни берби. На дел од површини останати се само стебленцата, празните стракови. Според земјоделците најголем дел од ...
| | веќе видена | слични

Долненска општина ги проценува штетите од невремето што ја зафати вечерта во понеделникот. Земјоделците од 10-ина села велат најмногу штети има на тутунот, кој е во завршните, најквалитетни берби, потоа градинарските култури, бостанот, па пченката и сончогледот. Општинската комисија за процена беше на теренот, а земјоделците имаат уште еден ден да ги пријават штетите. Велат, главно не се осигурани... Уништени хектари тутун, оставени само празни стебленца, штети на градинарските култури, на бостанот, пченката - се последиците од невремето што ја зафати општината Долнени во понеделникот околу 20 часот. Силниот ветер, дождот проследен со град го зедоа данокот, велат земјоделците. Општинската комисија за процена на штети излезе на терен во атарот на 10-ина села. Според првичните проценки, зафатени се над 800 хектари. Земјоделците веќе ги пријавуваат штетите и признаваат, родот, главно не им е осигуран. Во околината на Прилеп, пак, кај викенд- куќичките во близината на вештачкото езеро, силниот ветер искорнал ...
| | веќе видена | слични

Уништени хектари тутун, оставени само празни стебленца, штети на градинарските култури, на бостанот, пченката - се последиците од невремето што ја зафати општината Долнени во понеделникот околу 20 часот. Силниот ветер, дождот проследен со град го зедоа данокот, велат земјоделците. Општинската комисија за процена на штети излезе на терен во атарот на 10-ина села. Според првичните проценки, зафатени се над 800 хектари. Земјоделците веќе ги пријавуваат штетите и признаваат, родот, главно не им е осигуран. Во околината на Прилеп, пак, кај викенд- куќичките во близината на вештачкото езеро, силниот ветер искорнал дрвја, оштетил далновод. Екипите на ЕВН денеска го расчистуваа теренот за да ги санираат штетите со доводот на електричната енергија, а во Долнени пријавувањето на штетите е до утре. Елизабета Митреска
| | веќе видена | слични

Силното невреме кое синоќа го зафати полошкиот регион оштети 5 автомобили урна неколку покривни конструкции а откорнати се и повеќе дрвја. Во невремето проследено со дожд и силен ветер причинета е само материјална штета, нема повредени.Од Тетовската противпожарна единица интервенирале на три места со 15 пожарниркари. Теренот со откорнатите дрвја и покривните конструкции веќе е расчистен.Заменик командирот на ТППЕ Тетово Бобан Трпковски, вели дека при силен ветер најчесто страдаат покривите на доградбите кои неквалитетни а во Тетово ги има во голем број.Во 2010 година, при пад на поркивна конструкција од тетовската клиничка болница, загина една девојка од Косово.
| | веќе видена | слични
2 копии

Невреме проследено со дожд, град и силен ветер го погоди преспанскиот регион во попладневните часови во текот на вчерашниот ден.По пролетните мразеви кои во април, во текот на цутот на јаболката уништија околу 90% од родот во Преспа, се чини дека остатокот од јаболката кои успеаа да преживеат, сега добија дополнително оштетување. Локалното население објаснува дека врнежите биле со силен интензитет, надополнети со град, кој за кратко време им нанел штета на јаболката кои сега се исчукани, а дел отпаднале недозреани.Во синоќешното невреме биле зафатени повеќе села од источниот крај на Преспа, меѓу кои и Подмочани, Грнчари, Претор и Асамати. Изминатите години, Преспанските овоштари се почесто се соочуваат со временски непогоди, кои катастрофално се одразуваат на одгледувањето и бербата на јаболка.Дополнително, навреме не им се исплаќаа субвенциите, а дел од нив искажаа незадоволство и од осигурителните компании, кои не сакале да им ја исплатат полната вредност од оштетувањата на осигурените имоти. Дали на ...
| | веќе видена | слични

Невремето кое синоќа го зафати Скопје предизвика голема штета во селото Горно Свиларе во општина Сарај. Најоштетена е џамијата во селото, чие минаре се урна од силниот ветар. Освен џамијата, оштетени се и неколку куќи. „Почна да дува ветер и да паѓа дожд, ние бевме внатре и во еден момент стаклото од прозорецот се скрши се уплашивме. Олујата кратко траеше, но како што можете да видите, откако се скрши прозорецот се направија и други штети“, вели Нухи Ибраими. Денеска на терен излезе комисија за проценка на штетата, полиција како и градоначалникот на општина Сарај, Беким Мурати. Тој им вети на жителите отштета за предизвиканата штета од невремето на џамијата и куќите. „Од утре, комисии од општина Сарај ќе излезат на терен за да ја евидентираат штетата од несреќата и според нашите финансиски и законски можности, ќе помогнеме во реновирањето на џамијата и на куќите“, додава Мурати. Сепак, и покрај ветувањето, жителите изразија сомнеж дека ќе добијат отштета. Од вчерашното невреме кое траеше неколку часа, за ...
| | веќе видена | слични

Синоќешното краткотрајно невреме, проследено со силен ветер, пороен дожд и грмежи предизвика штети во Тетово, но за среќа нема повредени лица. Откорнати дрва, кровни конструкции, оштетени возила. Синоќешното краткотрајно невреме, проследено со силен ветер, пороен дожд и грмежи предизвика штети во Тетово, но за среќа нема повредени лица.Во тетовската полиција информираат дека кај нив пријавена е штета на четири возила,кои биле оштетни од откорнати ќерамиди, цигли и метални плехови на неколку локации во градот.Избегната е голема трагедија на улицата Илинденска кај зградите Шипад, каде паднала половина од кровната конструкција на една зграда. Тетовските пожарникари со три екипи до доцна синоќа биле на терен во расчистување на штетите.И од таму апелираат дека потребна е поголема одговорност и запазување на стандардите при градењето, оти при секое вакво невреме,се соочуваат со вакви проблеми. Од УХМР информираат дека веќе од утре ќе следи стабилизација на времето со постепен пораст на температурите.Врнежи се ...
| | веќе видена | слични

Силниот ветер проследен со дожд, синоќа во Тетово корнеше дрвја и покривни конструкции. Овој покрив е паднат од оваа осумкатница лоцирана на булеварот Илинденска, директно на два автомобила, паркирани пред зградата. За среќа предизвикана е само материјална штета. На локацијата каде паднала конструкцијата немало никого. Нашата камера регистрираше дека покривната конструкција од лим и летви која паднала од доградбата на станбениот објект е составана со обични клинци со мали димензии Граѓаните велат дека речиси сите доградби се градат без стандарди, и најчесто при поголемо невреме покривите од овие градби се уриваат. Од тетовската противпожарна единица, велат дека за време на невремето интервенирала на неколку места. Но најризично било на станбената зграда на Булеварот Илинденска каде нивни екипи спречиле да се откорнат и покривите од другите влезови на објектот. Оттаму апелираат надлежните да ги контролираат изградбите на доградбите кои поради неквалитет, највеќе страдаат при вакви временски неприлки. Во ...
| | веќе видена | слични

Станарите од осумкатна зграда во комплескот познат како Шипад на улицата Илинденска во Тетово останаа без покривот поради силниот ветер што во понеделникот попладне околу 18 часот го имаше во градот. Покривот од лим и летви паднал пред зградата а за среќа немало повредени. Интервенирале пожарникарите кои се качиле на зградата за да спречат и останатиот дел од покривот да падне.- Покрај покривот на улицата Илинденска не повикаа и да отстраниме две паднати дрва. Едното дрво што го отстранивме беше на улицата Димо Гавровски Кара паднато врз автомобил. За среќа по нашата интервенција а и претходно од самото паѓање на дрвото нема поголеми штети врз возилото. Уште едно паднато дрво отстранивме од автопатот Тетово-Скопје - изјави Бобан Трпковски заменик командир во тетовската противпожарникарска бригада.Во градскиот парк во Гостивар силниот ветар откорна едно од големите дрвја во првиот ред до тротоарот. За среќа кога паднало дрвото од тука не поминувал никој и нема повредени лица. Од вчерашното невреме во Гостивар ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 222 | | | веќе видена

За овие хороскопски знаци се тврди дека се досадни и неиновативни во креветот. Без многу фантазија, меување пози… А најлошото од се е што мислат дека се богови ...
сите 159 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 156 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Невреме во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: