Кој ќе доцни на претстава нема да влезе во МНТ!

Оваа одлука на својот Фејсбук профил ја соопшти новиот директор на МНТ, Драган Спасов Дац. Со почетокот на новата театарска сезона во Македонскиот народен театар, заради непречено следење на претставите, вратите за публиката ќе се затвораат во 19:55 часот, соопшти новиот директор на МНТ, Драган Спасов Дац, преку својот профил на Фејсбук. „Во 20:00 часот почнува претставата! Ако некој не е во можност да присуствува на претставата за која земал билети, истите ќе може да ги врати половина час пред почетокот на претставата и да му бидат вратени парите. Во спротивно, на гледачите кои задоцниле нема да им бидат вратени парите и истите нема да можат да влезат во театарот. Ова ќе важи за сите граѓани на светот“, напиша директорот Спасов. Неговата реакција следува по инцидентот меѓу актерот Сашко Коцев и градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, поради доцнењето на претседателот на Собранирто Талат Џафери на претставата „На ничија земја“ на затворањето на годинешното Охридско лето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Екатерина Намичева е магистер по архитектура и инженерство и асистент на смерот за ентериер на Факултетот за арт и дизајн на Европски универзитет РМ. Таа беше еден од кураторите на изложбата на фотографот Драган Гајиќ и работилницата за портретно фотографирање која се одржа во фоајето на Македонскиот народен театар на 4 и 5 јуни годинава - Портретната фотографија е особено важен медиум кој ја следи театарската магија на сцената и надвор од неа. Токму затоа МНТ започна со организирање на работилници за млади фотографи на кои е ставен фокусот токму на овој вид фотографска дисциплина. Фотографот преку својот објектив создава слики преку кои ни го пренесува своето видување за претставата на која можеме да се навратиме и по нејзиното завршување како една меморија која не враќа назад во времето. Преку фотографиите на фотографот Драган Гајиќ можеме да ја воочиме неговата љубов кон театарот и луѓето кои се дел од него. Возбудата од театарското дејствие преовладува во неговите фотографии преку кои ни ја пренесува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонците кои живеат во Данска и оваа година го одбележаа големиот христијански празник Богојавление – Водици со фрлање на крстот во водите на Балтичкото ...
сите 264 | | | веќе видена

Натпреварот од второто коло на Европското првенство го одиграа екипите на Шпанија и Австрија, а победа запишаа Шпанците со 30:26. Шпанија беше апсолутен ...
сите 386 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 238 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 172 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 174 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој ќе доцни на претстава нема да влезе во МНТ!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: